TRENING PERSONALNY: czy warto ćwiczyć z trenerem osobistym?

17 komentarze
Autor: Jacek Kaduczak

Nie lubisz chodzić na siłownię, a chcesz szybko wymodelować ciało i uzyskać figurę modelki? Pomyśl o treningu personalnym. Choć jest droższy niż ćwiczenia w grupach, pozwala szybko osiągnąć wymarzony cel. Podczas treningu personalnego instruktor dostosowuje ćwiczenia do poziomu ćwiczącego, bierze pod uwagę jego kondycję, wiek, budowę ciała.

treningu personalnym rozmawiamy z Angeliką Piżyk, trenerem personalnym z Wrocławia, trenerem pilates i Bodyart, instruktorem ćwiczeń siłowych i kulturystyki.

Co to jest trening personalny?

Trening personalny to trening, podczas którego trener pracuje tylko z jedną osobą w taki sposób, by szybko osiągnęła ona zamierzone rezultaty.

Czy taki trening jest lepszy od treningu w grupie?

Przede wszystkim jest efektywniejszy. Trener dostosowuje wykonywane ćwiczenia do poziomu ćwiczącego, może też tak ułożyć program, by ćwiczący szybko osiągnął zamierzone cele. Dobry trener bierze pod uwagę nie tylko kondycję, ale i budowę ciała konkretnej osoby, a także jej potrzeby. W ten sposób powstaje program dopasowany do ćwiczącego niczym kreacja szyta na miarę.

Pozostając przy tym porównaniu, trening w grupie to gotowy strój kupiony w sklepie. Możemy dopasować treningi grupowe do naszych potrzeb, ale one zawsze będą uśrednione tak, by mogło skorzystać z nich wiele osób. Dla przykładu: zapisujemy się na ćwiczenia mające pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy. Spotyka się na nich kilka lub kilkanaście pań mających ten sam cel. Tylko że każda z nich chce się pozbyć kilogramów z nieco innych partii ciała. Każda z nich jest w innej kondycji.

Organizm każdej z nich wreszcie nieco inaczej reaguje na ćwiczenia. Trening grupowy musi uwzględniać sytuację każdej z uczestniczek. Trening personalny skupia się na jednej, konkretnej osobie. Poza tym dobry trener personalny reaguje na bieżąco, na przykład zmniejszając intensywność ćwiczeń, gdy mamy zły dzień (a kto z nas nie miewa dni, kiedy nic nam się nie chce?), a zwiększając ją, kiedy jesteśmy w stanie zrobić więcej. Także z tego powodu efekty ćwiczeń będzie widać dużo szybciej po treningach personalnych niż po treningach grupowych.

Czy wobec tego można trenować we własnym domu?

Trener personalny umawia się w miejscu i czasie najwygodniejszym dla klienta, w określonych przypadkach możliwe jest więc ćwiczenie we własnym domu. Oczywiście niektóre treningi wymagają specjalistycznego sprzętu dostępnego tylko w siłowniach, ale do wielu ćwiczeń potrzebna jest tylko mata. W takim wypadku na pewno można umówić się z trenerem personalnym w domu.

Kto więc powinien zainteresować się treningiem personalnym?

Trening personalny jest godny polecenia przede wszystkim osobom, którym zależy na szybkim osiągnięciu celu. Poza tym bardzo przydatny okazać się może dla osób początkujących, które pod bacznym okiem trenera nauczą się poprawnego wykonywania wszystkich ćwiczeń, dowiedzą się sporo o zasadach treningu i poznają swoje ciało.

Warto jednak pamiętać, że trening personalny może okazać się także rozwiązaniem doskonałym dla osób zaawansowanych, trenujących od dłuższego czasu, ale narzekających na brak efektów. W ich przypadku bardzo istotne może okazać się spojrzenie z zewnątrz i pomoc fachowca. Ponadto trening personalny jest idealnym wyjściem dla osób, które potrzebują bardzo konkretnych ćwiczeń prozdrowotnych, na przykład mających wzmocnić kręgosłup, czy skorygować wady postawy.
Ja polecałabym także treningi personalne wszystkim wracającym do ćwiczeń po dłuższej przerwie – indywidualna praca z trenerem pozwoli im na szybszy powrót do dawnej formy – a także ludziom starszym, którzy powinni szczególnie uważać na intensywność treningu z uwagi na możliwość kontuzji.

