Trening Konrada Gacy: na czym polega i jakie są jego zasady?

2 komentarze
Autor: Aleksandra Urbaniak

Trening Konrada Gacy jest częścią jego programu odchudzającego GACA SYSTEMS, na który składają się dieta i ćwiczenia. Obejmuje on 5 systemów treningowych, które są wdrażane kolejno na poszczególnych etapach odchudzania, m.in. trening aerobowy, anaerobowy i medical fitness. Sprawdź, na czym polega trening Konrada Gacy i jakie efekty można uzyskać ćwicząc według jego zasad.

Trening Konrada Gacy stanowi uzupełnienie jego autorskiego programu odchudzania GACA SYSTEMS. Jak przekonuje jego autor, żeby schudnąć nie wystarczy tylko dieta – konieczne jest połączenie właściwego odżywiania z wysiłkiem fizycznym. Dopiero indywidualnie dobrany program żywieniowy wraz ze specjalnie opracowanym programem treningowym pozwala poprawić metabolizm i przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej. Dzięki temu chudniemy nie tylko podczas wysiłku, ale i po jego zakończeniu.

Dla kogo przeznaczony jest trening Konrada Gacy?

Program treningowo-dietetyczny opracowany przez Konrada Gacę może być realizowany przez większość osób, które zmagają się z nadwagą lub otyłością. Skierowany jest niemal do wszystkich grup wiekowych – od nastolatków po grupę 60+. Program nie przewiduje także ograniczeń wagowych – mogą do niego przystąpić zarówno osoby z lekką nadwagą, jak i ludzie bardzo otyli ważący ponad 250 kg. GACA SYSTEMS szczególnie polecany jest osobom chorującym na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu II, mającym problemy ortopedyczne i anemikom. Ze względu na specyfikę niektórych chorób, z programu nie mogą skorzystać chorzy na nowotwory, cukrzycę typu I, alergicy uczuleni na gluten oraz osoby z silną nietolerancją laktozy.

Trening Konrada Gacy – 5 systemów treningowych

Trening Konrada Gacy opiera się na 5 systemach treningowych, które kolejno włączane są na poszczególnych etapach odchudzania liczonych w tygodniach. Każdy z systemów ma za zadanie „zaatakować” komórki tłuszczowe pod innym kątem, co pozwala maksymalnie zintensyfikować proces spalania tłuszczu. Trening zakłada korzystanie z różnorodnych form wysiłku fizycznego (tlenowy, beztlenowy) oraz dodatkowych urządzeń (piłki rehabilitacyjnej, bieżni, kapsuły podciśnieniowej, wibrującego podestu itp.).

1. Trening aerobowy

Trening aerobowy obejmuje ćwiczenia, podczas których energia dla pracujących mięśni dostarczana jest w wyniku przemian tlenowych. Rozpoczyna się go już w I tygodniu odchudzania. Jeden trening trwa od 50 do 80 minut i wymaga tętna na poziomie 60-70% HRmax. Przy takim tętnie energia potrzebna mięśniom pozyskiwana jest głównie z tłuszczu, a w mniejszym stopniu z zasobów glikogenu mięśniowego i wątrobowego.

Urządzenia wykorzystywane w treningu aerobowym to:

Ponadto stosuje się takie ćwiczenia jak:

2. Trening anaerobowy

Ćwiczenia, w trakcie których energia dostarczana mięśniom pochodzi niemal w całości z beztlenowych przemian glikogenu mięśniowego. Trening anaerobowy składa się z:

 • treningu mięśni brzucha (od III tygodnia),
 • treningu Flexi – przeznaczony jest dla kobiet i angażuje mięśnie ramion, pośladków oraz wewnętrznej strony ud (VII tydzień),
 • treningu Fitness – przeznaczony dla kobiet i mężczyzn, aktywizuje do pracy mięśnie klatki piersiowej i ud (ostatnie tygodnie odchudzania).

Ćwiczenia w treningu anaerobowym mają charakter siłowy i polegają na wykonywaniu (w zależności od stopnia zaawansowania) od 1 do 12 ćwiczeń w 1-4 seriach po 15-30 powtórzeń. Przerwa między seriami wynosi 30 sekund, a między ćwiczeniami 1 minutę. Poziom obciążenia waha się od 60 do 70% CM (Ciężaru Maksymalnego).

Przyrządy wykorzystywane w treningu anaerobowym:

 • maszyny ze stosami i „półwolnymi” ciężarami,
 • ławeczki treningowe,
 • gryfy i hantle.

3. Medical fitness

Ćwiczenia włączane w III tygodniu programu odchudzającego. Ich celem jest poprawa stabilności, koordynacji i zwiększenie zakresu ruchów. Zawierają elementy treningu sensomotorycznego (przeprowadzanego na niestabilnym podłożu).

Przyrządy wykorzystywane w Medical fitness:

 • maty gimnastyczne
 • piłki rehabilitacyjne
 • taśmy i tubingi
 • berety sensomotoryczne
 • Bosu

4. Trening wibracyjny

Trening przeprowadzany na wibrującym podeście, który aktywizuje włókna nerwowo-mięśniowe przyczyniając się do skuteczniejszego rozbijania komórek tłuszczowych. W efekcie następuje redukcja cellulitu, poprawa elastyczności i wytrzymałości wiązadeł, wzmocnienie kości oraz zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny. Trening włączany od V tygodnia programu odchudzającego.

