PILATES - dla kogo przeznaczony jest trening?

Autor: Anna Kuliberda

Pilates nie jest dla wszystkich. To bardzo specyficzny trening, który nie odpowiada każdemu. Poza preferencjami i możliwościami, istnieje jeszcze kwestia wpływu na zdrowie. Dla kogo pilates jest idealną formą ćwiczeń, a komu tego treningu się nie zaleca?

PILATES - dla kogo przeznaczony jest trening?

Pilates może ćwiczyć większość z nas. To jeden z najbardziej otwartych i przyjaznych treningów. Polecany jest bez względu na wiek, kondycję i możliwości ciała. Gdybyśmy chcieli przyjrzeć się uczestnikom zajęć pilatesu, zobaczymy tam cały przekrój społeczeństwa: od młodzieży po starsze osoby, kobiety i mężczyzn, sportowców i amatorów.

Pilates to ćwiczenia przyjazne także osobom z niektórymi problemami zdrowotnymi. Jest między innymi zalecany tym, którzy cierpią na różne zwyrodnienia i wady kręgosłupa. Pilates pozwala wzmocnić mięśnie pleców i tym samym odciążyć kręgosłup. Większość osób uważa, że dzięki ćwiczeniom dolegliwości bólowe znacząco się zmniejszyły lub zostały całkowicie wyeliminowane. Mało kto wie, że pilates jest idealną „rehabilitacją” po niektórych urazach. Wiedzą to sportowcy, którym często zaleca się przerwanie intensywnych treningów po kontuzji i rozpoczęcie zajęć z pilatesu. Wszystko po to, by nie dać mięśniom odpocząć, ale dbać o kondycję nawet podczas przerwy od profesjonalnego trenowania.

Oznacza to więc, że pilates pomaga wracać do zdrowia. Nie tylko koi duszę, zmniejsza napięcie, ale przede wszystkim bardzo stopniowo pomaga wracać do pełnej sprawności. O zdrowotnym działaniu pilatesu świadczy też sama historia jego twórcy. Joseph Pilates, zanim opracował te ćwiczenia, był chory między innymi na astmę i krzywicę. Dzięki treningowi przestał chorować, odzyskał zdrowe i sprawne ciało, a ćwiczenia zmotywowały go do trenowania innych sportów, np. narciarstwa czy nurkowania.

Pilates, jako niewymagająca dobrej kondycji i formy aktywność, zachęca do uprawiania sportu także tych, którzy ruszać się nie lubią. W ćwiczeniach można odnaleźć spokój i relaks, zapomnieć o problemach dnia codziennego. Po zajęciach nie czujemy się wyczerpani, a pełni energii.

Ten rodzaj ćwiczeń jest również idealny dla osób, które chcą „wypracować” sobie silniejsze mięśnie brzucha i wyrzeźbić sylwetkę. W porównaniu z innymi treningami, np. aerobikiem czy TBC, nie trzeba mieć dobrej kondycji i poczucia rytmu, by nadążać za instruktorem. Na pilates można wejść niemal „z ulicy”, bez przygotowania, bo przygotowanie do ćwiczeń to element treningu.

Kto może ćwiczyć pilates:

 • osoby starsze,
 • kobiety w ciąży (choć ćwiczenia powinny być właściwie dobrane lub zmodyfikowane i nie może to być pierwszy trymestr),
 • osoby po urazach,
 • osoby z dużą nadwagą,
 • zawodowi sportowcy,
 • osoby o słabej kondycji fizycznej.

Ważne

Ważne

Pilates – wątpliwości dotyczące zdrowia

Jeśli narzekasz na jakieś dolegliwości, miałeś uraz lub kontuzję, chorujesz przewlekle – zanim przyjdziesz na zajęcia z pilatesu, zapytaj o pozwolenie swojego lekarza. On najlepiej będzie wiedział, czy trening jest dla ciebie wskazany.

Ostrożnością powinny wykazać się też kobiety w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, gdy istnieje największe ryzyko utraty ciąży. Jeżeli lekarz wyrazi zgodę na udział w zajęciach, warto o swoich dolegliwościach poinformować również instruktora, który dobierze jedynie ćwiczenia dobre dla naszego zdrowia. Rolą instruktora pilatesu jest bowiem dbałość o bezpieczeństwo ćwiczących.

