Akcesoria na basen

2020-03-13 13:07

Akcesoria na basen to bardzo potrzebne i przydatne rzeczy, które pozwolą nam pływać bezpiecznie i zwiększą wygodę oraz efektywność pływania na basenie. Takie akcesoria jak czepek pływacki, strój kąpielowy, klapki i okulary basenowe, to niezbędny sprzęt, bez którego nie wyobrażamy sobie wizyty na basenie. Czy wiesz, jakie akcesoria na basen wybrać dla siebie i jak dostosować je do swoich celów?

Akcesoria na basen
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Akcesoria na basen – co będzie ci potrzebne?
  2. Akcesoria na basen – rodzaje i zastosowanie:
  3. Czepek pływacki
  4. Płetwy
  5. Okulary do pływania i maski pływackie
  6. Strój kąpielowy
  7. Klapki

Akcesoria na basen to elementy istotne, jeśli chcemy korzystać z publicznych pływalni. Pływanie na basenie wymaga odpowiedniego przygotowania: musimy zabrać ze sobą strój kąpielowy, klapki, okulary i czepek pływacki. Oczywiście to tylko niektóre z rzeczy, które musimy mieć ze sobą, jeśli wybieramy się na pływalnie.

Nie jest łatwo odnaleźć się we wszystkich rodzajach i typach sprzętu na basen. Jeśli szukamy czepka pływackiego, musimy dobrać dla siebie odpowiedni rozmiar, jeśli potrzebujemy okularów na basen, musimy wiedzieć, które będą właściwe do naszych celów, a gdy szukamy stroju kąpielowego, chcemy aby był wygodny i dobrze dopasowany do naszych kształtów. Przejrzyj nasz zbiorczy przegląd akcesoriów na basen, który z pewnością pomoże ci w doborze odpowiedniego sprzętu.

Akcesoria na basen – co będzie ci potrzebne?

Pływanie to bardzo popularna aktywność fizyczna. Wiele z nas regularnie chodzi na basen i kupuje przydatne akcesoria sportowe. Ten sport nie jest bardzo kosztowny, ale jeśli pragniemy korzystać z jego dobrodziejstw w bezpieczny i skuteczny sposób, warto, żebyśmy wyposażyli się w odpowiedni sprzęt na basen.

Czego będziemy potrzebować? Na pewno nie obejdziemy bez stroju kąpielowego, czepka pływackiego, klapek i okularów lub maski do pływania. Dla chętnych przydadzą się także płetwy do pływania. Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest wcale taki prosty!

W sklepach sportowych możemy natknąć się na naprawdę szeroki wybór i sprzęt dedykowany zarówno kobietom jak i mężczyznom. Oczywiście nie możemy zapominać o najmłodszych pasjonatach pływania – dla dzieci także znajdziemy mnóstwo różnego rodzaju akcesoriów na basen.

Akcesoria na basen – rodzaje i zastosowanie:

Czepek pływacki

Czepek do pływania to bardzo przydatna rzecz na basen. Chroni nasze włosy przed szkodliwym działaniem chloru a także skórę głowy przed złapaniem bakterii i chorób, które mogą znajdować się w wodzie. Czepki pływackie nie są wymagane na wszystkich basenach krytych, ale warto mieć czepek ze sobą nie tylko ze względów bezpieczeństwa.

Czepek pływacki – czy warto?

Czepek pływacki zabezpiecza naszą głowę przez zakażeniem, chroni wrażliwe na działanie chloru włosy wodę, ale zwiększa także komfort pływania! Dzięki czepkowi utrzymującymi nasze włosy w jednym miejscu, nie wchodzą nam do oczu i nie przeszkadzają w pływaniu, a do tego pływamy szybciej, ponieważ czepek nadaje naszej sylwetce bardziej aerodynamiczny kształt. W sklepach można znaleźć wiele różnego rodzaju czepków, a każdy z nas z pewnością znajdzie odpowiedni typ i krój dla siebie.

