Jakie ćwiczenia dla 15-latki, która chce schudnąć, ale ma problemy z sercem? [Porada eksperta]

2015-07-03 1:13

Przy wzroście 167 ważę 66 kg. Chciałabym spalić tłuszcz na brzuchu i na nogach. Dodatkowo chciałabym nabrać delikatnych mięśni na brzuchu. Przez jakiś czas biegałam (po pół godziny), ale mam pewne problemy z sercem i po prostu nie dałam rady dłużej. Czasami - przy większym naporze na nogi - doskwiera mi ból w kolanach. Czy powinnam zacząć chodzić na siłownię?

Trening siłowy ma wiele zalet. Poza ujędrnieniem ciała jest to m. in. efekt EPOC, który oznacza spalanie kalorii także po zakończonym treningu. Początkowo wystarczy, gdy będziesz z zaangażowaniem trenować z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała (więcej na temat tego treningu znajdziesz w innych odpowiedziach na pytania - warto przeczytać wszystkie). Wykonuj trening siłowy 2-3 razy w tygodniu co drugi dzień, w pozostałe dni postaw na energiczne marsze. Zwróć uwagę na prawidłowe odżywianie (spożywaj warzywa, źródła białka, tłuszczy, złożonych węglowodanów, pokarm bogaty w błonnik i nie zapominaj o nawodnieniu organizmu). Zanim jednak rozpoczniesz treningi, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ problemy z sercem, o których piszesz, mogą być poważne i ograniczać intensywność aktywności ruchowych, które masz zamiar podjąć. Przy okazji porusz temat bólu w kolanach, aby wykluczyć ewentualne urazy. Większość początkujących biegaczy ma nieprawidłową technikę biegu i prawdopodobnie to jest przyczyną bólu. Po zmianie biegu na żwawe marsze ból nie powinien się pojawiać.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.