Syndrom głupiego pośladka, czyli sprawdź, czy twój pośladek umarł

2020-09-02 11:50

Amnezja pośladków, to wbrew pozorom bardzo poważny problem. Okazuje się, że mogą one stracić pamięć mięśniową, przez co będziemy mieć kłopoty np. z zachowaniem prawidłowej postawy ciała. Czyli mówiąc żartobliwie rzecz będzie o pośladku, który pamięć stracił. Albo o takim, który umarł, bo problem ten bywa nazywany także MARTWYM POŚLADKIEM!

Pośladki, syndrom głupiego pośladka
Autor: Getty Images Pośladki, syndrom głupiego pośladka

Spis treści

  1. Amnezja pośladkowa, martwy pośladek czy syndrom głupiego pośladka
  2. Kogo dotyczy syndrom głupiego pośladka?
  3. No dobrze, ale jak się objawia martwy pośladek?
  4. Jak zaradzić amnezji pośladków?

Jeśli masz obsesję na punkcie pośladków, to wiesz, jak je ćwiczyć. Wiesz także, że zaniedbanie sprawia, że pośladki są obwisłe i nie ma w nich zbyt wiele mięśni. A jeśli są - to nie da się napiąć. I to jest właśnie problem, który chcemy wam przybliżyć. Martwe pośladki to nie lada problem!

Amnezja pośladkowa, martwy pośladek czy syndrom głupiego pośladka

Mięśnie pośladkowe z czasem (a trzeba trochę, żeby tak się stało) zapominają o swoich funkcjach. Za co odpowiadają? Za efektywność i płynność ruchu uda oraz za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Jeśli naprawdę je zaniedbamy, to ich funkcje przejmą inne grupy mięśniowe, które rozrosną się, będą napięte i bardzo przeciążone. Jest to prosta droga do zaburzeń postawy ciała. Pojawiają się wtedy problemy z kręgosłupem, ale też zwyrodnienia stawów kolan, bioder, barków. Mogą także pojawić się zapalenia przeciążonych mięśni i ścięgien, w tym także mięśni łydek i ścięgna Achillesa.

Polecamy: 13 ćwiczeń na jędrne uda i pośladki

Kogo dotyczy syndrom głupiego pośladka?

Cóż, ten problem może dotknąć każdego, kto prowadzi siedzący tryb życia. Pozycja siedząca przekłada się na przykurcze mięśni zginających biodro, a więc tych aktywujących mięśnie w naszej pupie. Jeśli jednak myślicie, że tylko te osoby są zagrożone - jesteście w błędzie. Okazuje się, że osoby wykonujące zbyt dużo ćwiczeń angażujących mięśnie czworogłowe (przód uda) również może spotkać amnezja pośladkowa. 

Tak naprawdę amnezja pośladkowa może dotknąć każdego - bowiem osoby ćwiczące, ale zaniedbujące treningi siłowe w obawie przed rozrostem mięśni również może spotkać problem z pamięcią pośladkową.

No dobrze, ale jak się objawia martwy pośladek?

To po prostu bardzo słabe mięśnie. Nasze ciało o nich zapomina, a ich funkcje "oddaje" innym mięśniom. Po prostu. Syndrom głupiego pośladka to bardzo słaby mięsień pośladkowy. Jeśli inne mięśnie rozrastają się (a konkretnie mięśnie ud), to najwyższa pora przyjrzeć się swoim pośladkom.

Polecamy: Trening na idealną figurę: 12 ćwiczeń wyszczuplających i ujędrniających ciało

Jak to sprawdzić? Bardzo prosto - wystarczy proste ćwiczenie. Zrób przysiad przed lustrem. Kolana powinny być na linii z 2 lub 3 palcem u stopy. Jeśli schodzą do środka, to już oznacza osłabienie mięśni pośladków. Mają nad nimi przewagę mięśnie ud. O nieprawidłowościach w postawie będzie też świadczyć przeniesienie kolan przed stopy oraz nadmierne wypychanie pośladków do tyłu.

Jak zaradzić amnezji pośladków?

Przede wszystkim trzeba się ruszać. Ale uwaga - trzeba to robić mądrze. Ćwiczenia rozluźniające, rozciągające oraz wzmacniające mięśnie pośladków to pierwsza faza terapii. Należy pracować (tu zalecamy ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty) nad prawidłową postawą ciała, wypracowaniem właściwych wzorców ruchowych.

Sonda
Czy wiedziałaś, że mięśnie mogą zapomnieć o swojej funkcji?