TRENING PERSONALNY: czy warto ćwiczyć z trenerem osobistym?

22 komentarze
Autor: Jacek Kaduczak

Nie lubisz chodzić na siłownię, a chcesz szybko wymodelować ciało i uzyskać figurę modelki? Pomyśl o treningu personalnym. Choć jest droższy niż ćwiczenia w grupach, pozwala szybko osiągnąć wymarzony cel. Podczas treningu personalnego instruktor dostosowuje ćwiczenia do poziomu ćwiczącego, bierze pod uwagę jego kondycję, wiek, budowę ciała.

treningu personalnym rozmawiamy z Angeliką Piżyk, trenerem personalnym z Wrocławia, trenerem pilates i Bodyart, instruktorem ćwiczeń siłowych i kulturystyki.

Co to jest trening personalny?

Trening personalny to trening, podczas którego trener pracuje tylko z jedną osobą w taki sposób, by szybko osiągnęła ona zamierzone rezultaty.

Czy taki trening jest lepszy od treningu w grupie?

Przede wszystkim jest efektywniejszy. Trener dostosowuje wykonywane ćwiczenia do poziomu ćwiczącego, może też tak ułożyć program, by ćwiczący szybko osiągnął zamierzone cele. Dobry trener bierze pod uwagę nie tylko kondycję, ale i budowę ciała konkretnej osoby, a także jej potrzeby. W ten sposób powstaje program dopasowany do ćwiczącego niczym kreacja szyta na miarę.

Pozostając przy tym porównaniu, trening w grupie to gotowy strój kupiony w sklepie. Możemy dopasować treningi grupowe do naszych potrzeb, ale one zawsze będą uśrednione tak, by mogło skorzystać z nich wiele osób. Dla przykładu: zapisujemy się na ćwiczenia mające pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy. Spotyka się na nich kilka lub kilkanaście pań mających ten sam cel. Tylko że każda z nich chce się pozbyć kilogramów z nieco innych partii ciała. Każda z nich jest w innej kondycji.

Organizm każdej z nich wreszcie nieco inaczej reaguje na ćwiczenia. Trening grupowy musi uwzględniać sytuację każdej z uczestniczek. Trening personalny skupia się na jednej, konkretnej osobie. Poza tym dobry trener personalny reaguje na bieżąco, na przykład zmniejszając intensywność ćwiczeń, gdy mamy zły dzień (a kto z nas nie miewa dni, kiedy nic nam się nie chce?), a zwiększając ją, kiedy jesteśmy w stanie zrobić więcej. Także z tego powodu efekty ćwiczeń będzie widać dużo szybciej po treningach personalnych niż po treningach grupowych.

Czy wobec tego można trenować we własnym domu?

Trener personalny umawia się w miejscu i czasie najwygodniejszym dla klienta, w określonych przypadkach możliwe jest więc ćwiczenie we własnym domu. Oczywiście niektóre treningi wymagają specjalistycznego sprzętu dostępnego tylko w siłowniach, ale do wielu ćwiczeń potrzebna jest tylko mata. W takim wypadku na pewno można umówić się z trenerem personalnym w domu.

Kto więc powinien zainteresować się treningiem personalnym?

Trening personalny jest godny polecenia przede wszystkim osobom, którym zależy na szybkim osiągnięciu celu. Poza tym bardzo przydatny okazać się może dla osób początkujących, które pod bacznym okiem trenera nauczą się poprawnego wykonywania wszystkich ćwiczeń, dowiedzą się sporo o zasadach treningu i poznają swoje ciało.

Warto jednak pamiętać, że trening personalny może okazać się także rozwiązaniem doskonałym dla osób zaawansowanych, trenujących od dłuższego czasu, ale narzekających na brak efektów. W ich przypadku bardzo istotne może okazać się spojrzenie z zewnątrz i pomoc fachowca. Ponadto trening personalny jest idealnym wyjściem dla osób, które potrzebują bardzo konkretnych ćwiczeń prozdrowotnych, na przykład mających wzmocnić kręgosłup, czy skorygować wady postawy.
Ja polecałabym także treningi personalne wszystkim wracającym do ćwiczeń po dłuższej przerwie – indywidualna praca z trenerem pozwoli im na szybszy powrót do dawnej formy – a także ludziom starszym, którzy powinni szczególnie uważać na intensywność treningu z uwagi na możliwość kontuzji.

