AIR JOGA: na czym polega i dlaczego warto ćwiczyć jogę z chustą?

Autor: Karolina Gołoś

Air joga czy aerojoga, łączy w sobie elementy akrobatyki, sztuki cyrkowej, pilatesu i pozycji znanych z klasycznej jogi. Uprawianie jogi z użyciem chusty jest bardzo widowiskowe, a dodatkowo nie obciąża kręgosłupa i stawów. Dlaczego jeszcze warto ćwiczyć air jogę?

Zaletą trenowania air jogi jest wzmocnienie mięśni i odciążenie stawów

AIR JOGA: na czym polega i dlaczego warto ćwiczyć jogę z chustą?

Air joga powstała dzięki Michelle Dortignac, która w 2006 roku w Nowym Jorku po raz pierwszy rozpoczęła praktykowanie jogi z użyciem hamaka. Ta tancerka i akrobatka, której pasją była kultura wschodu, postanowiła stworzyć coś, co połączyłoby ze sobą piękno i grację ćwiczeń na hamaku oraz spokój i harmonię jogi. Efekty jej pracy stały się w krótkim czasie niezwykle popularne i dziś aerojogę można ćwiczyć także w Polsce.

Jak wyglądają zajęcia z AIR JOGI?

W air jodze wszystkie pozycje/asany wykonuje się przy użyciu hamaka/chusty, zawieszonej po sufitem. Pierwsze ćwiczenia oswajają z chustą i pozwalają wyzbyć się lęku przed przeniesieniem ciężaru całego ciała na hamak. Chusta ma za zadanie odciążyć stawy ćwiczącego i pomóc mu się otworzyć, poczuć specyficzną lekkość ciała i umysłu. Na każdych zajęciach air jogi pierwsze ćwiczenia wykonuje się w kontakcie z podłogą. Polegają one głównie na rozgrzaniu i rozciągnięciu mięśni. Są to między innymi krążenia tułowia i skłony.

Dopiero w kolejnej części zajęć ćwiczący przechodzą do pozycji, w których ciężar ciała przenoszony jest całkowicie na hamak. W grupach początkujących są to proste asany, zaś w grupach zaawansowanych ćwiczenia w powietrzu zawierają już elementy akrobatyki. Z czasem, wraz ze wzrostem poziomu umiejętności ćwiczących, coraz większa część zajęć odbywa się w całkowitym podwieszeniu, czyli bez kontaktu z podłogą.

Uprawianie air jogi wymaga sporego wysiłku, ale daje przy tym ogromną porcję pozytywnej energii. Odrywając się od ziemi przy wykonywaniu asan, z łatwością można oderwać się od codziennych problemów, ćwicząc ciało - oczyścić umysł.

Wbrew powszechnemu przekonaniu praktykowanie air jogi nie jest trudne. Dzięki wsparciu chusty nawet najbardziej skomplikowane pozycje przestają być wielkim wyzwaniem. Jednak faktem jest, że niektóre asany wykonywane w podwieszeniu wymagają dużej elastyczności, a ta przychodzi dopiero po kilkunastu tygodniach ćwiczeń. Zaawansowane pozycje z air jogi są niezwykle efektowne, np. te do góry nogami, kiedy chusta oplata ćwiczącego nad pośladkami lub w udach. Ćwiczenia wykonuje się także wewnątrz hamaka.

W jakim stopniu zajęcia z air jogi będą bazowały na pozycjach klasycznej jogi, a w jakim na elementach akrobatyki zależy od prowadzącego - joga z użyciem chust nie ma sztywnego, narzuconego przebiegu zajęć i kolejności wykonywanych asan.

Czytaj także: BIKRAM JOGA: na czym polega?

Czy air jogę można praktykować w domu?

Uprawianie air jogi wymaga użycia specjalnego sprzętu - chusty, wykonanej z włókien jedwabiu, podwieszanej pod sufitem za pomocą haka na około metr nad podłogą. Standardowa chusta do air jogi cechuje się delikatną rozciągliwością, która znika po kilkukrotnym użyciu. Najpopularniejsze chusty mają wymiary 5-7 metrów długości oraz 1,7 metra szerokości. Do ich montażu oprócz haka potrzebny jest również karabinek alpinistyczny. Chustę zawiesza się pod sufitem tak, aby jej środek tworzył huśtawkę. W niektórych studiach jogi chusty zamontowane są na dwóch hakach, dzięki czemu efekt "huśtawki" jest większy — jej podwieszone końce są umocowane w rozstawie odpowiadającym szerokości barków ćwiczącego.

Ćwiczenie w podwieszeniu, aby było bezpieczne i efektywne, wymaga wiedzy i umiejętności. Każdy rozpoczynający przygodę z air jogą powinien korzystać ze wskazówek i pomocy doświadczonego instruktora. Jedynie osoby o zaawansowanych umiejętnościach mogą zdecydować się na praktykowanie air jogi samodzielnie.

Koszt hamaka z mocowaniem to koło 450 złotych, jednak zanim zainwestujemy w tak profesjonalny sprzęt warto poradzić się instruktora air jogi, czy jesteśmy gotowi do samodzielnej praktyki.

Korzyści air jogi: odciążenie stawów, wzmocnienie mięśni, dobra zabawa

Podstawową zaletą ćwiczeń na hamaku jest „pozbycie się” ciężaru własnego ciała, który ze stawów i kręgosłupa przeniesiony jest na chustę. Takie odciążenie jest szczególnie polecane osobom z wadami postawy. Dodatkowo air joga, bazująca na ćwiczeniach rozciągających, uelastycznia ciało, zwiększa ruchliwość stawów i głęboko rozciąga mięśnie.

