Funkcjonalny trening medyczny

2019-02-12 14:05

Funkcjonalny trening medyczny stanowi odmianę treningu funkcjonalnego. Funkcjonalny trening medyczny ma za zadanie umożliwić bezpieczny powrót po urazie, kontuzji bądź operacji do pełni sprawności. Początkowo trening ten był przeznaczony dla sportowców, obecnie każdy może z niego skorzystać.

Funkcjonalny trening medyczny
Autor: Getty Images Celem funkcjonalnego treningu medycznego jest eliminacja dysfunkcji układu ruchu. Każdy program treningowy dobierany jest indywidualnie na podstawie badania oraz wg standardów Ortopedycznej Terapii Manualnej.

Spis treści

  1. Funkcjonalny trening medyczny - na czym polega?
  2. Funkcjonalny trening medyczny - wskazania
  3. Funkcjonalny trening medyczny - co daje?
  4. Kto powinien prowadzić trening medyczny?
  5. Cel treningu medycznego
  6. Jaki rodzaj ćwiczeń wykonujemy w funkcjonalnym treningu medycznym?
  7. Czym się różnią motoryczny i funkcjonalny trening medyczny?

Funkcjonalny trening medyczny stanowi odmianę treningu funkcjonalnego i powstał w Niemczech oraz na terenie Skandynawii. To tam właśnie fizjoterapia jest na najwyższym poziomie. Początkowo był dedykowany jedynie dla sportowców, z czasem jednak został przeniesiony również do użytku powszechnego.

Funkcjonalny trening medyczny - na czym polega?

Funkcjonalny trening medyczny ma za zadanie umożliwić bezpieczny powrót po urazie, kontuzji bądź też operacji do pełni sprawności.

Jego celem jest eliminacja dysfunkcji układu ruchu. Każdy program treningowy dobierany jest indywidualnie na podstawie badania oraz według standardów Ortopedycznej Terapii Manualnej.

Dzięki temu mamy pewność nad czym powinniśmy pracować oraz w jaki dokładnie sposób by osiągnąć maksymalne efekty. Ideą tego treningu jest poprawienie koordynacji wewnątrzmięśniowej oraz wzmocnienie słabych ogniw w układzie ruchu. Trening taki odbywa się w warunkach zbliżonych do fitnessowych zajęć personalnych, dzięki czemu stanowi alternatywę dla zwykłej rehabilitacji, przeprowadzanej często w salach szpitalnych.

Funkcjonalny trening medyczny - wskazania

Trening medyczny przeznaczony jest dla osób powracających do aktywności po kontuzjach. W grę wchodzą urazy takie jak złamania, zwichnięcia oraz skręcenia. Lecz także poważniejsze typu rekonstrukcje więzadeł czy endoproteza stawu biodrowego oraz stawu kolanowego.

Funkcjonalny trening medyczny można wykorzystywać również jako metodę walki z otyłością i profilaktykę osteoporozy.

Osoby otyłe powinny zwrócić uwagę na tego typu trening ze względu na olbrzymie przeciążenia stawów jakim zostają one poddane podczas zwykłych ćwiczeń. Dzięki umiejętnie dobranemu planowi ćwiczeń mogą one bezpiecznie zrzucić kilogramy i zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz wzrost sprawności organizmu.

Na wprowadzeniu takiego treningu do swojego planu zyskają również zawodowi sportowcy. Będą oni mogli dzięki niemu uniknąć wielu kontuzji oraz poznać lepiej własne ciało. Zyskać mogą także lepsze osiągnięcia sportowe w swojej dziedzinie, dzięki pracy nad słabymi ogniwami układu ruchu. W przypadku zawodników bardzo istotne będzie także wzmocnienie wytrzymałości więzadeł, ścięgien oraz chrząstek stawowych.

Funkcjonalny trening medyczny - co daje?

Trening medyczny zmniejsza dolegliwości bólowe, co oznacza że stanowi również świetne narzędzie dla osób cierpiących na wszelkie zwyrodnienia i wady postawy. Poprawia ruchomość stawów, a także siłę i wytrzymałość mięśni.