Dodałabym tu jeszcze jedną grupę: tych wszystkich, którzy mają problemy z motywacją. To na pierwszy rzut oka może się wydawać błahe, przecież jeśli ktoś się zdecyduje na ćwiczenia, będzie chodził na zajęcia. Z doświadczenia wiem jednak, jak często ludzie rezygnują z treningów z powodu zbyt słabej motywacji. Także w takiej sytuacji dobry trener personalny może służyć nieocenioną pomocą, umiejętnie motywując do dalszych ćwiczeń i pokazując drogi prowadzące do upragnionego celu.

Na co wobec tego zwracać uwagę podczas rozmowy z naszym potencjalnym trenerem personalnym?

Dobry trener personalny przede wszystkim powinien zapytać o cele, jakie sobie stawiamy, a potem o naszą kondycję. A potem powinien nam całe mnóstwo rzeczy wyjaśnić. Przede wszystkim powinien powiedzieć (a potem pokazać), jak będzie wyglądał trening, od czego zaczniemy i dlaczego. Poza tym dobry trener powinien od pierwszego treningu reagować na to jak ćwiczymy, zidentyfikować nasze mocne i słabe strony i odpowiednio do nich na bieżąco modyfikować program.

Odpowiedzialny i profesjonalny trener powinien też podać realny czas osiągnięcia celu i dokładnie wytłumaczyć, dlaczego to trwa tak długo. Dzięki takim tłumaczeniom poznajemy nie tylko własne ciało, ale także idealne dla nas programy treningowe i ćwiczenia. Dzięki temu zdobywamy cenną wiedzę, nie uzależniamy się od trenera, a w przypadku jego nieobecności możemy ćwiczyć sami. Poza tym trener powinien pilnować, czy prawidłowo technicznie wykonujemy wszystkie ćwiczenia, motywować w chwilach kryzysów i zwracać uwagę na nasz stan zdrowia. Krótko mówiąc, powinien być naszym doradcą i przyjacielem.

Nawet jeśli trenerzy personalni nie są dietetykami, zazwyczaj potrafią dobrze doradzić w zakresie prawidłowego odżywiania. To przydatne zwłaszcza w pierwszym etapie treningów, kiedy może zachodzić konieczność zmiany pewnych niewłaściwych nawyków żywieniowych. Ja jednak radziłabym ostrożność w przypadku trenerów proponujących już na pierwszym treningu zakup suplementów. Uważam, że są one bardzo przydatne, powinny być jednak włączane do diety z uwagi na potrzeby organizmu, a więc po pewnym okresie intensywnych treningów.

To wszystko brzmi bardzo interesująco, ale wydaje się bardzo kosztowne. Czy trening personalny jest dostępny dla przeciętnego człowieka?

To prawda, trening personalny jest droższy od zajęć grupowych. Trzeba się więc zastanowić, jak szybko możemy osiągnąć nasze cele indywidualnie, a jak szybko w grupie, a także przeanalizować, jakie mamy potrzeby, no i oczywiście możliwości. W praktyce są też możliwe rozwiązania mieszane: zamawiamy serię treningów personalnych, ucząc się techniki i poznając własne ciało, potem trenować samodzielnie, a potem co jakiś czas umawiać się na pojedyncze treningi personalne, rodzaj konsultacji.

Z pewnością treningi personalne to nie jest rozwiązanie dla każdego, warto jednak pamiętać, że istnieje taka alternatywa. Być może w pewnym momencie uznamy bowiem, że może być dla nas interesująca, czy przydatna.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 25.06.2015

Komentarze (1 - 10 z 22)
Mikolaj, 28.06.2017 12.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zobaczcie zbiór największych zalet treningów personalnych. Naprawdę warto pzreczytać http://lepszytrener.pl/blog-trenera/dlaczego-warto-czyli-poznaj-zalety-treningu-personalnego
 
Ala, 28.06.2017 09.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeśli trening personalny to tylko z "żywą osobą". Ja korzystam z pomocy trenerki personalnej i to naprawdę daje wymierne korzyści. Wcześniej próbowałam diet cud i treningów z internetu, jednak efekty były mizerne. Dla tych, którzy mają wątpliwości polecam w tym temacie artykuł: http://trenerpersonalny-poznan.pl/2017/06/27/w-czym-pomoze-mi-trener-personalny/
 
Nika, 27.06.2017 19.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ostatnio pojawiła się moda na treningi personalne online. W końcu opłaca się czy nie? Warto czy nie warto?
 
