Ćwiczenia palców – przykładowe ćwiczenia z przyrządami i bez nich

2018-07-11 13:53

Ćwiczenia palców opracowane zostały głównie z myślą o osobach pracujących przy komputerze, grających na pianinie czy gitarze, a także dla dzieci, przeciążonych pisaniem w szkole. Dolegliwości bólowe, sztywność palców, przeciążenie mięśni dłoni — temu wszystkiemu może zaradzić kilkuminutowa gimnastyka. Jak ćwiczyć palce? W jaki sposób poradzić sobie z ich bólem?

Ćwiczenia palców – przykładowe ćwiczenia z przyrządami i bez
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Ćwiczenia palców bez użycia przyrządów
  2. Ćwiczenia palców z przyrządami

Ćwiczenia palców zalecane są głównie osobom grającym na instrumentach w celu poprawienia rozpiętości palców oraz zwinności dłoni, dzieciom, które mają problemy z nauką pisania oraz osobom starszym cierpiącym na bóle reumatyczne. Gimnastyka dłoni jest też coraz częściej potrzebna osobom pracującym przy komputerze. Wielogodzinne stukanie w klawiaturę może usztywnić dłonie i powodować ból. Rozciąganie i wzmacnianie mięśni dłoni jest na szczęście niezwykle proste, a efekty można osiągnąć bazując na kilku podstawowych ćwiczeniach.

Ćwiczenia palców bez użycia przyrządów

Trenując palce należy pamiętać, że każde ćwiczenie powinno się powtórzyć kilkakrotnie. Co ważne, trening dłoni warto zrobić zawsze przed rozpoczęciem czynności, która je męczy, np. zanim rozpoczniemy pracę przy komputerze czy koncert na fortepianie oraz w momencie, gdy pojawią się dolegliwości np. sztywność palców.

Ćwiczenie 1. Kładziemy dłoń płasko na stole, rozsuwamy wszystkie palce jak najszerzej i przysuwamy do siebie.

Ćwiczenie 2. Kładziemy rękę płasko na stole, następnie pojedynczo podnosimy każdy palec odkładając go następnie na stół.

Ćwiczenie 3. Trzymając rękę w powietrzu w równym tempie dotykamy po kolei każdym palcem kciuka danej ręki.

Ćwiczenie 4. Opieramy palce jednej dłoni na palcach drugiej i naciskamy, aż poczujemy, że mięśnie są naciągnięte.

Ćwiczenie 5. Dłonie zaciskamy w pięści na 15-20 sekund, następnie rozluźniamy je na 5 sekund.

Ćwiczenie 6. W wyciągniętej dłoni trzymamy kartkę papieru i za pomocą palców tylko tej jednej ręki staramy się zwinąć kartkę w kulkę.

Ćwiczenie 7. Opieramy dłoń na książce i staramy się odwracać jej kartki po kolei każdym palcem z osobna.

Ważne

Pamiętaj - po każdej serii ćwiczeń pozwól dłoniom odpocząć. Połóż je rozluźnione na biurku na kilka minut. Jeśli szczególnie mocno eksploatujesz mięśnie swoich rąk, postaraj się wieczorami rozluźniać je stosując kompresy i ciepłe kąpiele.

Piłeczka (świnka) antystresowa
Autor: thinkstockphotos.com Antystresowe przyrządy do ściskania szczególnie polecane są osobom pracującym przed komputerem.

Ćwiczenia palców z przyrządami

W sprzedaży dostępnych jest wiele urządzeń służących gimnastyce dłoni. Część z nich wyposażona jest w specjalne guziki, które należy wciskać po kolei każdym palcem przełamując opór urządzenia. Osoby mające problemy z prostowaniem i zginaniem dłoni powinny zainwestować w specjalną gumę zakładaną na dłonie, która należy rozciągać.

Jeśli chcemy, aby ćwiczenia dłoni były efektywne, starajmy się ćwiczyć przynajmniej trzy razy dziennie po 5 minut.

Ciekawym przyrządem do ćwiczeń dłoni, a dokładnie siły mięśni i zwinności palców jest piłeczka rehabilitacyjna, wykonana ze specjalnej gumy, gąbki lub żelu. Zadaniem osoby ćwiczącej jest regularne jej ściskanie (pompowanie) z jak największą mocą. Jest ona polecana szczególnie osobom pracującym na komputerze, ponieważ jedną z jej zalet jest także poprawa krążenia w dłoni. Innym przyrządem skierowanym do "komputerowców" jest tzw. ściskacz. Zbudowany jest on z dwóch uchwytów połączonych sprężyną, które należy ściskać jedną ręką, aż do momentu ich zetknięcia.

Do ćwiczeń palców dobrze nadaje się też Powerball - kula żyroskopowa, która po wprawieniu w ruch wywiera na mięśnie nacisk rzędu kilku-kilkunastu kilogramów. Za jej pomocą można wzmacniać ręce począwszy od palców, poprzez nadgarstki, przedramię, aż po biceps.