Czepek pływacki – rodzaje (najczęściej wybierane)

  • czepki lateksowe: czepki lateksowe to najczęściej używane czepki basenowe. Charakteryzują się niską ceną i wysoką skutecznością. Dobrze chronią włosy przed wodą, a właściwe dobrane są praktycznie niewyczuwalne na skórze głowy.
  • czepki silikonowe: to idealny wybór dla tych, którzy są uczuleni na lateks. Czepki silikonowe są tez częstym wyborem profesjonalnych sportowców. Silikon jest bardzo elastyczny, cechuje się duża wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia.
  • czepki gumowe: czepki gumowe cechują się niezbyt dużą rozciągliwością i dość cienką powłoką. Będą stosownym wyborem w przypadku, gdy jesteśmy uczuleni na lateksowy i silikonowy materiał, a potrzebujemy czepka, który będzie dobrze chronił naszą głowę przed wodą.
  • czepki materiałowe z lycry lub poliestru: materiałowy czepek doskonale nadaje się nie tylko na pływalnie, ale przede wszystkim na saunę. To czepek, który nie ciągnie włosów i nie uciska, ale niestety – przemaka. Z tego względu nie pełni funkcji ochrony przed wilgocią i chlorowaną wodą.
  • czepki z funkcją masażu: czepki z funkcją masażu to czepki z wypustkami, które wyściełane są specjalne powłoką od wewnętrznej strony czepka. Będzie to dobry wybór, dla tych, którzy chcą spróbować nowych doznań i potrzebują dodatkowej stymulacji skóry głowy.

Płetwy

Płetwy do pływania to akcesorium sportowe, które wspomaga pływanie, poprawia osiągnięcia i zwiększa czynnik kształtowania sylwetki. Oczywiście nie są obowiązkowe ma basenie, ale efektywnie wzbogacają pływanie.

Płetwy – po co ich używać?

Płetwy pozwalają zwiększyć efekty treningu pływackiego – z jednej strony przyspieszają pływanie, a z drugiej zwiększają opór wody, więc trening w płetwach będzie dużo mocniej działał na siłę i moc naszych nóg.

Płetwy dzięki swojemu kształtowi wpływają także na poprawną technikę ruchu nóg w wodzie i wspomagają naukę osób początkujących. Płetwy przydadzą się nie tylko w celu zwiększenia doznań i odczuć treningowych, ale także będą nieodłącznym elementem ekwipunku każdego płetwonurka.

Płetwy – rodzaje

  • płetwy kaloszowe: są zakładane bezpośrednio na gołą stopę i powinny bardzo dobrze do niej przylegać. To przeciwdziała wlewaniu się wody do środka, która mogłaby spowodować zsunięcie się płetw z nóg. Płetwy kaloszowe idealnie nadają się do pływania na zamkniętych zbiornikach wodnych.
  • płetwy paskowe: płetwy paskowe są stworzone do pływania i nurkowania w morzu i innych naturalnych zbiornikach wodnych. Tego typu płetwy zakłada się na specjalne buty do nurkowania.
  • płetwy twarde: polecane są dla tych, którzy opanowali pływanie na wysokim poziomie. Przyspieszają pływania, ale także zwiększają opór wody, więc wymagają silnej i sprawnej pracy mięśni nóg. Nie są polecane dla osób początkujących, ponieważ mogą powodować skurcze mięśni i przeciążenia mięśni.
  • płetwy miękkie: płetwy te, stworzone są dla osób zaczynających swoją przygodę z pływaniem z płetwami. Zwiększają zwrotność oraz manewry w wodzie i ułatwiają pływanie. Jednak nie przyspieszają ruchu w wodzie tak, jak płetwy twarde, a zbyt miękkie mogą wręcz utrudniać aktywność pod wodą.
  • płetwy średnio-twarde: to połączenie właściwości płetw miękkich i twardych. Płetwy średnio-twarde są idealnym wyborem dla pasjonatów pływania, którzy mają już pierwsze „kroki” w wodzie za sobą.
  • płetwy krótkie i płetwy długie: płetwy krótkie to płetwy, które zwiększają szybkość i łatwość pływania. Płetwy długie przeznaczone są dla osób wyćwiczonych – wymagają innej techniki pływania, tj. noga musi wykonywać znacznie większe ruchy niż biodro. Płetwy te pobudzają całe ciało do pracy. Polecane są dla zaawansowanych pływaków.