Dodałabym tu jeszcze jedną grupę: tych wszystkich, którzy mają problemy z motywacją. To na pierwszy rzut oka może się wydawać błahe, przecież jeśli ktoś się zdecyduje na ćwiczenia, będzie chodził na zajęcia. Z doświadczenia wiem jednak, jak często ludzie rezygnują z treningów z powodu zbyt słabej motywacji. Także w takiej sytuacji dobry trener personalny może służyć nieocenioną pomocą, umiejętnie motywując do dalszych ćwiczeń i pokazując drogi prowadzące do upragnionego celu.

Na co wobec tego zwracać uwagę podczas rozmowy z naszym potencjalnym trenerem personalnym?

Dobry trener personalny przede wszystkim powinien zapytać o cele, jakie sobie stawiamy, a potem o naszą kondycję. A potem powinien nam całe mnóstwo rzeczy wyjaśnić. Przede wszystkim powinien powiedzieć (a potem pokazać), jak będzie wyglądał trening, od czego zaczniemy i dlaczego. Poza tym dobry trener powinien od pierwszego treningu reagować na to jak ćwiczymy, zidentyfikować nasze mocne i słabe strony i odpowiednio do nich na bieżąco modyfikować program.

Odpowiedzialny i profesjonalny trener powinien też podać realny czas osiągnięcia celu i dokładnie wytłumaczyć, dlaczego to trwa tak długo. Dzięki takim tłumaczeniom poznajemy nie tylko własne ciało, ale także idealne dla nas programy treningowe i ćwiczenia. Dzięki temu zdobywamy cenną wiedzę, nie uzależniamy się od trenera, a w przypadku jego nieobecności możemy ćwiczyć sami. Poza tym trener powinien pilnować, czy prawidłowo technicznie wykonujemy wszystkie ćwiczenia, motywować w chwilach kryzysów i zwracać uwagę na nasz stan zdrowia. Krótko mówiąc, powinien być naszym doradcą i przyjacielem.

Nawet jeśli trenerzy personalni nie są dietetykami, zazwyczaj potrafią dobrze doradzić w zakresie prawidłowego odżywiania. To przydatne zwłaszcza w pierwszym etapie treningów, kiedy może zachodzić konieczność zmiany pewnych niewłaściwych nawyków żywieniowych. Ja jednak radziłabym ostrożność w przypadku trenerów proponujących już na pierwszym treningu zakup suplementów. Uważam, że są one bardzo przydatne, powinny być jednak włączane do diety z uwagi na potrzeby organizmu, a więc po pewnym okresie intensywnych treningów.

To wszystko brzmi bardzo interesująco, ale wydaje się bardzo kosztowne. Czy trening personalny jest dostępny dla przeciętnego człowieka?

To prawda, trening personalny jest droższy od zajęć grupowych. Trzeba się więc zastanowić, jak szybko możemy osiągnąć nasze cele indywidualnie, a jak szybko w grupie, a także przeanalizować, jakie mamy potrzeby, no i oczywiście możliwości. W praktyce są też możliwe rozwiązania mieszane: zamawiamy serię treningów personalnych, ucząc się techniki i poznając własne ciało, potem trenować samodzielnie, a potem co jakiś czas umawiać się na pojedyncze treningi personalne, rodzaj konsultacji.

Z pewnością treningi personalne to nie jest rozwiązanie dla każdego, warto jednak pamiętać, że istnieje taka alternatywa. Być może w pewnym momencie uznamy bowiem, że może być dla nas interesująca, czy przydatna.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 25.06.2015

Komentarze (1 - 10 z 17)
rafał, 06.08.2016 14.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak szukałem trenera, to kumpel polecił mi swojego, ale już po pierwszym spotkaniu wiedziałem, że się nie dogadamy. Szukałem więc na forach, wśród wypowiedzi na stronach typu www.opiniafirm.pl i na fb. W końcu wytypowałem kilka osób i pierwsza z nich okazała się moim idealnym trenerem. Polecam skorzystać z neta, jeśli komuś zależy na sprawdzonym trenerze, a nie ma się kogo poradzić.
 
