Pilates, joga czy bodyart – która forma aktywności będzie odpowiednia dla ciebie?

6 komentarze
Autor: Jacek Kaduczak

Joga, pilates lub bodyart to doskonałe zajęcia na poprawienie sylwetki. Dowiedz się, na czym polegają i wybierz trening najlepszy dla siebie. Sprawdź, czym się różnią i co je łączy.

Ćwiczenia aerobowe, takie jak jogging, aerobik, czy inne formy średniointensywnego ruchu pozwalają dość efektywnie spalać tłuszcz (zwłaszcza jeśli połączy się je z odpowiednim sposobem odżywiania). Siłownia natomiast pozwala, poprzez ćwiczenia odpowiednich grup mięśniowych, na wymodelowanie tych partii ciała, które chcesz poprawić. Ten sposób ćwiczenia angażuje za każdym razem tylko jedną grupę mięśni.

Czasem jednak warto zastanowić się nad alternatywą. Coraz popularniejsze są pilates i bodyart. Jeśli chcesz poprawić postawę, przestać się garbić i sprawić, by sylwetka stała się bardziej sportowa, najlepiej wybrać ćwiczenia, które będą angażować jednocześnie wiele mięśni i pozwolą na ich harmonijny rozwój. Taki trening ma jeszcze jedną zaletę: wysmukla i „wyciąga“ sylwetkę, wydłużając mięśnie. Natomiast w czasie ćwiczeń na siłowni mięśnie skracają się i zbijają (dlatego po treningu należy się zawsze rozciągać).

Pilates i bodyart - rewelacyjne ćwiczenia na kręgosłup

Zarówno bodyart jak i pilates mają na celu przede wszystkim wzmocnienie centralnej części ciała i zbawiennie działają na kręgosłup. Przy siedzącym trybie życia to zaleta nie do przecenienia! Ćwiczenia te angażują mięśnie całego ciała, wykonywane są z wykorzystaniem naszego własnego ciężaru i mają kilka wersji, również dla osób mniej sprawnych fizycznie. To nie koniec ich zalet. Podkreślając konieczność harmonii między duchem a ciałem, metody te odprężają i relaksują. Treningi odbywające się przy spokojnej muzyce, pozwalają się odstresować i zapomnieć o codziennym zabieganiu.

Pilates - inspirowany jogą, baletem i ćwiczeniami siłowymi

Pilates stworzony prawie sto lat temu przez niemieckiego gimnastyka Josepha Pilatesa to system ćwiczeń, które mają przede wszystkim zwiększyć świadomość własnego ciała. Inspirację stanowiły elementy jogi, baletu i ćwiczeń siłowych. Istnieje wiele odmian pilatesu, do niektórych niezbędne są specjalne urządzenia, ale do efektywnego ćwiczenia wystarczy tak naprawdę tylko mata.

Czytaj też: Rodzaje mat do ćwiczeń

Osoby początkujące są często zdziwione – część z ćwiczeń jest im doskonale znana z lekcji wychowania fizycznego. Jeśli jednak mają one wrażenie, że nie osiągną niczego robiąc to, co robili już wiele lat temu, są w wielkim błędzie. Stosowanie się do reguł Pilatesa bardzo szybko pozwoli dostrzec siłę i zalety tej metody.

Wystarczy pamiętać o podstawach: wolnym i dokładnym wykonywaniu wszystkich ćwiczeń, ćwiczeniu w rytmie własnego oddechu i w pełnej koncentracji, stosowaniu się do zaleceń w kwestii ilości powtórzeń i regularności ćwiczeń, będącej podstawą sukcesu. Istotne jest także w pilatesie spinanie mięśni brzucha, by wytworzyć rodzaj naturalnego gorsetu chroniącego kręgosłup.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
alismorg, 28.12.2010 16:58
Chciałabym sie tego nauczyć... Zawsze mi się to podobało, ale jestem tak leniwa, zwłaszcza teraz, że eh, nie wyszło
Nie zarejestrowany, 15.10.2010 12:23
Ja myśle ze nie tylko dla leniwych.Rewelacyjnie takie zajęcia sprawdzaja sie również i dla kobiet w ciązy. DLatego polecam pochodzic np. tutaj http://www.jestem.info.pl/ i zobaczyć jak fajnie jest zrobić coś dla swojego ciala.
 

