Abs czy A6 Weidera? Który zestaw ćwiczeń na płaski brzuch jest lepszy?

2020-04-21 11:31 Monika Majewska

Które ćwiczenia na płaski brzuch są lepsze? Aerobiczna 6 w przeciwieństwie do treningu abs, nie wymaga bardzo dobrej kondycji, bo ćwiczenia Weidera nie są skomplikowane. A6W wymaga jednak wytrwałości, a ćwiczenia, które należy wykonywać codziennie, charakteryzują się monotonnością. Ćwiczenia abs na płaski brzuch są urozmaicone i nie trzeba ich wykonywać codziennie. Sprawdź, czym się różni abs od A6 Weidera i który zestaw ćwiczeń jest lepszy.

Abs czy A6 Weidera? Który zestaw ćwiczeń na płaski brzuch jest lepszy?
Autor: Photos.com Które ćwiczenia na płaski brzuch są lepsze? Aerobiczna 6, w przeciwieństwie do treningu abs, nie wymaga bardzo dobrej kondycji, bo ćwiczenia Weidera nie są skomplikowane.

Trening abs i aerobicznea 6 Weidera są dwoma najbardziej popularnymi systemami ćwiczeń, których celem jest "wyrzeźbienie" mięśni brzucha. Trening abs składa się z zestawu ćwiczeń, które są trudniejsze do wykonania, dlatego wymaga dobrej kondycji fizycznej i jest przeznaczony dla bardziej zaawansowanych. Z kolei zestaw ćwiczeń zaproponowany przez Weidera jest mniej skomplikowany, jednak osoba, które chce zakończyć program treningowy sukcesem, musi być zdeterminowana, ponieważ na efekty trzeba czekać aż 42 dni. Sprawdź, czym się różni abs od A6 Weidera i który zestaw ćwiczeń jest lepszy.

Aerobiczna szóstka Weidera

Aerobiczna szóstka Weidera to zestaw sześciu następujących po sobie ćwiczeń aerobowych, które należy wykonywać bez przerwy. Podczas wykonywania ćwiczeń należy pamiętać o zatrzymaniu ruchu w momencie maksymalnego napięcia mięśni na ok. 2-3 sekundy. Początkowo trening A6W składa się z 6 cykli ćwiczeń (dane ćwiczenie należy wykonać 6 razy) oraz od 2 do 3 serii (liczba powtórzeń cykli w ciągu dnia). Z czasem ilość cykli i serii systematycznie zwiększa się - z początkiem każdego tygodnia rośnie ilość powtórzeń ćwiczeń w jednej serii. Ostatniego, czyli 42 dnia trening składa się z 24 cykli, które należy powtórzyć 3 razy.

6 Weidera a spalanie tkanki tłuszczowej

Czas, który należy codziennie przeznaczyć na trenig A6W, wynosi ok. 40 minut. W związku z tym jest to zestaw ćwiczeń, który nie tylko wzmocni mięśnie brzucha, lecz także pomoże nam pozbyć się tzw. oponki. Każdy z nas ma inny metabolizm i inaczej wykorzystuje zasoby energetyczne, jednak przyjmuje się, że organizm zaczyna czerpać energię wyłącznie z tłuszczów po około 20 minutach ciągłego wysiłku. To, ile tkanki tłuszczowej spalimy, zależy od intensywności wysiłku (można ją określać np. mierząc tętno, które powinno się utrzymywać  na odpowiednim poziomie) i stopnia wytrenowania organizmu.

Największe wady treningu A6W

Aby cieszyć się płaskim brzuchem, przez 42 dni należy skrupulatnie przestrzegać programu treningu. Nie można pozwolić sobie na więcej niż jeden dzień przerwy - w przeciwnym razie trening nie da spodziewanego rezultatu. Jednak najgorszymi mankamentami treningu są:

 • monotonia - brak urozmaiceń sprawia, że organizm nie jest pobudzany do aktywności fizycznej. Ponadto istnieje ryzyko, że ćwiczenia nie będą wykonywane z należytą starannością - a technika wykonywania ćwiczeń jest ważnym elementem treningu.
 • praca tylko nad jedną partią mięśni brzucha (prostych). Nie wypracowujesz kondycji wszystkich mięśni brzucha. Dodatkowo podczas treningu nie rozkładasz odpowiednio ciężaru ciała, przez co są obciążone np. kark i kręgosłup.

