Wyzwanie 1000 przysiadów, a po nim - OIOM

2019-08-07 10:17

Dwie chińskie nastolatki postanowiły wziąć udział w kolejnym z popularnych wśród młodych ludzi wyzwań. Tym razem było to 1000 Squats Challenge. Jednak po zrobieniu 1000 przysiadów nie czuły satysfakcji, a dolegliwości, przez które trafiły na oddział intensywnej terapii.

1000 Squats Challenge jest sportowym wyzwaniem polegającym na zrobieniu 1000 przysiadów. Taką formę aktywności promują na swoich kanałach w mediach społecznościowych niektórzy trenerzy, m. in. Casey Ho, która zaznacza jednak przed ćwiczeniami, że można do nich podejść tylko, jeśli uprawiasz sport już od dłuższego czasu.

Tak nie było w przypadku 19-letniej Xiao Tang i jej koleżanki. Dziewczyny urządziły sobie wideokonferencję, a w jej trakcie postanowiły, że zrobią "squatting match" - będą na żywo obserwować, jak każda z nich wykonuje po 1000 przysiadów. Dzięki temu zyskają pewność, że żadna z nich nie oszukuje i sprawdzą, która naprawdę jest najlepsza.

Dlaczego 1000 Squats Challenge może być groźne?

O wygranej nic nie wiadomo, wiemy jednak, że po 1000 Squats Challenge dziewczyny trafiły do szpitala. Xiao Tang obudziła się dzień po ćwiczeniach z ogromnym bólem nogi, nie mogła jej zginać. Jeszcze bardziej przerażona była po wizycie w łazience, gdzie zobaczyła, że jej mocz jest brązowy.

- W niektórych przypadkach, gdy mocz przybiera taką barwę, na pomoc jest już za późno - mówi w rozmowie z "Live Science" Bruce Cohen, oficer medyczny FBI.

W przypadku nastolatek wszystko skończyło się dobrze - lekarzom udało się przywrócić je do zdrowia. Ale co właściwie stało się dziewczynom? Na skutek ćwiczeń doszło u nich do rabdomiolizy - wystąpienia szeregu objawów na skutek uszkodzenia mięśni.

W krwi nastolatek wykryto przekroczone normy mioglobiny. Mioglobina jest białkiem magazynującym tlen w mięśniach poprzecznie prążkowanych, a jej poziom podnosi się przy rozpadzie tkanki mięśniowej. Martwe włókna mięśniowe trafią do krwiobiegu i to powoduje, że mocz przybiera brązową barwę - jego kolor przypomina słabą kawę.

Rabdomioliza może też wywoływać gorączkę i inne objawy towarzyszące grypie. W cięższych przypadkach pojawiają się drgawki i zaburzenia świadomości.

Żeby zobaczyć, jak dużym wysiłkiem jest wykonanie 1000 przysiadów, zobaczcie, jak robi je Casey Ho - trenerka, której również sprawia to dużą trudność.

Chcesz ćwiczyć bezpiecznie? Czytaj też:

Hip thrust: ćwiczenie na pośladki? Jak je zrobić?

Ćwiczenia na schodach modelujące pośladki

Ćwiczenia powiększające pośladki

O autorze
Anna Sierant
Anna Sierant
Redaktor prowadząca działy Psychologia i Uroda, a także stronę główną w serwisie Poradnikzdrowie.pl. Jako dziennikarka współpracowała m. in. z "Wysokimi Obcasami", serwisami: dwutygodnik.com i entertheroom.com, kwartalnikiem "G'RLS Room". Współtworzyła również magazyn internetowy "Pudrowy Róż". Prowadzi blog jakdziewczyna.wordpress.com.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE