"To prastara recepta na choroby przyszłości" - rozmawiamy o jodze z Natalią Przybysz

Autor: Rozmawiała Anna Sierant

Natalia Przybysz już od kilku lat jest ambasadorką Międzynarodowego Dnia Jogi - wokalistka i autorka tekstów udzieliła nam wywiadu, w którym wyjaśnia, jak joga wpłynęła na jej życie i dlaczego, jak sama zaznacza, można ją nazwać "dobrodziejstwem". Zapraszamy do lektury!

"Joga to stały punkt każdego mojego dnia" - mówi Natalia Przybysz, ambasadorka Międzynarodowego Dnia Jogi.

"To prastara recepta na choroby przyszłości" - rozmawiamy o jodze z Natalią Przybysz

Każdego roku na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Jogi, któremu towarzyszy wiele wydarzeń. W Polsce w 2017 roku świętujemy 25 czerwca na Polu Mokotowskim w Warszawie i w wielu innych miastach w Polsce (szczegóły wydarzenia znajdują się w artykule pod tym linkiem). Z okazji wielkiego święta jogi o swoim doświadczeniu w jej praktykowaniu opowiedziała nam Natalia Przybysz. Przeczytajcie, dlaczego od wielu lat wokalistka z niej nie rezygnuje!

  • Wspomina Pani, że swoje pierwsze doświadczenia z jogą wyniosła z USA: kiedy i w jaki sposób do tego doszło?

Natalia Przybysz: W Stanach zdawałam maturę i wtedy też zaczęłam poszukiwać odskoczni, odtrutki od otaczającej kultury Zachodu. Cierpiałam na migreny z powodu spożywania niezdrowej żywności, ale wkrótce odkryłam wartość ruchu. Grałam w szkolnej drużynie piłkarskiej, później pojawiła się właśnie joga, choć tak naprawdę swoją przygodę zaczęłam z nią już w liceum.

  • Jak joga na Panią wpłynęła: czym różni się Pani życie przed jogą od tego, które teraz Pani prowadzi?

Zmieniło się to, że pojawił się punkt stały w moim życiu - właśnie joga. Sistars, solowa kariera, weganizm, związki, dzieci - wiele się w moim życiu dzieje, a niezmienne jest to, że wciąż powracam na matę. Joga rozwija więź z samą sobą i uzależnienie od odczuwania swojego ciała i energii. Pozwala mi lepiej rezonować, a to ważne dla kogoś pracującego z głosem.

  • Ashtanga, Sivananda, Kundalini – rodzajów jogi jest wiele. Czy ma Pani swój ulubiony? Czy ma Pani swoją ulubioną, a także najmniej lubianą, asanę?

Zaczynałam od jogi Ayengara (Iyengara) i zakochałam się na pierwszych zajęciach - zarówno w samych asanach, jak i postaci twórcy jogi iyengarowskiej - B.K.S. Iyengarze. Pewnego dnia, na zajęciach w bunkrze w centrum Warszawy w szkole pana Bubicza, zobaczyłam starszego mężczyznę w koszulce w paski à la Picasso, z czupryną siwą i bujną, który długo i dostojnie stał na środku sali na głowie. To był ten moment. Chciałam być tak jak on. Potem z Ewą Jaros, Justyną Jaworską i Przemkiem Nadolnym ćwiczyłam Ashtangę u Radka Rychlika. To też było olśnienie. Szanuję oba style, najczęściej jednak ćwiczę Ashtangę. Lubię też zatrzymać się i przestudiować asany na super zajęciach w Joga Rytm na Ochocie, gdzie mam najbliżej.

  • Mówi się, że "joga jest połączeniem ciała z umysłem i umysłu z duszą" – czy zgadza się Pani z tym stwierdzeniem i jak by je Pani rozwinęła?