Bodyart - połączenie jogi, oddechu i tańca

To nowa, powstała zaledwie kilkanaście lat temu metoda, która bardzo szybko zdobywa sobie zwolenników w Europie i Ameryce. Jej twórca, Robert Steinbacher, wykorzystał w niej swoje wieloletnie doświadczenie taneczne i fitnessowe. Bazując na jodze, ćwiczeniach rehabilitacyjnych i klasycznych technikach regulacji oddechu, stworzył system ćwiczeń doskonały dla współczesnego, zabieganego i zapracowanego człowieka. Podstawą bodyartu jest połączenie treningu i relaksu, oraz wykorzystanie funkcji poszczególnych mięśni i organów ludzkiego ciała. Podmiotem tej metody jest człowiek jako całość. Celem ćwiczeń jest przede wszystkim odzyskanie świadomości własnego ciała.

Steinbacher zwrócił uwagę na to, że ćwiczenia na przyrządach dostępnych w siłowni z jednej strony pozwalają na poprawienie kondycji ciała, ale jednocześnie oddzielają wysiłek fizyczny od naturalnych zdolności ruchowych ciała. Uznał więc, że „człowiek musi się nauczyć, jak przejąć odpowiedzialność za własne ciało“. Efektem ćwiczeń jest nie tylko smuklejsza i zgrabniejsza sylwetka, ale i wewnętrzny spokój i relaks.

Joga - system ćwiczeń fizycznych i doskonalenia duchowego

Skoro pilates i bodyart sporo czerpią z jogi, czy nie lepiej byłoby się zwrócić w kierunku źródła? Choć ćwiczenie jogi jest godne polecenia, należy pamiętać, że joga jest skomplikowanym systemem, obejmującym nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale również (kto wie, czy nie ważniejsze) ćwiczenia duchowe. A także zmianę sposobu odżywiania i stylu życia. Kto nie jest na to gotowy, a chciałby poprawić sylwetkę, powinien zacząć od metod skupiających się na aspekcie fitnessowym. Być może będzie to pierwszy krok w kierunku jogi?

Polecamy
ASHTANGA JOGA: teoria i praktyka jogi dynamicznej

ASHTANGA JOGA: teoria i praktyka jogi dynamicznej

Ashtanga joga jest dynamicznym rodzajem jogi, w którym zasadnicze znaczenie odgrywa ruch, oddech i koncentracja. Aby poczuć efekty praktyki ashtangi ...

Polecamy
Spokojna muzyka do ćwiczeń: pilatesu, jogi i callanetics

Spokojna muzyka do ćwiczeń: pilatesu, jogi i callanetics

Spokojna muzyka to ciekawy dodatek do ćwiczeń pilates, jogi i callanetics. Dzięki relaksującym dźwiękom płynącym z głośników łatwiej osiągniesz odprężenie ...

Polecamy
Jaki strój wybrać na zajęcia jogi? [GALERIA]

Jaki strój wybrać na zajęcia jogi? [GALERIA]

Ćwiczenia jogi przynoszą spokój i ukojenie, jednak nieodpowiednie ubranie może ten stan zaburzyć. Źle dobrany strój do jogi ograniczy ruchy ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 26.04.2016

Komentarze (1 - 6 z 6)
Beatka, 06.01.2010 11.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a ja chodzę na Jukari (fitness na linach dla kobiet - Wawa - Pure złote trasy) jest super, podczas tego treningu czuję jak wszystkie partie mięśni pracują, daje mi to dużo radości, ćwicząc na flybarze czuję się lekko, polecam wszystkim bo to najlepszy fitness na jakim bylam
 
