Stretching, czyli rozciąganie, rozluźnianie i oddychanie

2019-10-02 17:32 Ewa Anna Baryłkiewicz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Małgorzata Wolniewicz-Feder, instruktorka klubu Shape w Warszawie

Stretching, czyli ćwiczenia rozciągające to rodzaj zajęć polecanych osobom, które godzinami pozostają w tej samej pozycji - na przykład osobom pracującym przy komputerze. Na czym dokładnie polega stretching? Przeciągnij się jak kot. Leniwie, powoli. Zrób kilka głębokich wdechów i wydechów. Czujesz się jak nowo narodzony? Właśnie poznałeś jedne z podstawowych ćwiczeń wykorzystywanych w stretchingu.

Ćwiczenia rozciągające wykonujesz nawet bezwiednie. Rano przeciągasz się w łóżku ospale, próbując pobudzić ciało do życia. W pracy wstajesz od komputera, aby rozprostować kości. Już kilka pogłębionych ruchów wystarczy, by krew zaczęła ci szybciej krążyć, dotlenił się mózg i rozluźniły spięte mięśnie. Ale stretching to coś więcej!

Dowiedz się, na czym polega stretching i jakie są efekty jego uprawiania. To materiał z cyklu, dobrze posłuchać. Podcasty z poradami.

Co to jest stretching?

Stretching (czyli rozciąganie) są to zajęcia oddechowe, rozluźniające i rozciągające przy relaksującej muzyce. Wykorzystuje się w nich proste asany z klasycznej jogi i elementy pilatesu. Trener proponuje zwykle – w zależności od kondycji i zaawansowania grupy – trzy wersje każdego ćwiczenia: łatwą, średnią i trudną. Wbrew pozorom stretching nie jest leniwą formą fitnessu. Wykonując te ćwiczenia, można się porządnie zmęczyć.

Dla kogo stretching?

To zajęcia dla wszystkich, niezależnie od wieku. Szczególnie polecane tym, którzy przez wiele godzin są unieruchomieni w jednej pozycji – np. siedzą przy komputerze albo pracują na stojąco. Skutkiem ubocznym takiego trybu życia są przykurczone mięśnie karku i problemy z kręgosłupem. Także ci, którzy dużo trenują w siłowni, potrzebują rozciągnięcia ciała, bo mają bardzo zwarte mięśnie. Najlepiej, aby od razu po treningu siłowym rozpoczynali zajęcia ze stretchingu. Wówczas ich mięśnie będą lepiej pracowały, staną się bardziej elastyczne i mniej wrażliwe na kontuzje. Trening siłowy skraca mięśnie, sprawia, że stają się lepiej widoczne. Stretching odwrotnie: rozciąga je. To dlatego panowie chcący szybko uzyskać widoczną muskulaturę unikają stretchingu. Jednak stretching, tak jak pilates – wysmukla całą sylwetkę, a mięśniom pozwala się ładnie zarysować.

Co daje stretching?

Stretching świetnie wpływa na całe ciało. Rozciąga wszystkie grupy mięśni, uelastycznia je i zwiększa ruchomość stawów. Panie szybko zauważają, że sporo zeszczuplały. Nie jest to jednak efekt redukcji masy, ale rozciągnięcia mięśni, czyli wysmuklenia sylwetki. Dlatego zgrabniej wyglądają w lustrze, mieszczą się w mniejszy rozmiar ubrań, choć ich waga jest niemal identyczna, a czasem nieco większa – bo mięśnie rozbudowują się pod wpływem treningu. Ale ciało jest w o wiele lepszej kondycji.

Rodzaje stretchingu:

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
kot
|

Twoje całe myślenie jest błędne.. Wytłumacz różnicę pomiędzy rozciąganiem a stretchingiem skoro taka istnieje, bo wygląda na to, że od wielu lat żyję w nieświadomości i bardzo chciałabym to zmienić.

do on321
|

on321 - kiedy zajrzysz do słownika polsko-angielskiego, to dowiesz się, że stretching to po polsku rozciąganie. Błędne to jest twoje myślenie

on321
|

Stretching a rozciąganie to 2 rożne rzeczy, więc cały artykuł jest błędny.

dorota
|

Potrzebujęwiadomości na ten temat Streching jako usługa rekreacyjna

listek
|

Myślę, że trochę autorka się rozdokazywała w tym opisie stretchingu. Jest to rzeczywiście doskonały sposób na poprawę samopoczucia, gibkości i ogólnie zdrowia, ale na pewno nie na odchudzanie czy "rozbicie?" mięśni. Proponuję artykuły i informacje na stronie www.fitnesservice.com.pl - tam wyjaśnisz wiele nieścisłości narosłych wokół tego fascynującego tematu. Pozdrowienia.