Mocne mięśnie brzucha przykryte tłuszczem? [Porada eksperta]

2013-04-06 23:52

Dzień Dobry, Mam pytanie: Jaka jest skuteczna metoda pozbycia się tzw. "oponki" na brzuchu? Ćwiczyłam callanetics, który dość znacznie wzmocnił moje mięśnie brzucha, lecz nadal są one przykryte tłuszczem. Obecnie jeżdżę na rowerku treningowym ok. 30 minut, stosując trening interwałowy. Czy jeżdżąc "na stojąco" wzmacniam dodatkowo mięśnie pośladków? Pozdrawiam

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Dobrym sposobem na pozbycie się tłuszczyku, który przykrywa ci mięśnie brzucha, jest trening na rowerku stacjonarnym. Ale powinnaś go wykonywać jednak w nieco inny sposób. Spalaniu tkanki tłuszczowej najlepiej służy nie tyle trening interwałowy co raczej trening wykonywany w umiarkowanym tempie, w odpowiedniej intensywności. Intensywność najlepiej jest określić w oparciu o tętno maksymalne, czyli najwyższe tętno w jakim może pracować nasze serce podczas maksymalnego wysiłku w ciągu jednej minuty. Najłatwiej jest je oszacować według wzoru: 220 -(minus) wiek dla mężczyzn i 226-(minus) wiek dla kobiet. Wartość , którą otrzymaliśmy stanowi nasze tętno maksymalne. Przyjęło się , że optymalna intensywność treningu do spalenia tkanki tłuszczowej i rozwinięcia wytrzymałości, to przedział tętna od 65% do 85% tętna maksymalnego. Obliczając więc 65% i 85% z naszej wartości tętna maksymalnego otrzymujemy przedział wartości tętna w którym powinniśmy się mieścić w czasie naszego treningu. Np. mężczyzna w wieku 30 lat posiada tętno maksymalne o wartości 190 uderzeń na minutę, a przedzieł tętna odpowiedni dla spalania tkanki tłuszczowej waha się pomiędzy: 190x65%=123 i 190x85% = 161. Tętno wysiłkowe można kontrolować metodą palpacyjną , a więc przykładając palce do tętnicy szyjnej lub za pomocą monitora pracy serca. Taki trening powinien być wykonywany przez co najmniej 40-50 minut, a nawet, jeśli możesz, dłużej, 3-4 razy w tygodniu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.