, 10.11.2009 14.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
bodyARt to specyficzny rodzaj treningu, który łączy asany z jogi ćwiczenia pilatesa. Połączenie powoduje że mimo wolnego tępa podnosi się tętno co działa na podniesienie intensywność. Całe ciało zostaje rozgrzane przyspiesza się rytm pracy serca krew zaczyna dopływać do każdego zakątka ciała czujemy pobudzenie i napływającą energię. Asany rozgrzewają ,pilates wzmacnia centrum i głęboko położone mięśnie. wrażenie niesamowite zachęcam warto spróbować jest to trening dla każdego.Efekt ładna smukła linia ciała: silne ramiona, smukłe uda.spalane są kalorie, a co do spalania tkanki tłuszczowej jest to indywidualna kwestia zależna od wieku trybu życia najprościej: tętno max220- wiek i aby spalać to między 55%a65% naszego wyniku to tętno spalające tkankę.A żeby schudnąć to należy uzyskać ujemny bilans energetyczny.
 
ewa, 12.03.2009 19.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chodze na bodyart, mam zwyrodnienie kręgosłupa, nie wszystko moge ćwiczyc, ale pomimo to jestem zachwycona, jest efekt, przy minimalnej zmianie diety. Schudłam, na razie niewiele, ale dopiero od miesiąca ćwiczę, wspaniale wypoczywam i odstresowuje się. Trzeba tylko chcieć, a nie czekac az "samo sie schudnie", po zapłaceniu wejścia na ćwiczenia, tylko ćwiczyc!! Mam 50 lat:) Andrzej, woisz w googgle pilates lub bodyart - znajdziesz wskazówki.
 
Justyna, 02.02.2009 09.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chyba nigdy nie cwiczylas naprawdę, pomęcz się 3-4 razy w tygodniu na silowni albo w fitenss klubie i wtedy napisz. Ja schudłam ponad 5 kg odkąd intensywnie (podkreslam intensywnie) ćwicze pilates i jem właściwie to samo co zawsze. Mam rozbudowane mięśnie i w zasadzie 0 tluszczu, ale 3 razy w tygodniu poce sie na zajeciach i tak juz od 2 lat:)
 
Lajka, 31.01.2009 00.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Te wszystkie metody ćwiczeń obojętnie jakie to wielka lipa. Po tym nie chudnie się,nie znam nikogo takiego aby to osiągną. Chudnie się tylko i wyłącznie jedząc stale mało. Nie pomagają też żadne diety, jeżeli już to ma krótki czas, a pózniej znowu tyje się z nawiązką.Jeżeli wśród Was jest ktoś kto schudł przez ćwiczenia gimnastyczne niech da znać .Czekam
 
Andrzej, 22.01.2009 13.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ten Pilates czy Bodyart? Może jakieś rysunki albo film?
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

305

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej powinien być precyzyjnie zaplanowany - ważna jest zarówno...

więcej

239

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

233

Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia] Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia]

Ćwiczenia izometryczne to rodzaj ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Aby rozpocząć treningi nie musisz...

więcej

226

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Lipiec 20, 2017

Z tych , które ja tak jeszcze pamiętam to była l-karnityna , to były takie tabletki do ssania ? Miały taki fajny cytrynowy smak . A tak to ja mam osobiście trenera personalnego ,a dokładniej pani Katarzyna Gryko z Białegostoku , świetny trener personalny ;) http://katarzynagryko.pl

data

Lipiec 20, 2017

Ja też zdecydowałem się na zastosowanie Largomass i jestem bardzo zadowolony z efektu jaki udało mi się osiągnąc. W końcu sukces i mam odpowiednio zbudowany sześciopak

data

Lipiec 19, 2017

Co do motywacji i biegów z drugą osobą to osobiście odradzam. Sam mam z tym problem i dużo bardziej wolę biegać sam przy dobrej nastrajającej muzyce

data

Lipiec 18, 2017

Nikt nie napisal, ze dosc intensywna jazda rowerem zwieksza ryzyko powstawania tzw hemoroidow (zylakow jelita grubego) - niektore analizy wskazuja nawet jako jedna z przyczyn powstawania wlasnie jazde rowerem; co jest plaga wsrod obecnie zyjacych (zla dieta, siedzacy tryb pracy), a...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.