Z funkcjonalnego treningu medycznego powinni skorzystać wszyscy, którzy chcą nauczyć swoje ciało prawidłowych wzorców ruchowych.

Jego olbrzymim plusem jest poprawa stabilizacji centralnej oraz współpracy międzymięśniowej. Zdecydowanie skorzystają z niego wszyscy pragnący nauczyć ciało prawidłowych wzorców ruchowych. Przełoży się to na mniejsze zużycie stawów oraz przedłużenie kariery sportowej. Trening medyczny stanowi idealną metodę prewencji kontuzji i urazów, poprzez poprawę wytrzymałości chrząstki stawowej, więzadeł, ścięgien i mięśni.

Kto powinien prowadzić trening medyczny?

Funkcjonalny trening medyczny jest formą treningu wysoko wyspecjalizowanego. Prowadzić go mogą jedynie trenerzy z odpowiednimi uprawnieniami. Muszą oni znać się nie tylko na treningu personalnym, ale ponadto na rehabilitacji. Idealnymi kandydatami do prowadzenia takich treningów są fizjoterapeuci, którzy ukończyli kursy przeznaczone dla trenerów personalnych.

Cel treningu medycznego

Podstawowym celem treningu medycznego jest doprowadzenie organizmu do sprawności. Innymi słowy do czynności dnia codziennego. Następnym krokiem jest umożliwienie powrotu do uprawianej przed kontuzją dyscypliny sportowej.

Dodatkowo trening taki zwiększa efektywność ćwiczeń oraz poprawia technikę poprzez optymalizację wzorców ruchowych. Bardzo istotną rolą treningu medycznego jest również fakt, że stanowi prewencję przed następnymi urazami dzięki zmniejszeniu przeciążeń.

Jaki rodzaj ćwiczeń wykonujemy w funkcjonalnym treningu medycznym?

To, jakie ćwiczenia będziemy wykonywać, uzależnione jest od wielu czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj urazu jaki przebyliśmy. Drugim - czas rekonwalescencji oraz stopień wytrenowania przed kontuzją.

Na pewno pracować będziemy nad wzmocnieniem mięśni stabilizujących oraz poprawą wzorców ruchowych. Oznacza to, że możemy wykonywać sporo ćwiczeń zaczerpniętych zarówno z pilatesu, jak i jogi. Następnie dochodzą do tego najważniejsze ćwiczenia siłowe, takie jak martwy ciąg czy przysiady, wykonywane bez obciążeń,  tylko w takim zakresie, który umożliwia poprawne wykonanie ruchu. Do tego dochodzą ćwiczenia mobility, które umożliwiają zwiększenie zakresu ruchów.

Czym się różnią motoryczny i funkcjonalny trening medyczny?

Trening motoryczny ma za zadanie przygotować zawodnika w jak najlepszy sposób do zawodów, walki bądź występu w danej dyscyplinie sportowej. Cały zestaw treningowy jest tak przygotowany, aby szczyt formy przydał na konkretny dzień.

Oznacza to, że trening motoryczny będzie składać się z mikro- oraz makrocyklów treningowych. Jednym z takich cyklów jest budowanie siły i kondycji, kolejnym wytrzymałości siłowej i szybkościowej. Ostatnim etapem jest budowanie szybkości. Jego zadaniem jest także sprawienie, aby zawodnik mógł uzyskać odpowiednią wagę.

Funkcjonalny trening medyczny jest natomiast specjalistyczną odmianą treningu funkcjonalnego. Jego celem jest umożliwienie pacjentowi pełnego i sprawnego funkcjonowania w życiu codziennym oraz powrót do sportu na takim samym poziomie jak przed urazem

O autorze
Tomasz Piotrowski
Tomasz Piotrowski
Jest certyfikowanym trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia. Swoją wiedzę zdobywał u najlepszych ekspertów w branży fitness w Polsce. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy jako dietetyk w prywatnej placówce w Krakowie oraz doświadczenie w pracy jako trener personalny. Zajmuje się także pisaniem artykułów eksperckich na temat zdrowia, treningów i suplementacji oraz pracą w branży suplementacyjnej. Jest pasjonatem szermierki na pięści.