Okulary do pływania i maski pływackie

Okulary do pływania i maski pływackie chronią nasze oczy przed dostaniem się do nich wody. Polecane są zwłaszcza osobom, które pływają zawodowo, nurkują lub mają wrażliwe i skłonne do podrażnień oczy. Ten sprzęt będzie także doskonale sprawdzał się u osób, które noszą soczewki kontaktowe i muszą chronić oczy przed dostaniem się do nich wody i wypadnięciem szkieł kontaktowych.

Okulary do pływania czy maski pływackie – co będzie lepsze?

Okulary do pływania będą dobrym wyborem dla tych, którzy pływają na krytych basenach, natomiast maski do pływania przydadzą się przede wszystkim tym, którzy nurkują. Maski mają duże lepszą widoczność a także szczelność. Jeśli naszą pasją jest klasyczne pływanie, okulary pływackie będą wystarczające.

Okulary do pływania – rodzaje

  • okulary miękkie: charakteryzują się dość dużą elastycznością, dzięki czemu łatwo dopasować je do twarzy. Szkiełka tego typu okularów oddzielone są gumowym paskiem. Jedyną wadą tego modelu jest dość niewielka widoczność i kąt widzenia.
  • okulary półtwarde: są mniej wygodne od miękkich okularów i nieco trudniej je przez to dopasować. Mimo wszystko mają lepszą widoczność niż okulary miękkie i jeśli będą odpowiednio dopasowane, doskonale spełnią swoje zadanie.
  • okulary twarde (szwedki): szwedki najczęściej są kupowane prze profesjonalnych pływaków. Nie są zbyt wygodne, ale dobrze dobrane nie będą bardzo uwierać. To, co je wyróżnia, to doskonały kąt widzenia.

Strój kąpielowy

Strój kąpielowy pełni bardzo ważną funkcję podczas pływania – musi być wygodny, musimy dobrze i swobodnie się w nim czuć, a także powinien on dobrze kryć i przylegać do ciała. Strój kąpielowy jest także często dobierany ze względu na obowiązujące trendy i panująca modę.

Strój kąpielowy – jaki wybrać?

Jeśli interesuje nas wyłącznie sportowe i rekreacyjne pływanie, najlepszym wyborem będzie jednoczęściowy strój kąpielowy. Jest najwygodniejszy i najlepiej przylega do ciała, dzięki czemu nie będziemy musieli przejmować się tym, że coś nam się zsuwa i opada w wodzie.

Strój dwuczęściowy będzie dobry dla tych, którzy preferują pływanie na otwartych zbiornikach, gdzie znajduje się też plaża i można opalać się na słońcu lub po prostu odpoczywać na świeżym powietrzu.

Dla panów w obu przypadkach najlepsze będą slipy kąpielowe lub krótkie spodenki specjalnie przystosowane do pływania w basenie.

Strój kąpielowy – jak dobrać strój kąpielowy do sylwetki?

Dobranie stroju kąpielowego do sylwetki jest dużą zagwozdką, zwłaszcza dla pań. Oto przykładowe typy strojów kąpielowych i ich dopasowanie do typu sylwetki:

  • Strój kąpielowy z majtkami z wysokim stanem: takie majtki będą idealne dla kobiet, które chcą ukryć wystający brzuszek, schować boczki, a przy tym wyszczuplić talię.
  • Brazylijskie bikini: ten strój będzie idealnym wyborem dla wszystkich, którzy chcą pokazać nieco więcej ciała i uwydatnić swoje pośladki – dół od brazylijskiego bikini jest dość mocno wycięty. Strój z pewnością nie nadaje się do sportowego pływania, ponieważ słabo trzyma się przy ciele i nie chroni dobrze miejsc intymnych przy mocniejszym kontakcie z wodą.
  • Tankini: tanikini to strój, w którym góra kostiumu przypomina sportowy top na ramiączka. Sprawdzi się u tych pań, które lubią dobrze wyglądać, a przy tym aktywnie spędzają czas w wodzie.
  • Strój kąpielowy z falbankami i marszczeniami: falbanki i marszczenia to świetny sposób na uzyskanie dodatkowych centymetrów w biuście lub biodrach. Będzie doskonały dla kobiet, które nie zostały obdarzone wydatnymi kształtami.
  • Kostium kąpielowy z poziomymi pasami lub wzorami: poziome pasy i duże nadruki lub wzory sprawiają, że nasza sylwetka wydaje się na szerszą i masywniejszą. Z tego względu będą doskonale odwracać proporcje sylwetki. Tego typu stroje dobrze sprawdzą się dla bardzo szczupłych kobiet o wąskim proporcjach. Można wówczas zastosować trick z kolorami. Dół kostiumu może być w jednym kolorze, a góra ozdobiona pasiastym wzorem.
  • Kostium kąpielowy z ukośnymi wzorami i marszczeniami: będzie doskonale sprawdzał się dla tych, którzy nie mają naturalnie wąskiej talii. Ukośne wzory i marszczenia w okolicy talii optycznie wyszczuplą brzuch i nadadzą figurze proporcjonalnych, kobiecych kształtów.

Klapki

Klapki na basen powinny być wygodne i dobrze dopasowane do stopy, by dobrze pełniły swoją funkcję. Najlepiej wybierać klapki antypoślizgowe i dość lekkie, żeby zwiększyć komfort ich noszenia. Ponad to, obuwie powinno być łatwe w czyszczeniu i dobrze przepuszczać powietrze.

Klapki na basen – po co są potrzebne?

Klapki basenowe pełnią ważną funkcję, chronią stopy przed grzybicą i innymi chorobami zakaźnymi oraz zwiększają przyczepność nóg i chronią przed ślizganiem się na mokrej nawierzchni. Klapki wymagane są na każdej pływalni, więc jest to obowiązkowy sprzęt, w który musimy się zaopatrzyć, jeśli chcemy udać się na basen.

Klapki na basen – rodzaje

  • klapki damskie, męskie i dziecięce: różnią się od siebie fasonem i rozmiarem. Wybór jest naprawdę duży, więc każdy z powodzeniem znajdzie coś dla siebie.
  • klapki basenowe (chodaki): chodaki basenowe to pełne buty z paskiem mocowanym z tyłu stopy. Zapewnia to odpowiednią przyczepność klapka do stopy i zwiększa bezpieczeństwo. Co więcej, klapki te wyposażone są w specjalne otwory umieszczone po bokach buta, dzięki którym woda może w nie wpływać i swobodnie wypływać z nich, nie obciążając klapka wodą.
  • klapki basenowe na koturnie: to klapki z koturnem wykonanym z gumy. Są bardzo wygodne i dobrze dopasowują się do kształtu stopy. Najodpowiedniej wybierać je na otwarte zbiorniki wodne – będą doskonale prezentować się do różnych modnych stylizacji.
  • klapki basenowe plażowe: klapki plażowe to podstawowe i standardowe klapki na basen. To uniwersalny model, który nadaje się do noszenia dosłownie wszędzie: zarówno na otwartych zbiornikach jak i na basenach krytych. Jeśli chcemy zwiększyć przyczepność klapek, powinniśmy wybierać te z kującą powierzchnią.

Czytaj też:

O autorze
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla
Jest wykwalifikowaną instruktorką fitness i certyfikowaną trenerką personalną. Od dziecka jej największą pasją był sport – grała w piłkę nożną i koszykówkę. Później przyszła nowa miłość – taniec, a szczególnie dancehall. Siódme poty lubi wylewać na siłowni, a relaksuje się na sesjach jogi i medytacji. Nieustająco poszerza swoją wiedzę na temat treningów i zdrowego stylu życia. A co poza sportem? Prowadzi sklep z kosmetykami naturalnymi i zdrową żywnością, pisze autorskiego bloga (stylzyciadowolny.pl) oraz zajmuje się copywritingiem.