Curling - zasady, sprzęt. Na czym polega curling?

2019-11-28 11:36

Curling to zimowy sport olimpijski, w którym najważniejsza jest precyzja i właściwa taktyka. By grać w curling potrzebne są tylko trzy przedmioty: odpowiednie buty, szczotka oraz granitowe kamienie. I lodowisko, rzecz jasna! Zawodnicy jednak muszą sprostać niezwykłym zasadom gry. Może właśnie dzięki nim tak niepozorny sport wywołuje tyle emocji? Sprawdź, co to jest curling, poznaj jego zasady i fascynujący kodeks honorowy.

Curling - co to jest curling
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Curling - co to jest curling?
  2. Curling - zasady gry
  3. Curling - sprzęt
  4. Curling - kodeks honorowy
  5. Curling - jakie umiejętności rozwija curling?
  6. Zobacz, jak trenuje najstarsza curlerka świata
  7. Curling - historia

Curling to sport zimowy wywodzący się ze Szkocji. Historia curlingu sięga czasów średniowiecznych, a sport ten już wtedy budził niemałe kontrowersje i zainteresowanie. Dziś uprawiany jest niemal na całym świecie.

Curling - co to jest curling?

Curling jest jedną z dyscyplin zimowych igrzysk olimpijskich. Zasady curlingu są bardzo proste, ale jednocześnie przynoszą dużą dawkę emocji. Dzieje się tak, ponieważ curling to sport niezwykle precyzyjny, dynamiczny i rozgrywany zawsze zgodnie z honorowym kodeksem curlingu. Sprzęt do tego widowiskowego sportu nie wymaga od zawodników dużego przygotowania, wystarczą odpowiednie buty z dwiema różnymi podeszwami, szczotka do szorowania lodu oraz kamienie – czyli główny element gry, od którego zależy wygrana jednego z dwóch zespołów.

Curling - zasady gry

Zasady curlingu nie są skomplikowane. Curling rozgrywany jest na tafli lodu w kształcie prostokąta, na której narysowane są dwa zestawy specjalnych kół, zwanych domami. W grze mogą wziąć udział dwa zespoły składające się z czterech zawodników. Każdej drużynie przyznawane jest po 8 kamieni w różnych kolorach (potocznie zwanych czajnikami), a rozgrywka polega na ich naprzemiennych ślizgach – raz jednej drużyny, raz drugiej. Celem gry jest umieszczenie kamieni jak najbliżej środka koła (domu). Wygrywa ta drużyna, która ma więcej kamieni w domu i za ich odległość od środka koła przyznawane są odpowiednie punkty.

Aby zapanować nad torem ruchu kamienia, trzeba nadać mu odpowiedni kąt i rotację. W celu ulepszenia trajektorii ruchu kamienia dopuszczalne jest szczotkowanie tafli lodu, co polepsza jego tor oraz zwiększa odległość. Jeden mecz curlingowy ma zazwyczaj osiem rund, a w jednej rundzie gry można zdobyć maksymalnie osiem punktów. Aby wygrać, należy obrać odpowiednią taktykę. Wśród najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych taktyk można wyróżnić:

  • wybijanie kamieni przeciwnika i postawienie na jego miejscu własnego, tzw. bump
  • usunięcie kamienia przeciwnika z gry, czyli take-out
  • usunięcie dwóch kamieni: celu oraz przeciwnika, zwane peel
  • ustawienie strażnika
  • precyzyjne trafienie do celu (draw).

Curling - sprzęt

Sprzęt do curlingu składa się przede wszystkim z odpowiednio wykonanych butów, szczotki oraz specjalnych kamieni do gry:

  • Buty – buty do curlingu muszą być wykonane w specjalny sposób, aby były zarówno antypoślizgowe, jak i te ślizgi umożliwiały. Determinuje to charakterystyka gry, w której jedną nogą odpycha się od lodu, a drugą ślizga się na tafli. W ten sposób stworzono dwie różne podeszwy butów: jeden but ma podeszwę wykonaną z teflonu, dzięki czemu pozwala swobodnie poruszać się po lodzie, a podeszwa drugiego buta pokryta jest gumą chroniącą przed poślizgiem, co umożliwia dobrą stabilizację.
  • Kamienie – kamienie do curlingu wykonane są z wysokiej klasy granitu Ailsite wydobywanego ze Szkockiej wyspy Ayrshire. Kamień osiąga wagę maksymalnie 19,96 kg, z wierzchu jest płaski i wyszlifowany, a od spodu wklęsły. Dzięki uchwytowi przymocowanemu do górnej części kamienia może on poddawać się odpowiedniej rotacji.
  • Szczotka – pozwala na zmianę toru ruchu, dzięki szczotkowaniu lodu, co zwiększa jego temperaturę i wpływa na prędkość i siłę tarcia kamienia w drodze do celu. Szczotkowanie wykonuje się także gdy potrzebne jest usunięcie nierówności z powierzchni lodu.

Czytaj także:

Który sport zimowy najbardziej do ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 8
Jaki sport najczęściej uprawiasz latem?

Curling - kodeks honorowy

Curling to prawdopodobnie jeden z najbardziej honorowych sportów świata! Dlaczego? Curling posiada własny kodeks, którego powinien przestrzegać każdy szanujący się gracz. Co więcej, nie jest to kodeks bezwzględnie obowiązujący każdego zawodnika, ale aby zostać curlerem z prawdziwego zdarzenia i zyskać szacunek innych zawodników, nie można pozostać wobec niego obojętnym.

Zasady kodeksu obwiązujące w curlingu to między innymi następujące wytyczne:

  1. Gracze powinni być gotowi do meczu minimum 15 minut wcześniej, stawiając się na lodowisku.
  2. Każdy zawodnik powinien samodzielnie zgłaszać popełniane przez siebie błędy.
  3. Każdy z graczy jest zobowiązany do tego, aby sam zgłaszał faule, których się dopuszcza.
  4. Gracze nie powinni pokazywać radości z popełnianych przez drużynę przeciwną błędów.
  5. Przed rozpoczęciem gry zawodnicy muszą się ze sobą przywitać i życzyć sobie powodzenia.
  6. Nie wolno w żaden sposób rozpraszać zawodnika, który puszcza kamień.
  7. Gracze nie powinni opóźniać rozgrywki, ale muszą być zawsze być przygotowanymi do rozpoczęcie kolejnej tury gry.
  8. Po skończonej rozgrywce każdy z zawodników powinien wymienić z rywalami uścisk dłoni oraz podziękować graczom swojej i przeciwnej drużyny.
  9. Prawdziwy curler woli przegrać niż wygrać oszukując.

Czytaj także: Snowboard czy narty - co wybrać

Curling - jakie umiejętności rozwija curling?

Curling to sport, w którym najważniejsza jest precyzja, bystrość, skupienie i dobra wytrzymałość fizyczna. Czas rozgrywki jest dość długi, a podczas jej trwania należy utrzymywać określone pozycje ciała oraz utrzymywać stabilną sylwetkę, żeby dobrze pokierować torem ruchu kamienia.

Curling z pewnością rozwija mięśnie całego ciała, przede wszystkim mięśnie głębokie, stabilizujące sylwetkę i pomagające utrzymać odpowiednią postawę. Najmocniej pracują tu nogi – dzięki częstym klękom, wykrokom i pochyleniom oraz mięśnie rąk, dobrze rozwinięte z pewnością wpłyną na siłę rzutu oraz jego celność.

Poza fizycznymi umiejętnościami curling rozwija także logiczne i strategiczne myślenie, które jest niezwykle ważne w tej grze. I najważniejsze – dzięki kodeksowi curlingu dyscyplina ta uczy zasad fair-play, które są niezwykle istotne zarówno w sporcie, jak i w życiu.

W curling mogą grać wszyscy. Ludzie pełno- i niepełnosprawni, starzy i młodzi, ludzie w każdym wieku - od 6- do 100-latków.

Czytaj też:

Czy wiesz, że

Lola Holmes z Vancouver w Kanadzie we wrześniu 2018 roku skończyła 100 lat i została najstarszą curlerką świata. Curlingiem zainteresowała się, mając 25 lat, ale po roku treningów zarzuciła ten sport. Wróciła do niego na emeryturze w wieku 80 lat. Od tej pory zimą trenuje 2 razy w tygodniu w lidze seniorów. Latem uprawia tai chi i spaceruje 45 minut dziennie. Do niedawna także regularnie pływała. By utrzymać sprawność umysłową, 4 razy w tygodniu gra w brydża.

- Uważam, że to dzięki curlingowi tak długo zachowuję zdrowie - mówi Lola Holmes. - Moja miłość do curlingu wynika z tego, że na lodowisku wciąż mogę ćwiczyć, że wciąż się ruszam. I mam tu wspaniałych przyjaciół. To świetny sposób na utrzymanie witalności ciała i umysłu. Mam w życiu wiele szczęścia, ale myślę, że większość ludzi jest w stanie osiągnąć o wiele więcej niż sami sądzą - dodaje.

Zobacz, jak trenuje najstarsza curlerka świata

Curling - historia

Historia curlingu zaczęła się już w średniowieczu! Prawdopodobnie miało to miejsca w Szkocji, gdzie w 1511 roku odnaleziono pierwsze piśmiennicze dowody na istnienie zawodów w puszczaniu kamieni po lodzie. Pierwsze pojawienie się określenia „curling” w szkockich zapiskach datuje się na 1620 rok, a ich autorem jest Henry Adamson.

Kolejnymi dowodami na tak wczesne istnienie curlingu jako sportu są dwa obrazy przedstawiające tę dyscyplinę: „Myśliwi na śniegu” oraz „Zimowy pejzaż z łyżwiarzami i pułapką na ptaki” autorstwa Pietera Bruegla.

Nazwa curling pochodzi od szkockiego czasownika „curr”, który oznacza niski, chropowaty dźwięk kamienia ślizgającego się po tafli lodu. Początkowo do gry używano dużych, płaskich kamieni w surowym stanie, jednak z czasem zaczęto je starannie obrabiać, aby rzucający miał większą kontrolę nad sprzętem.

Pierwszy w historii oficjalny klub curlingowy „Royal Caledonian Curling Club” znajduje się w Perth w Szkocji, a pierwsze stowarzyszenie curlingowe powstało w Stanach Zjednoczonych w 1832 roku.

Dziś, curling zyskuje na popularności niemal na całym świecie, dzięki licznym federacjom propagującym tę ciekawą dyscyplinę sportową. Dba o to m.in. Światowa Federacja Curlingu. Jej zadaniem jest sprawowanie pieczy nad tym, aby zainteresowanie tym sportem nie malało, a curling rozgrywał się zgodnie z zasadami oraz stale się rozwijał, np. o curling na wózkach inwalidzkich.

Dzięki temu sport ten pokochali między innymi Kanadyjczycy, Szwedzi, Szwajcarzy oraz liczne narodowości Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Warto wiedzieć, że curling od 1998 roku jest oficjalną dyscypliną zimowych igrzysk olimpijskich, jednak pierwsze w historii mistrzostwa curlingowe miały miejsce już w 1959 roku w Falkirk i Edynburgu.

Do Polski curling oficjalnie trafił w 2002 roku, kiedy to zostało założone Polskie Stowarzyszenia Curlingu. Później stale rozwijał się o kolejne stowarzyszenia, a 5 stycznia 2008 roku został otwarty pierwszy tor do curlingu w Pawłowicach. Polacy biorą czynny udział w Mistrzostwach Europy w Curlingu, a debiut naszych rodaków w tym prestiżowym konkursie miał miejsce w 2004 roku w Sofii.