Dość nietypowym efektem praktykowania air jogi są dodatkowe centymetry wzrostu. Rozciąganie podczas zajęć powoduje, że ćwiczący air jogę wychodzą z zajęć o 2-3 centymetry wyżsi (stan ten utrzymuje się przez kilka godzin).

Ćwicząc air jogę wzmacnia się mięśnie ramion i nóg - to na ich sile bazuje większa część ćwiczeń w podwieszeniu. Ponieważ asany w powietrzu wymagają płynnych przejść do kolejnych pozycji, wzmacniają mięśnie brzucha, które "unoszą" ciało np. podczas wyjścia z pozycji odwróconej. Praktykowanie air jogi, właśnie dzięki ćwiczeniom do góry nogami poprawia ukrwienie i dotlenienie mózgu, co dobrze wpływa na koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową. Wykonywanie odpowiednio dobranych asan z chustą, dzięki specjalnemu doborowi pozycji "masujących" organizm, powoduje poprawę ukrwienia organów wewnętrznych, które usprawniają funkcjonowanie systemu trawiennego, limfatycznego oraz krwionośnego. Na jednych zajęciach air jogi można spalić około 150 kalorii.

Uprawianie jogi w powietrzu oddziałuje także na psychikę ćwiczącego. Wykonywanie ćwiczeń w podwieszeniu rozluźnia i relaksuje. Co ważne, joga z użyciem chust uczy otwartości na nowe doświadczenia, dodaje odwagi. Ćwiczenie nad ziemią wymaga wiary we własne siły i umiejętności, dlatego też praktykowanie air jogi wzmacnia psychicznie, ale i daje poczucie wolności. Kobiety ćwiczące air jogę, dzięki płynności ćwiczeń i uelastycznieniu ciała czują się bardziej kobiece, zmysłowe.

Ważne

Ważne

Zajęcia z air jogi wymagają odpowiedniego stroju

Ponieważ ćwicząc z użyciem chusty opieramy na niej całe ciało, warto zadbać o to, aby strój nie miał żadnych wystających elementów np. suwaków, guzików, które mogłyby uwierać. Dodatkowo w celu zabezpieczenia przed otarciami na zajęcia z air jogi warto ubierać długie spodnie i koszulkę zakrywającą ramiona. Jogę na chustach ćwiczy się boso, a przed zajęciami obowiązkowo zdejmuje się całą biżuterię, która w trakcie wykonywania asan mogłaby zaczepić się o chustę.

Koszt jednych zajęć to około 30-40 złotych.

Air joga: przeciwwskazania

Mimo iż praktykowanie jogi w powietrzu niesie ze sobą wiele korzyści i jest bezpieczne, to z uwagi na dużą liczbę asan wykonywanych w pozycji odwróconej (do góry nogami) nie może być trenowana przez osoby borykające się z chorobami serca. Dodatkowymi przeciwwskazaniami są: jaskra, ciąża, niedawno odniesiony uraz głowy, skłonności do mdlenia, osteoporoza, zespół cieśni nadgarstka, zapalenie zatok przynosowych, dyskopatia, zapalenie stawów oraz choroby układu nerwowego.

Air joga często postrzegana jest jako zajęcia dla ludzi lekkich i gibkich. Wprawdzie ten rodzaj ćwiczeń spala kalorie w podobnej (niewielkiej) ilości jak joga tradycyjna, czyli około 150 kcal w ciągu godziny, jednak air joga polecana jest osobom z nadwagą głównie z powodu odciążenia podczas ćwiczeń przez chustę kręgosłupa oraz stawów. Osoby grubsze przed udziałem w zajęciach z air jogi może blokować poczucie, że są za ciężkie na ćwiczenie w oparciu o hamak. Nic bardziej mylnego! Chusta przeznaczona do air jogi jest w stanie utrzymać nawet 400 kg, więc duża waga nie stanowi żadnego problemu.

Polecamy
Oddech jogiczny: ćwiczenia oddechowe dla początkujących i zaawansowanych

Oddech jogiczny: ćwiczenia oddechowe dla początkujących i zaawansowanych

Oddychanie odgrywa kluczową rolę w praktyce jogi. O tym jak ważne jest właściwe oddychanie w jodze, świadczy ogromna liczba ćwiczeń ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 12.09.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

288

Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia] Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia]

Ćwiczenia izometryczne to rodzaj ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Aby rozpocząć treningi nie musisz...

więcej

279

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

251

Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć? Jazda na rowerze sposobem na odchudzanie Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć? Jazda na rowerze sposobem na odchudzanie

Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć? Wbrew pozorom nie trzeba się męczyć tak, jak podczas...

więcej

245

Eksperci

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Forum
data

Maj 24, 2017

Ja z efektu jaki osiągnąłem przy zastosowaniou Largomass jestem bardzo zadowolony. W końcu moje mięśnie nabrały odpowiedniego kształtu i twardosci

data

Maj 23, 2017

Najlepiej coś energetycznego, ale jednocześnie nie dostarczającego tzw. pustych kalorii. U mnie jest to np. banan, ale ostatnio zdecydowanie częściej ciastka Irenki - bo w końcu mogę sobie pozwolić na słodycze. Ciastka są zdrową alternatywą dla klasycznych słodkości, nie zawierają mąki,...

data

Maj 22, 2017

Ja też miałem podobny przypadek. Biegałem dość intensywnie aż zaczęły bolec mnie stawy. Na szczęście skończyło się bez większych zabiegów, czy rehabilitacji. Mi akurat pomógł Artresan http://leki-na-zapalenie-stawow.sklep-outlet.pl/outlet-artresan-1-a-day-tabl-30-tabl-5904826010616.html....

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.