Tajski boks – historia, technika i efekty trenowania muay thai

Autor: Aleksandra Urbaniak

Tajski boks (muay thai) nazywany jest „sztuką ośmiu kończyn”, ponieważ w tym sporcie walki ciosy zadaje się pięściami, kolanami, za pomocą goleni oraz łokci. Pojedynek w boksie tajskim wygląda bardzo widowiskowo, ale i brutalnie – zawodnicy uderzają z pełną siłą, a ich celem jest jak najszybszy nokaut przeciwnika. Dowiedz się, na czym polega technika muay thai i komu polecany jest ten sport walki.

Tajski boks (muay thai) uchodzi za męski sport, ale nie ma przeszkód, aby uprawiały go także kobiety, które chcą zwiększyć swoją siłę i nauczyć się technik samoobrony.

Tajski boks – historia, technika i efekty trenowania muay thai

Tajski boks (muay thai) uznaje się za jeden z najbardziej brutalnych, a jednocześnie najskuteczniejszych sportów walki. Jego cechą jest bogaty repertuar ciosów, które można wyprowadzać za pomocą pięści, łokci, kolan i goleni. W przeciwieństwie do innych wschodnich systemów walki, w boksie tajskim technika odgrywa rolę drugorzędną – tym, co naprawdę się liczy, jest umiejętność zadania przeciwnikowi decydującego ciosu, który powali go na ziemię. Z tego powodu muay thai częściej zalicza się do sportów niż do sztuk walki (w tych drugich większą wagę przykłada się do umiejętności technicznych oraz wartości duchowych).

Tajski boks (muay thai) – historia

Tajski boks (muay thai) to narodowy sport Tajlandii, o wielowiekowej tradycji, który ściśle łączy się z kulturą i historią tego kraju. Powstał prawdopodobnie w XIII wieku i początkowo uprawiali go żołnierze tajskiej armii w celach obronnych. Był także ulubionym sportem królów, a z czasem zaczął rozprzestrzeniać się wśród niższych warstw społecznych. W różnych częściach kraju organizowano zawody, które zawsze były wielkim wydarzeniem i skupiały uwagę wielu obserwatorów. Zwycięzcy otrzymywali honorowe tytuły i odznaczenia, które gwarantowały im dozgonny podziw i szacunek. Wtedy też narodził się cały rytuał zawodów muay thai – poprzedzał je specjalny taniec przed walką (waikhru), a w ich trakcie zawodnikom przygrywała tradycyjna melodia Sarama.

Tajski boks (muay thai) współcześnie

Na początku XX wieku w formule tajskiego boksu zaszło wiele istotnych zmian. Przede wszystkim coraz częściej zaczęto zastępować owijacze (kaad chuek, czyli paski do obwiązywania dłoni) rękawicami bokserskimi. Było to spowodowane dążeniem do zmniejszenia urazowości muay thai. Zakazano także stosowania najbardziej brutalnych technik, takich jak uderzenia głową, kopnięcia w krocze, dźwignie, rzuty. Walki zaczęły odbywać się na ringach otoczonych linami, a zawodników podzielono na kategorie wagowe.

Mimo wielu elementów zaczerpniętych z tradycji zachodniego boksu, do dziś zawody muay thai odbywają się z towarzyszeniem tradycyjnej muzyki. Popularność sportu jest ogromna, a udział w walkach to dla wielu Tajów sposób na zarobek. Trenują nie tylko mężczyźni, ale i kobiety oraz dzieci. Pojedynki odbywają się zarówno na poziomie zawodowym, jak i amatorskim. Cechą stylu amatorskiego jest noszenie przez zawodników ochraniaczy na głowę, korpus i kolana.

Tajski boks (muay thai) – technika

W tajskim boksie nie praktykuje się walki w parterze, zabronione są rzuty, duszenia, dźwignie, uderzenia głową i w szczególnie wrażliwe miejsca, np. krocze.

Tajski boks to sport walki typu full-contact, czyli taki, w którym uderzenia zadaje się z maksymalną siłą. Zadawanie bólu przeciwnikowi jest nieodłączną częścią każdego pojedynku (zwłaszcza w formule profesjonalnej). Tak jak w zwykłym boksie, stosuje się ciosy pięściami (proste, sierpowe, podbródkowe), ale dodatkowo zawodnicy mogą używać nóg i łokci. To właśnie uderzenia tymi częściami ciała są najbardziej bolesne. Bokserzy muszą cały czas być przygotowani na niespodziewany cios kolanem zadany w żebra albo trafienie łokciem prosto w twarz. Stosuje się także różne rodzaje kopnięć, m.in. kopnięcia okrężne za pomocą golenia lub stopy, które można zadać w udo, w bok albo w głowę przeciwnika. Ponadto zawodnicy muay thai często walczą w klinczu, tzn. zakładają sobie ramiona za głowę i trzymają za kark. W zwarciu najważniejsze jest, aby przeciwnik nie dał rady pociągnąć naszej głowy w dół, bo wtedy cios kolanem w twarz wyprowadzony od dołu może być nokautujący.