Oczywiście! Oddech-ciało-umysł - tej syntezy trzeba doświadczyć, to jest alchemia. Dostrzegam w tym połączeniu wibracje, a wręcz dźwięki. Dodam również, że OM (sylaba, która ucieleśnia mistyczną istotę całego kosmosu) ma kosmiczne znaczenie również z perspektywy kobiecej. To dla mnie szczególna wartość.

  • W jaki sposób praktykuje Pani jogę: czy stała się ona elementem Pani codziennego rytuału? Ile czasu dziennie poświęca Pani jodze?

Joga jest w moim śpiewaniu, chodzeniu po zakupy, gotowaniu, tańcu, pływaniu, opiekowaniu się dziećmi. Ćwiczę codziennie. Czasem długo, a czasem tylko ustawiam sobie kręgosłup Powitaniem Słońca lub regeneruję się pozycjami odwróconymi i Paścimottanasaną. Świadomość ciała powstaje i rozwija się, gdy joga towarzyszy nam w życiu - kiedy już spróbujesz, nigdy się z nią nie rozstaniesz. Przypomina język, którego nieświadomie wszyscy używają, ale nieliczni go rozumieją.

  • Dlaczego zdecydowała się Pani zostać, już po raz kolejny, ambasadorką Międzynarodowego Dnia Jogi?

Jestem zaszczycona, dumna i szczęśliwa, że mogę w naszym kraju pełnić taką istotną funkcję. Zgodziłam się, bo dobrze wspominam poprzednie lata współpracy i wiem, że to ważne, by dzielić się swoimi doświadczeniami z jogą. Lubię rozmawiać i słuchać rozmów o jodze, to mnie bardzo wciąga i pasjonuje.

  • Skoro mowa o propagowaniu jogi w Polsce – jak zachęciłaby Pani do niej początkujących? Od czego zacząć?

Joga jest absolutnym dobrodziejstwem i nie wymaga moim zdaniem propagowania. To naturalne, że coraz więcej ludzi po nią sięga, bo stanowi ścieżkę rozwoju, a często i ratunek. Joga to prastara recepta na choroby przyszłości. Kolejne schorzenia cywilizacyjne, nałogi i postęp kultury obrazu zmuszają nas, byśmy zaufali metodom naturalnym i zaczęli szukać w sobie spokoju i uczyli się być tu naprawdę. Joga jest dziś blisko. Można zaczynać w każdym zakątku Polski.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Materiały prasowe

Aktualizacja: 20.06.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia] Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia]

Ćwiczenia izometryczne to rodzaj ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Aby rozpocząć treningi nie musisz...

więcej

226

TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

213

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

204

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej powinien być precyzyjnie zaplanowany - ważna jest zarówno...

więcej

190

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Czerwiec 28, 2017

Moim zdaniem Largomass to jedne z najlepszych środków wspomagających budowę masy mięśniowej

data

Czerwiec 26, 2017

Ja mam płaściejszy brzuch dzięki diecie sportowej oraz odpowiedniemu planu treningowemu . Ogólnie czuję sie świetnie . Z tym ,ze ja najpierw udałam się do trenera personalnego , a dokłądniej pani Katarzyny Gryko z Białegostoku . dzięki niej , jej motywcjom , na prawde udało mi się...

data

Czerwiec 25, 2017

najważniejsze żeby zachować czujność, do tego właśnie jakiś dodatek typu gaz, paralizator i mozna czuć się o niebo bezpieczniej. ja kupowałam gaz i też taki zwykły i samej mi się po oczach dostało na szczęście przy próbnym strzale. myślę że to naprawdę powszechny problem - teraz mam...

data

Czerwiec 23, 2017

Ja tez lubię spędzać aktywnie wakacje, w ogóle lubię sport i nie wyobrażam sobie bez niego życia. W tym roku wyjeżdżam na obóz taneczny do Kołobrzego, na royal dance camp. Cały czas trwaja zapisy, więc jak ktoś jest chętny to warto. bedą codziennie zajęcia z tańca.

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.