  1 seria ćwiczeń, każde powtarzasz 6 razy: Magiczna 6 Weidera na płaski brzuch - ćwiczenia z planem treningowym

  Trening ABS

  Trening ABS to zestaw ćwiczeń, podczas których zaangażowana jest górna i dolna część mięśni prostych brzucha, mięśnie skośne, poprzeczne i mięśnie dolnej części pleców. Dzięki temu ciężar ciała jest rozłożony równomiernie, a kręgosłup nie jest obciążony. Trening ABS nie jest monotonny, trwa tylko 8 minut i nie trzeba wykonywać go codziennie.

  Sprawdź też:

  ABS a spalanie tkanki tłuszczowej

  Trening ABS trwa zazwyczaj 8 minut. W związku z tym podczas wykonywania ćwiczeń organizm nie czerpie energii z tłuszczów, tylko z glikogenu zmagazynowanego w mięśniach oraz we krwi. Jeśli wykonujesz ćwiczenia abs i chcesz skutecznie pozbyć się oponki na brzuchu, powinnaś stosować odpowiednią dietę i wykonywać także ćwiczenia, które trwają dłużej niż 20 minut, najlepiej trening cardio.

  Największe wady treningu ABS

  Trening ABS wymaga od nas sprawności fizycznej, ponieważ ćwiczenia są trudniejsze do wykonania niż ćwiczenia A6W. Ponadto ćwiczenia abs nie muszą być wykonywane codziennie (najlepiej ćwiczyć co 2 dni), w związku z tym na efekty w postaci płaskiego i zgrabnego brzucha trzeba czekać znacznie dłużej niż w przypadku treningu A6W.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  Freshlook
  |

  Bzdurą totalną jest, ze 6tka weidera nie spała tłuszczu. Spala , tak samo jak inne ćwiczenia. A poza tym to skąd pomysł, ze ludzie chcący miec płaski brzuch, robią jedynie te ćwiczenia?
  Dwa. Ćwiczenia aerobowe nie są wcale takie pożyteczne. Ze spalaniem tłuszczu jest tak samo jak spalaniem śmieci. Do spalenia większej ilości śmieci potrzebny jest większy i wydajniejszy piec. Analogicznie traktujemy mięśnie jako piece. Im większe, tym spalanie szybsze. Nie ma innej drogi( jasne, diety "cud " , ale efekt jojo jest zawsze , jak stodoła.)
  A przy ćwiczeniach aerobowych spalamy tłuszcz, to oczywiste, ale i sporą cześć naszych "piecy" , czyli mięśni. O niebo lepszym rozwiązaniem jest trening HIT. Przy tej opcji tracimy o wiele mniej mięśni, a sporo spalamy tłuszczu.
  Do pismaka, co to tych głupot napłodzil /Ła . Jeśli chcecie komuś dawać rady, to najpierw polecam samemu sie dokształcić. Nie traktujcie ludzi , jak tępej Marioli , co jedyne co potrafi , to malować koleżankom paznokcie

  SabinaSa
  |

  Ja ćwiczyłam A6W i osiągnęłam fajne efekty. Owszem pod koniec jest dość ciężko ale da się przejść. Oczywiście im mniej masz tkanki tłuszczowej na brzuchu tym lepszy efekt.

  Aint
  |

  Zrobiłam 42 dni a6w. Efekty niewielkie, ale były. Jednak nie wrócę do tego, zbyt nudne,

  Robię abs już jakiś miesiąc. Co dwa dni, ciągle part 1, bo przez pierwszy tydzień nie byłam w stanie wykonać ostatniego ćwiczenia.
  Efekt? Brzuch faktycznie wygląda dobrze, ale zmniejszyły mi się cycki :(

  iza
  |

  Witajcie. Ja właśnie mam 11 dzień ćwiczeń za sobą ( w tym 2 dni przerw) ABS dodałam dopiero kilka dni temu jak już zaczęłam dawać radę wykonywać prawie całe pozostałe ćwiczenia. Ćwiczę z Mel B, czy taki zestaw wykonywany 6 dni w tygodniu (czasem 5) wg was jest dobry? Rozgrzewka 5 min, cardio 15 min, trening brzucha 10 min, trening pośladków 10 min, ABS 8 min. Razem 48 min. Czy wyrobią mi się mięśnie i czy spalę też tłuszcz?