Daria, 09.05.2016 19.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A jaka to stronka? :)
 
Arleta, 11.03.2016 17.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Oczywiście warto trenerować z trenerem personalnym, są o wiele lepsze i szybsze efekty niż jak trenujemy sami w domu, czy na siłowini. Ja trenuję z Grześkiem Slawińskim http://gs-trening.pl/kontakt/ w Krakowie, czsami on do mnie dojeżdza, a czasami ja przyjezam do niego do fitnessu w Skawinie (Piłsudskiego 7) gdzie trenuję również squasha.
 
Loren83, 23.02.2016 19.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej, słuchajcie od pewnego czasu znalazłam świetna stronkę ,po obejrzeniu jej nabrałam ostrej chęci na konkretne ćwiczenia a dokładnie chciałam Wam polecić stronę przy której sporo schudłam. Trener pomógł mi wrócić do formy takiej jaka chciałam uzyskać ,schudnąć szybko i udoskonalić swoje ciało w 2 miesiące schudłam 9 kg ! Koniecznie zajrzyjcie, ja nadal ćwiczę :)
 
pawelg83, 26.01.2016 15.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja w tej chwili korzystam z pomocy trenera online za pośrednictwem programu Muscle Boss. W przyszłości chcę jednak zatrudnić realnego trenera personalnego. Myślę, że będę wtedy brał pod uwagę głównie cenę, doświadczenie oraz opinie Klientów.
 
Babunia77, 04.01.2016 10.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja zdecydowałam się na takiego trenera, bo po świętach muszę mieć nad sobą bata, który pomoże mi wrócić do formy! Mój trener dostępny jest tez online na SuplenaTak:-)
 
Ania, 23.10.2015 18.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja trenerem dla siebie samej próbowałam być wiele miesięcy i nic z tego nie wyszło. A jak już się z kimś umówisz na trening to nie ma wymówek i trudnej odmówić i zmieniać termin. Także dla leniuchów to jest bardzo dobre rozwiązanie. Także zabezpieczyłam wszystkie fronty, gdzie mogłabym się skusić na jakieś zło;) i już nie ma litości i wyjścia. Po 3 miesiącach jest naprawdę zadowalający efekt.
 
kasia2, 14.10.2015 19.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moim zdaniem warto jest samemu zostać trenerem personalnym, jeśli zdrowy styl życia i sport sprawiają Ci przyjemność, to może warto spróbować i tak jak ja pójść w tym kierunku - wyszkolić się na trenera personalnego
 
Robert, 11.09.2015 00.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Z moim trenerem znam się jeszcze od czasów szkoły bo uczył mnie W-Fu i zajęcia z nim faktycznie wnosiły coś do mojej wiedzy i umiejętności.
 
gosc123, 25.07.2015 10.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Myślę że jeśli jesteś początkujący to możesz zacząć, pokaże Ci technikę oraz ułoży dietę. Sam robiłem kurs personalny w http://www.profi-fitness.com.pl/ i właśnie od tego zaczynam z współpracy z klientami.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

378

Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet

Wypróbuj 12-tygodniowy plan treningowy dla początkujących kobiet, zaczynających przygodę z...

więcej

373

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

336

"Skalpel" i inne treningi Ewy Chodakowskiej. Zasady treningów osobistej instruktorki fitness "Skalpel" i inne treningi Ewy Chodakowskiej. Zasady treningów osobistej instruktorki fitness

Treningi Ewy Chodakowskiej wykonuje coraz więcej Polek. Wszystko dlatego, że wyznacznikiem sukcesu...

więcej

297

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Marzec 26, 2017

Ja też stosowałem Largomass i jestem bardzo zadowolony z efektu jaki udało mi się osiągnąć. W końcu mam sześciopak

data

Marzec 25, 2017

duży wpływ na bóle mięśni, stawów, zmeczenie, stres ma brak magnezu w organizmie dlatego trzeba go uzupełniać. Ja polecić mogę ten preparat http://biowitalni.pl/sport/434-olejek-magnezowy-sport-spray-100ml.html szczególnie sportowcom którzy często trenują i odczuwają właśnie dolegliwości...

data

Marzec 21, 2017

czeeeeeeeeeeeeesc

data

Marzec 17, 2017

Czy te ćwiczenia są dobre na pozbycie się nadmiaru stałego tłuszczu na brzuchu? Biorę Liporedium i mam pas do stymulacji mięśni brzucha ale to jak dla mnie zamało. Chciałbym rozpocząc ćwiczenie mięśni brzucha ale nie wiem czy akurat ten zestaw ćwiczeń. Jakie ćwiczenia sa najlepsze na...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.