Anka05, 08.06.2017 08.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziewczyny ja długo chodziłam tak sama sobie na siłownie , ale wiadomo jak to wygląda zrobi sie cardio i tyle a chciałam schudnąć i wyrzeźbić sobie ciało trochę więc, poszukałam trenera i jakoś od 2 miesięcy trenuje z Patrykiem Zandeckim i już widzę efekty bo schudłam 7 kg , czekam co będzie dalej ale na pewno treningi pod okiem trenera są skuteczniejsze i bardziej motywują! :)
 
Moniczka, 11.04.2017 13.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jako początkująca na siłowni łapałam się wszystkiego co pomogłoby mi osiągnąć wymarzoną sylwetkę, ale nigdy nie wiedziałam tak naprawdę jak to robić :/ trener personalny to super opcja. wszystko jest dopasowane pod Ciebie, ćwiczenia, intensywność zajęć. no i tak to prawda, że efekty przychodzą dużo szybciej. Mój trener dodatkowo wspierał mnie ze strony dietetycznej i na efekty nie czekałam długo, teraz wzmacniam mięśnie.
 
rafał, 06.08.2016 14.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak szukałem trenera, to kumpel polecił mi swojego, ale już po pierwszym spotkaniu wiedziałem, że się nie dogadamy. Szukałem więc na forach, wśród wypowiedzi na stronach typu www.opiniafirm.pl i na fb. W końcu wytypowałem kilka osób i pierwsza z nich okazała się moim idealnym trenerem. Polecam skorzystać z neta, jeśli komuś zależy na sprawdzonym trenerze, a nie ma się kogo poradzić.
 
Daria, 09.05.2016 19.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A jaka to stronka? :)
 
Arleta, 11.03.2016 17.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Oczywiście warto trenerować z trenerem personalnym, są o wiele lepsze i szybsze efekty niż jak trenujemy sami w domu, czy na siłowini. Ja trenuję z Grześkiem Slawińskim http://gs-trening.pl/kontakt/ w Krakowie, czsami on do mnie dojeżdza, a czasami ja przyjezam do niego do fitnessu w Skawinie (Piłsudskiego 7) gdzie trenuję również squasha.
 
Loren83, 23.02.2016 19.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej, słuchajcie od pewnego czasu znalazłam świetna stronkę ,po obejrzeniu jej nabrałam ostrej chęci na konkretne ćwiczenia a dokładnie chciałam Wam polecić stronę przy której sporo schudłam. Trener pomógł mi wrócić do formy takiej jaka chciałam uzyskać ,schudnąć szybko i udoskonalić swoje ciało w 2 miesiące schudłam 9 kg ! Koniecznie zajrzyjcie, ja nadal ćwiczę :)
 
pawelg83, 26.01.2016 15.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja w tej chwili korzystam z pomocy trenera online za pośrednictwem programu Muscle Boss. W przyszłości chcę jednak zatrudnić realnego trenera personalnego. Myślę, że będę wtedy brał pod uwagę głównie cenę, doświadczenie oraz opinie Klientów.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia] Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia]

Ćwiczenia izometryczne to rodzaj ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Aby rozpocząć treningi nie musisz...

więcej

204

TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

189

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

186

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej powinien być precyzyjnie zaplanowany - ważna jest zarówno...

więcej

171

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Czerwiec 27, 2017

Stosowałem largomasas przez 3 miesiace, Efekt był lepszy jak to co osiągnąłem przez rok na samej siłowni bez suplementacji

data

Czerwiec 26, 2017

Ja mam płaściejszy brzuch dzięki diecie sportowej oraz odpowiedniemu planu treningowemu . Ogólnie czuję sie świetnie . Z tym ,ze ja najpierw udałam się do trenera personalnego , a dokłądniej pani Katarzyny Gryko z Białegostoku . dzięki niej , jej motywcjom , na prawde udało mi się...

data

Czerwiec 25, 2017

najważniejsze żeby zachować czujność, do tego właśnie jakiś dodatek typu gaz, paralizator i mozna czuć się o niebo bezpieczniej. ja kupowałam gaz i też taki zwykły i samej mi się po oczach dostało na szczęście przy próbnym strzale. myślę że to naprawdę powszechny problem - teraz mam...

data

Czerwiec 23, 2017

Ja tez lubię spędzać aktywnie wakacje, w ogóle lubię sport i nie wyobrażam sobie bez niego życia. W tym roku wyjeżdżam na obóz taneczny do Kołobrzego, na royal dance camp. Cały czas trwaja zapisy, więc jak ktoś jest chętny to warto. bedą codziennie zajęcia z tańca.

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.