Breakdance – opis, historia tańca i rodzaje figur breakdance

2018-07-20 13:14

Breakdance to amerykański taniec, którego figury przyprawiają o zachwyt i prawdziwy zawrót głowy! Czasem można traktować to dosłownie, bo nauka breakdance to nie tylko akrobatyczne ewolucje w powietrzu, ale także figury wykonywane na głowie. Historia tego tańca sięga lat siedemdziesiątych XX wieku, a sam breakdance najsilniej rozwinął się na przełomie XX i XXI wieku. Sprawdź, czym charakteryzuje się breakdance, jaka jest muzyka do tego stylu oraz poznaj dokładny opis i figury tańca breakdance.

Breakdance – opis, historia tańca i rodzaje figur breakdance
Autor: Getty Images Breakdance to taniec, który wymaga dużej sprawności fizycznej i siły.

Spis treści

  1. Historia tańca breakdance
  2. Opis tańca breakdance
  3. Figury w breakdance
  4. Nauka breakdance
  5. Muzyka do breakdance
  6. Zobacz składankę najlepszych utworów breakdance

Breakdance, inaczej break, breaking, bboying, breakdancing, to znany na całym świecie żywiołowy taniec z elementami akrobatycznymi. Breakdance to jeden z elementów kultury hip-hopowej, a jego historia sięga drugiej połowy XX wieku. Skomplikowane figury breakdance to charakterystyczny element opisu tego tańca, ale teoria nie wystarczy, aby zrozumieć, czym właściwie jest breakdance. Początkowo nauka może przysporzyć trochę problemów, ale wystarczą chęci i sprawność fizyczna, aby stać się profesjonalnym b-boyem lub b-girl. Nie da się zatańczyć danego stylu bez odpowiedniej ścieżki dźwiękowej. Muzyka do tańca breakdance stanowi bardzo ważny element tańca – nadaje odpowiedni rytm, uczy feelingu i wywołuje emocje.

Historia tańca breakdance

Historia breakdance’a zaczęła się w Bronxie w Nowym Jorku mniej więcej w latach 70-tych XX wieku. Taniec ten został zainspirowany bitwami uprockowymi, w których brały udział tamtejsze gangi. Początkowo polegało to na pokazywaniu przeciwnikom różnych gestów, póz i markowaniu uderzeń.

Początki historii tańca breakdance w Polsce sięgają 1986 roku, kiedy to powstała szczecińska formacja taneczna Be-Bop oraz gnieźnieńska grupa Flash Boys.

Uprock (rocking) przekształcił się w toprock. Podobno inspiracją do tych tanecznych transformacji była muzyka i taniec Jamesa Browna. Do nowo powstałego tańca zaczęto dołączać kroki footwork, czyli kroki w parterze oraz żywiołowe ruchy i trudniejsze figury zwane powermoves.

Do rozwoju tańca breakdance najbardziej przyczyniły się dwie formacje taneczne – Rock Steady Crew i New York City Breakers. Te popularne ekipy taneczne były inspiracją do nakręcenia filmu pt. „Beat Street” w 1984 roku. Film ten przyniósł tańcowi breakdance światowy rozgłos.

Opis tańca breakdance

Taniec breakdance to jeden z najtrudniejszych tańców na świecie. Wymaga niesłychanej koordynacji i siły fizycznej. W breakdance większość ruchów wykonuje się w parterze przybierając skomplikowane figury. Specyficzna praca rąk i nóg jest także niezwykle ważna, ale wykonuje się ją głównie w pozycjach stojących. W tym niemal akrobatycznym tańcu można wyróżnić kilka podstawowych grup figur tanecznych: toprocki, dropy, power movesy, freeze'y i footworki.

Ważnym aspektem w opisie tańca breakdance są bitwy taneczne (tzw. batelki), które są nieodłącznym elementem tego stylu. Inne formy rywalizacji to:

  • kółeczko, w którym każdy chętny wychodzi na środek i pokazuje, co potrafi;
  • kontest, czyli bitwa, w której tańczony jest tylko jedna figura lub element breakdance.

Figury w breakdance

Figur w breakdance jest wiele. Dzielą się one na pięć grup: toprocki, dropy, power movesy, freeze'y i footworki.

Toprock to energiczne kroki połączone z gestykulacją. Toprock to zazwyczaj wstęp do głównej choreografii. Tę grupę dzieli się na: Indian Step, Indian Crossover (Indian Rock), Crossover, Hustler Step, Charlie Rock, Apache, Salsa Step, Latino Rock, Bounce Roller Skate Step.

Powermoves to innymi słowy ruchy rotacyjne (obroty, kręcenie) wykonywane w parterze. Jest to zdecydowanie najtrudniejsza i najbardziej widowiskowa część nauki breakdance. Podstawowe figury z tej grupy to: Backspin (bączek) – obroty na plecach, Handspin (łapka) – obroty na jednej ręce w pozycji skorpiona przy użyciu np. czapki, Headspin (bańka) – obroty na głowie, 1990 (dziewiątka) – obroty na jednej ręce w pozycji wyprostowanej, Swipes, Turtle (żółw) – chodzenie w kółko na rękach w skorpionie, UFO – żółw na prostych rękach, Windmill (bary) – obroty na górnych częściach tułowia, Headmill – szybszy windmill z przejściem na głowie, Babymill (bejbisy) – windmill z ugiętymi i złączonymi nogami, Tombstone mills – windmill ze złączonymi i prostymi nogami, Bellymills – windmill z przejściem na brzuchu, Superman mills – windmill z przejściem na wyciągniętych do przodu rękach, Halo (trax), Flare albo koła thomasa (thomasy) Crickets - podskakiwanie w pozycji "skorpion" na jednej ręce, Jack Hammers – cricket na jednej ręce, Circle/Virgin flares (zegary) – flare ze złączonymi nogami nisko przy ziemi, Airflare lub Airtracks (twistery), Elbowtrack (twister na łokciach/przedramionach), 2000 – dziewiątka na dwóch rękach, Rubberband (sprężynka), Elbow spin (kręcenie się na łokciu), Shoulder spin (kręcenie się na ramieniu).

Freeze to figury, w których dosłownie zastyga się, starając się wytrzymać bez jakiekolwiek ruchu. Dzielą się na: Baby Freeze Open, Baby Freeze Close, Chair Freeze (krzesełko), Turtle Freeze (skorpion) – stójka na ręce podpartej o brzuch, Air Baby, Air Jordan, Shire Freeze, Tilting Tower Freeze, Hollow Back, Invert Freeze, Ninja Freeze, Plank Freeze, Hi Plank, One Hand Crutch lub Flo Freeze, Shoulder Freeze.

Drop to przejścia z toprocka do footworka lub powermove, czyli Coin Drop – rzut na plecy, Half Swipe, Front Swipe, Back Swipe, Cross Swipe, Knee Drop, W, Cork Screw.

Footworki to natomiast kroki wykonywane w pozycji przysiadu takie jak: Six Step, Four Step, Three Step, Baby Love, Bounce C.C., C.C. Jump On The Leg, Peter Pan, Octopus, Two Step (Baby Swipes), Bicycle Pumps, Scrambles, Pretzel, Helicopter, Zulu Spin.

Nauka breakdance

Nauka breakdance przebiega stopniowo. Na początku pozyskujemy umiejętności tańczenia najłatwiejszych kroków toprocka i uczymy się wyczuwania rytmu i ogólnego feelingu tanecznego. Następnie przechodzimy do nauki powermoves, które są kluczowe w tańcu breakdance. Kiedy opanujemy najważniejsze kroki akrobatyczne, wtedy możemy popracować nad dopieszczaniem naszej techniki figurami footwork, czy freeze. Dobry instruktor taneczny zadba także o to, aby odpowiednio wzmocnić nasze mięśnie, poprawić ich rozciągnięcie i ruchomość stawów.

Breakdance przeznaczony jest dla osób, które są niezwykle wytrzymałe, rozciągnięte i silne fizycznie, ponieważ nauka breakdance nie należy do najprostszych a figury, które przyjdzie nam wykonać mogą być nie lada wyzwaniem.

Muzyka do breakdance

Początkowo b-boye tańczyli do muzyki soul, funk, electro oraz hip-hop, ale później Dj-e grający na imprezach zaczęli miksować beaty i tak narodził się gatunek muzyczny przeznaczony specjalnie dla tancerzy, czyli rytmiczny breakbeat.

Wykonawcy, którzy tworzą typową muzykę do tańca breakdance to między innymi Esone, DJ Zeb Roc Ski, DJ Def Cut, DJ Kid Stretch, DJ M@R, DJ Nas'D i DJ Woodoo.

Zobacz składankę najlepszych utworów breakdance