Czytaj też: Na jakie partie mięśni działa trening wibracyjny

5. Trening podciśnieniowy

Trening przeprowadzany jest w specjalnej kapsule podciśnieniowej. Polega na spacerze po bieżni z jednoczesnym wykorzystaniem pompy próżniowej. W wyniku „ssania” poprawia się ukrwienie skóry oraz przyspieszony zostaje proces przemiany materii. Podczas tego treningu można stracić do kilku centymetrów w obwodach, m.in. brzucha, pośladków, ud. Włączany od V tygodnia programu odchudzającego.

Na następnej stronie przeczytasz zasady treningu odchudzającego według Konrada Gacy

Tajniki skutecznego treningu odchudzającego według Konrada Gacy

Specjalnie dla osób, które chcą osiągnąć sukces w odchudzaniu Konrad Gaca zdradził kilka wskazówek dotyczących prawidłowego treningu:

 1. Osoby, które dopiero przystępują do odchudzania powinny wyznaczyć sobie jasny cel, na przykład: chcę schudnąć 10 kilogramów. Pomocna jest także wizualizacja efektów treningu. Jak radzi Konrad Gaca: „Siła autosugestii ma ogromną moc. Wyobrażajmy sobie np. własne ręce, którą robią się coraz jędrniejsze – wtedy one rzeczywiście takie będą.”
 2. Trening jest efektywny tylko wtedy, gdy puls wynosi 55-60% tętna maksymalnego. Przekroczenie tej wartości obniża efektywność spalania tkanki tłuszczowej. Dlatego przed rozpoczęciem odchudzania warto zaopatrzyć się w zegarek z funkcją pomiaru tętna.
 3. Każdy plan treningowy powinien uwzględniać odpowiednią ilość czasu na regenerację. Błędem jest ćwiczenie codziennie, bez ani jednego dnia na odpoczynek. Jak mówi Konrad Gaca: „Jeśli ćwiczymy zbyt intensywnie, organizm nie ma czasu na regenerację, co skutkuje przetrenowaniem i przerwaniem ciągłości procesu odchudzania”.
 4. Osoby początkujące powinny zacząć od spokojnych treningów, w trakcie których organizm będzie stopniowo przyzwyczajał się do większych obciążeń. „Optymalne jest przygotowanie organizmu przez 2 treningi tygodniowo – osoba trenująca nie odczuwa wtedy nadmiernego zmęczenia i niechęci do ćwiczeń, a wręcz przeciwnie – ćwiczenia zaczynają sprawiać przyjemność i stają się pewnego rodzaju relaksem”.
 5. Nie wolno zapominać o regularnym piciu wody – dobre nawodnienie jest warunkiem przyspieszenia metabolizmu.
 6. Należy zwracać szczególną uwagę na technikę wykonywania ćwiczeń. Jak przestrzega Konrad Gaca: „Ćwiczenia wykonywanie nieprawidłowo, niechlujnie i bez nadzoru specjalisty mogą wyrządzić więcej krzywdy niż pomóc.”
 7. Ostatnie 2-3 minuty treningu odchudzającego to czas, kiedy powinniśmy dać naszemu organizmowi czas na ochłonięcie i powrót do spokojnego pulsu. Kończąc trening zwalniamy obroty i obniżamy tętno – dzięki temu skutki wysiłku będą miały znaczenie dla organizmu przez cały dzień.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: TVP / X-news

Aktualizacja: 08.06.2017

Komentarze (1 - 2 z 2)
afege, 09.07.2015 15.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
próbowałam najpierw diet i same w sobie nie były złe, niektóre dawały jakiś efekt. Jednak zrozumiałam po dłuższym czasie że problem leży w mojej słabej przemianie materii.
 
gosia, 02.07.2015 13.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do diety odchudzającej warto tez dołączyć jakiś dobry preparat wspomagający odchudzanie - ja wybrałam i zauważyłam przyspieszony metabolizm i zahamowanie łaknienia. W sumie udało mi się schudnąć 11 kg w krótkim czasie.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

52

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej powinien być precyzyjnie zaplanowany - ważna jest zarówno...

więcej

49

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

47

Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet

Wypróbuj 12-tygodniowy plan treningowy dla początkujących kobiet, zaczynających przygodę z...

więcej

47

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Lipiec 20, 2017

Z tych , które ja tak jeszcze pamiętam to była l-karnityna , to były takie tabletki do ssania ? Miały taki fajny cytrynowy smak . A tak to ja mam osobiście trenera personalnego ,a dokładniej pani Katarzyna Gryko z Białegostoku , świetny trener personalny ;) http://katarzynagryko.pl

data

Lipiec 20, 2017

Ja też zdecydowałem się na zastosowanie Largomass i jestem bardzo zadowolony z efektu jaki udało mi się osiągnąc. W końcu sukces i mam odpowiednio zbudowany sześciopak

data

Lipiec 19, 2017

Co do motywacji i biegów z drugą osobą to osobiście odradzam. Sam mam z tym problem i dużo bardziej wolę biegać sam przy dobrej nastrajającej muzyce

data

Lipiec 18, 2017

Nikt nie napisal, ze dosc intensywna jazda rowerem zwieksza ryzyko powstawania tzw hemoroidow (zylakow jelita grubego) - niektore analizy wskazuja nawet jako jedna z przyczyn powstawania wlasnie jazde rowerem; co jest plaga wsrod obecnie zyjacych (zla dieta, siedzacy tryb pracy), a...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.