Tajski boks (muay thai) – efekty trenowania

Trenując muay thai można wzmocnić wszystkie mięśnie ciała i wyrzeźbić sylwetkę. U bokserów widać często dobrze rozbudowane ramiona i kark, które muszą być mocne, aby nie dać się sprowadzić do klinczu. Wyrabia się także zwinność, gibkość oraz refleks, ponieważ ten styl walki wymaga bardzo szybkiej reakcji obronnej – jeden fałszywy ruch i można otrzymać niespodziewany cios kolanem albo łokciem. Tajski boks pozwala także na skuteczną utratę tkanki tłuszczowej, ponieważ łączy w sobie elementy treningu siłowego i aerobowego. Jedna sesja treningowa trwa zazwyczaj ok. 60-90 minut, podczas których cały czas jest się w ruchu – dzięki temu można spalić mnóstwo kalorii.

Czytaj też: Najlepsze treningi na zrzucenie nadwagi

Warto wspomnieć także o efektach psychologicznych, jakie daje trenowanie tajskiego boksu. Sport ten wyrabia charakter, uczy wytrzymałości psychicznej i wytrwałości w dążeniu do celu. Zgłębiając technikę muay thai, można zwiększyć pewność siebie oraz nauczyć się kontroli nad własnymi odruchami. To także świetny sposób na odreagowanie stresu i negatywnych emocji nagromadzonych w ciągu dnia.

To ci się przyda

To ci się przyda

Tajski boks (muay thai) – komu jest polecany?

Muay thai nie jest prostym sportem – aby uprawiać tę dyscyplinę, nawet w dużo łagodniejszej formule amatorskiej, trzeba być nastawionym na duży wysiłek siłowy oraz psychiczny. Ważne, aby od początku dysponować odpowiednim poziomem siły mięśniowej i mieć motywację do stałego zwiększania swoich możliwości. To dyscyplina odpowiednia dla tych, którzy dobrze czują się w sportach szybkich, dynamicznych, wymagających błyskawicznej reakcji. Dużo korzyści mogą odnieść z niej osoby, które chcą odchudzić i wymodelować swoją sylwetkę, a jednocześnie poprawić wydolność i koordynację ruchową.

Polecamy
Przegląd ćwiczeń i treningów najlepiej rozładowujących stres

Przegląd ćwiczeń i treningów najlepiej rozładowujących stres

Ćwiczenia fizyczne to najlepszy sposób na rozładowanie stresu. Dzięki jodze, strechingowi lub tai chi zrelaksujesz się, wyciszysz i odzyskasz wewnętrzną ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 16.11.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

378

Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet

Wypróbuj 12-tygodniowy plan treningowy dla początkujących kobiet, zaczynających przygodę z...

więcej

375

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

336

"Skalpel" i inne treningi Ewy Chodakowskiej. Zasady treningów osobistej instruktorki fitness "Skalpel" i inne treningi Ewy Chodakowskiej. Zasady treningów osobistej instruktorki fitness

Treningi Ewy Chodakowskiej wykonuje coraz więcej Polek. Wszystko dlatego, że wyznacznikiem sukcesu...

więcej

297

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Marzec 26, 2017

Ja też stosowałem Largomass i jestem bardzo zadowolony z efektu jaki udało mi się osiągnąć. W końcu mam sześciopak

data

Marzec 25, 2017

duży wpływ na bóle mięśni, stawów, zmeczenie, stres ma brak magnezu w organizmie dlatego trzeba go uzupełniać. Ja polecić mogę ten preparat http://biowitalni.pl/sport/434-olejek-magnezowy-sport-spray-100ml.html szczególnie sportowcom którzy często trenują i odczuwają właśnie dolegliwości...

data

Marzec 21, 2017

czeeeeeeeeeeeeesc

data

Marzec 17, 2017

Czy te ćwiczenia są dobre na pozbycie się nadmiaru stałego tłuszczu na brzuchu? Biorę Liporedium i mam pas do stymulacji mięśni brzucha ale to jak dla mnie zamało. Chciałbym rozpocząc ćwiczenie mięśni brzucha ale nie wiem czy akurat ten zestaw ćwiczeń. Jakie ćwiczenia sa najlepsze na...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.