Zasady FITNESSU SYLWETKOWEGO: jak zacząć i przygotować się do zawodów? [WIDEO]

2014-12-05 12:57

Fitness sylwetkowe to dyscyplina sportowa, w której szczególny nacisk kładzie się na estetykę ciała - sylwetkę wysportowaną, proporcjonalną i bez nadmiernego rozrostu mięśni. Zobacz, kto ma szansę wziąć udział w takich zawodach i jak przygotować się do pierwszego startu. Na czym dokładnie polega fitness sylwetkowe tłumaczy Natalia Gacka - była Mistrzyni Świata.

Fitness sylwetkowe kobiet to stosunkowo młoda dyscyplina sportowa. Na zawodach najwyżej oceniane są zawodniczki o pięknie wyrzeźbionej i umięśnionej, ale wciąż kobiecej sylwetce. Sędziowie oceniają figurę, mięśnie, wdzięk, urodę i fryzurę zawodniczek, nienaganną symetrię i proporcje ciała. Zwycięża ta fitnesska, która zdobędzie najwyższe noty we wszystkich kategoriach.

Od kiedy Natalia Gacka została Mistrzynią Świata w fitnessie sylwetkowym, zrobiło się o tej dyscyplinie głośniej i coraz więcej kobiet zaczęło interesować się fitnessem sylwetkowym.

Fitness sylwetkowe: jak zacząć?

Zastanawiasz się, czy mogłabyś wziąć udział w zawodach? Masz na to szanse, jeśli zdrowo się odżywiasz, potrafisz dostosować się do restrykcyjnej diety i regularnie odwiedzasz siłownię. Żeby zacząć przygotowywać się do startu nie musisz jeszcze mieć "kaloryfera" na brzuchu - dobry specjalista z łatwością oceni drzemiący w twoim ciele potencjał i zakwalifikuje do kategorii, w której mogłabyś startować oraz przygotuje plan treningu i zestawy ćwiczeń (może to być fitness sylwetkowe lub fitness bikini). Zacząć trzeba więc od znalezienia doświadczonego trenera, który przygotowywał już zawodników. Nie wystarczy dobry trener personalny bez doświadczenia w zawodach. Tylko osoba, która wielokrotnie była na zawodach, pomoże ocenić twoje ciało i będzie wiedziała, w których kategoriach masz największe szanse.

Trzeba też mieć świadomość, że próba przygotowania się do zawodów sylwetkowych wymaga dużego poświęcenia i samozaparcia. Polskie fitnesski w wywiadach podkreślają, że osiągnięcie wysokich wyników możliwe jest tylko dzięki restrykcyjnemu przestrzeganiu diety i codziennym treningom na siłowni. Prawdopodobnie będziesz musiała trenować dwa razy dziennie. Przykładowy plan treningowy może wyglądać np. tak: 30 min treningu aerobowego z rana i dłuższy wysiłek fizyczny wieczorem (ćwiczenia siłowe + trening aerobowy). Po kilkunastu tygodniach takich treningów, zwiększaniu tempa i wagi ciężarów, można próbować sił w zawodach.

Natalia Gacka tłumaczy na czym polega fitness sylwetkowe

Źródło: Dzień Dobry TVN / X-news

Fitness sylwetkowe to nie kulturystyka

Laicy często mylą fitness sylwetkowe z kulturystyką, jednak są to dwie różne dyscypliny. W fitnessie sylwetkowym ceniona jest estetyka sylwetki - kiedy wszystkie mięśnie są równomiernie, ale delikatnie rozbudowane, a ciało szczupłe i proporcjonalne. Nadmierny rozrost masy mięśniowej, pożądany w kulturystyce, tu nie będzie mile widziany.

Fitness sylwetkowe nie ma też wiele wspólnego z aerobikiem, pilatesem czy ABS. Trening przed zawodami składa się głównie z ćwiczeń siłowych i treningu kardio, a zajęcia fitness mogą być tylko dodatkowym uzupełnieniem.

Zawodniczki prezentujące ciała na scenie podkreślają, że na zawodach wyglądają na mocniej umięśnione, niż w rzeczywistości, co spowodowane jest dietą odwadniającą (im mniej wody w organizmie, tym lepiej widać mięśnie, co ułatwia ocenę sędziom) i środkami brązującymi, którymi smarują całe ciało. Na czas zawodów należy się odwodnić i zejść do jak najniższego poziomu tkanki tłuszczowej, żeby zaprezentować się zgodnie z wymaganiami regulaminowymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.