  Oki
  |

  ABS nie daje efektów w postaci płaskiego brzucha? Bzdura. Jeśli ktoś przed tym wykonuje przed odpowiedni czas ćwiczenia (20-30 min), a następnie przejdzie do ABS - daje efekty rewelacyjne, zwłaszcza jeśli wykonuje się je codziennie. Nie mówię tego na moim przykładzie, a na przykładzie mojej bliskiej koleżanki, która chyba w dwa miesiące (nie jestem pewna) spaliła dość dużą ilość tkanki tłuszczowej z brzucha i do tej pory utrzymuje efekt, chyba już rok czasu. Także, moi drodzy, nie zniechęcajcie się! Trochę więcej wysiłku i motywacji, a można zdziałać cuda! Ja sama zaczynam teraz ABS, zainspirowana właśnie moją koleżanką. Do tego dorzuciłam sobie jeszcze Body Shaking z Tiffany Rothe, a następnie 10 min. pośladki z Mel B. Na koniec ABS i ćwiczenia rozluźniające. Tak wygląda mój "trening" w kolejności, a efekty czuć. Ciekawa jestem co będzie po miesiącu.

  Aha, no i nie można zapomnieć o odpowiednio dobranej diecie. ;) W moim przypadku najlepiej sprawdzają się dwa typy:

  1. Standardowa, najpopularniejsza - 5 małych posiłków co 3 godziny. U mnie kolacja wypada na 19, choć każdy mówi o tej magicznej 18, mimo to - ja to ignoruję, kolację mam o 19, a efekty są. Ważne, aby się nie obżerać.

  2. Jeść 3-4 posiłki (małych), ale tylko jak jest się głodnym. No i nie można podjadać wieczorami + żeby nie zrobić tak, że mówisz sobie co 30 min. że głodna/y jesteś. Najlepiej jak poczujesz głód pierw napij się zwykłej wody, odczekaj ok. 20 min. Jeśli głód nie przejdzie, wtedy zjedz coś lekkiego.

  Aktualnie jestem na 1 sposobie ,jak się nie sprawdzi to POWOLI przerzucę się na 2. Pamiętajcie: jeśli rozpoczynacie dietę, nie przechodźcie na nią gwałtownie, a powoli.

  Najważniejsze: dieta i systematyczność w ćwiczeniach. Mówi to chyba każdy, a działa lepiej niż każda możliwa cud dieta.
  Pozdrawiam i życzę wytrwałości oraz motywacji! :)

  rahab
  |

  Powiem tak. A6W najlepiej robić na początku, kiedy zaczynamy, a jeśli ma się możliwość - czyli dostęp do drążka - w połowie cyklu przejść na ABS2. I nie zapominać przy jednym systemie ćwiczeń jak i 2, że "brzuch robi się w kuchni" czyli dieta, dieta i jeszcze raz dieta - jeśli chcemy mieć odpowiednio zarysowane mięśnie brzucha - szczególnie tzw. sześciopak.

  Anon
  |

  Cześć!
  Ja jestem w tej chwili na 19 dniu a6w. Ćwiczenia są dość ciężkie ale najgorsza jest monotonia :/ Po prostu jak muszę znów odwalić ten sam zestaw ćwiczeń to mi się nie chce. Pierwsze 10-12 dni było okej, pełna motywacja i chęci. Teraz już mam tego dość ale skończę cały program :) Nie po to zaczynałem, żeby teraz dać sobie spokój! Prawdą jest, że obciąża on kark i to czuć już podczas ćwiczeń ale kręgosłup? Może to zależy od poprawności wykonywania ćwiczeń? Bo ja nie czuję jakoś żeby kręgosłup był choć trochę "zmęczony" tymi ćwiczeniami. Jak tylko skończę a6w to zabieram się od razu za ABS! :D
  POZDRAWIAM!

  anka
  |

  hejka, jest ktoś kto ćwiczy abs albo a6w ?