Zdrowy trening dla 13-latki [Porada eksperta]

2014-08-30 21:04

Mam 13 lat, 156 wzrostu i ważę 60 kg. Chce schudnąć 10 kg, od 1 września do szkoły ma 4 km i mam zamiar jeździć rowerem + w-f . Ale nie chcę stosować diety uważam, że jem dosyć zdrowo: śniadanie, 2. śniadanie, obiad. Słodycze jem od czasu do czasu.

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

W młodym wieku zwiększona aktywność fizyczna powinna przynieść korzystne efekty. Pomyśl nad tym, czym zastąpisz jazdę na rowerze w czasie deszczowych dni i zimy. Pozalekcyjnymi zajęciami sportowymi, tańcem, pływaniem, a może inną formą aktywności, którą lubisz? Pamiętaj, że utrata tkanki tłuszczowej to nie koniecznie spadek wagi. Jeśli w lato miałaś mało ruchu, a wkrótce zaczniesz brać udział w lekcjach w-fu i jeździć rowerem, to może się zdarzyć, że waga nieco wzrośnie, ponieważ nabierzesz nieco tkanki mięśniowej, a stracisz część tkanki tłuszczowej. Powinnaś nieco zmienić niektóre nawyki żywieniowe. Jedząc 3 posiłki dziennie i unikając kolacji zwiększasz ryzyko otyłości w późniejszym wieku. Na podstawie 10-letnich badań (The Journal of Adolescent Health, 2012) stwierdzono, że ograniczenia kaloryczne stosowane przez nastolatki (przede wszystkim jedzenie małych ilości i opuszczanie posiłków) jest częstym powodem otyłości w latach późniejszych. Ponadto twój organizm przechodzi proces rozwoju, dlatego powinnaś dostarczać dostateczną ilość substancji odżywczych, aby prawidłowo się rozwinąć. Wprowadź 5 posiłków dziennie (3 większe i 2 mniejsze o mniejszej kaloryczności). Uważaj na małe, ale kaloryczne przegryzki (np. paluszki, orzeszki ziemne), napoje z cukrem, soki owocowe, które nie są sokami (bo zawierają cukier). Często zdarza się, że ludzie młodzi i dorośli myślą, że jedzą zdrowo, kiedy w rzeczywistości tak nie jest. Dlaczego? Dieta to nie tylko odpowiednia ilość kalorii, ale też m. in. makroskładników, witamin, minerałów, błonnika. Poza tym producenci żywności sprytnie nas oszukują, np. dodając cukier do pełnoziarnistych płatków i jogurtów, „zdrowych” fit surówek czy sałatek. Dochodzi to takich sytuacji, że w sklepie możesz kupić jogurt truskawkowy bez truskawek, ciemny chleb barwiony karmelem (a nie produkowany z mąki razowej). Warto czytać etykiety znajdujące się na produktach żywnościowych. Jeśli masz taką możliwość, odwiedź z rodzicami dietetyka lub trenera personalnego, który pomoże Ci w bezpiecznej realizacji celu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Inne porady tego eksperta