Pilates – tancerze go kochają!

Poza zawodowymi sportowcami takimi jak: biegacze, koszykarze, hokeiści, golfiści czy tenisiści, pilates jest idealnym treningiem dla osób tańczących. Już sam twórca pilatesu wykorzystywał tę technikę ćwiczeń wśród tancerzy. Pilates służy nie tylko wzmacnianiu mięśni niezbędnych do tańca i poprawianiu kondycji, ale sprawdza się również jako forma rehabilitacji podczas kontuzji. Istotne w pilatesie w tym przypadku jest również to, że ćwiczenia kształtują piękną sylwetkę, a jak wiadomo, w pracy tancerza jest ona ogromnie ważna. Pilates poprawia również równowagę i sprawia, że stawy są elastyczniejsze. To wpływa na gibkość i zwinność tancerza. Poprawa świadomości ciała przez ćwiczenia pomaga tancerzowi dążyć do perfekcji.

Pilates – dla kogo niewskazany?

Trening pilates potrafi kształtować sylwetkę. Wiele kobiet dzięki ćwiczeniom odzyskuje ładną figurę, pojawiają się wcięcia w talii, brzuch staje się bardziej płaski. Nie jest to jednak trening, który pozwala na spektakularne zrzucenie wagi. Tym samym pilates nie jest formą zajęć zalecaną osobom, które liczą na znaczną i widoczną utratę kilogramów.

Ponieważ jest to sport angażujący wszystkie partie ciała, nie z każdą dolegliwością można go uprawiać. Czasem ćwiczenia mogą zaszkodzić, ale w wielu przypadkach wystarczy wyłączyć z treningu niektóre ćwiczenia lub zastąpić je podobnymi.

Przeciwwskazaniem do ćwiczeń pilatesu są:

 • problemy z ciśnieniem krwi (np. niestabilność),
 • ryzyko zakrzepów,
 • ostry stan zapalny,
 • kręgozmyk,
 • niedawne złamanie kości,
 • niedawno przebyty zabieg operacyjny (szczególnie w okolicy brzucha),
 • osteoporoza (ale w zaawansowanej postaci),
 • przepuklina dyskowa,
 • pierwszy trymestr ciąży (szczególnie jeśli kobieta nie była wcześniej aktywna fizycznie),
 • ciąża podwyższonego ryzyka (zagrożenie przedwczesnym porodem, komplikacje ciążowe).
Polecamy
Pilates na ból pleców [WIDEO]

Pilates na ból pleców [WIDEO]

Regularnie wykonywane ćwiczenia pilates przynoszą ulgę w bólu kręgosłupa lędźwiowego. Ich skuteczność polega na jednoczesnym rozciąganiu spiętych partii pleców i ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 06.06.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

181

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

175

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej powinien być precyzyjnie zaplanowany - ważna jest zarówno...

więcej

172

Trening na orbitreku: jak ćwiczyć? Plan treningowy dla początkujących Trening na orbitreku: jak ćwiczyć? Plan treningowy dla początkujących

Trening na orbitreku ma szereg zalet: spala tkankę tłuszczową, poprawia wydolność, wzmacnia...

więcej

158

Eksperci

Niestety, nie da się zrzucić tkanki tłuszczowej wyłącznie z jednego miejsca na ciele. Będzie ona schodzić równomiernie. Najwolniej tam, gdzie jest jej najwięcej. Będą to prawdopodobnie właśnie uda...

Forum
data

Sierpień 22, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

data

Sierpień 22, 2017

Dobrym pomysłem może być zerknięcie na strony dla biegaczy, coś pokroju runners-world.pl, bo oni często mają problemy ze stawami. Ewentualnie poszukałabym porad na jakichś kobiecych stronkach, może womenshealth.pl ?

data

Sierpień 22, 2017

Już od kilu miesięcy robię plany z menshealth.pl (pisałam o tym) i muszę wam powiedzieć, ze dają radę! Szczególnie polecam te: http://www.menshealth.pl/atlas-cwiczen/barki,1 http://www.menshealth.pl/atlas-cwiczen/biceps,1 http://www.menshealth.pl/atlas-cwiczen/triceps,1

data

Sierpień 21, 2017

ten zestaw ćwiczeń to jedynie dodatek do zbilansowanej diety.

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.