Jakie łyżwy kupić? Zobacz, czym się kierować przy wyborze łyżew

2021-12-27 15:18

Jakie łyżwy kupić? Należy dobrać je do naszych umiejętności: dla początkujących zwykle poleca się łyżwy hokejowe, dla bardziej wprawionych - figurowe. To, jakie łyżwy wybierzemy zależy także od tego, jak często będziemy jeździć i w jakim stylu. Ważne, żeby nie oszczędzać na sprzęcie, bo złej jakości łyżwy szybko się zużywają, nie ochronią nogi przed kontuzjami i na ogół są mało komfortowe. Zobacz, na co zwrócić uwagę kupując łyżwy figurowe i hokejowe.

Kobieta zakłada łyżwy.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Łyżwy figurowe - idealne do jazdy rekreacyjnej
  2. Łyżwy hokejowe - dla osób lubiących prędkość
  3. Jakie łyżwy kupić na początek: figurówki czy hokejówki?
  4. Jakie łyżwy kupić - z plastiku czy ze skóry?
  5. Jakie łyżwy kupić - zapinane czy sznurowane?
  6. Postaw na jakość wykonania łyżew
  7. Łyżwy regulowane dla dzieci – kupować czy nie?
  8. Dodatkowe akcesoria do łyżew – jakie kupić?

Warto kupić łyżwy jeśli jesteśmy pewni, że będziemy odwiedzać lodowisko w każdym sezonie. W przeciwnym razie lepiej zacząć od wypożyczenia łyżew, aby przekonać się, czy ta dyscyplina w ogóle przypadnie nam do gustu. Jeśli tak, to nie warto tracić czasu i jeździć w pożyczonych łyżwach – taki sprzęt nie zawsze jest w dobrym stanie technicznym, a poza tym noga za każdym razem musi się dopasowywać do buta. Własne łyżwy to gwarancja wygody, higieny oraz oszczędność czasu, bo nie trzeba za każdym razem stać w kolejce do wypożyczalni.

Jakie łyżwy kupić: figurowe czy hokejowe? Które będą lepsze dla osoby początkującej, a które dla fana jazdy na rolkach? Przeczytaj nasz poradnik.

Jak kupować łyżwy

Łyżwy figurowe - idealne do jazdy rekreacyjnej

Planując zakup łyżew, w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić, czy chcemy jeździć w figurówkach, czy hokejówkach. Różnią się one budową, która wpływa na komfort przy poruszaniu się określonym stylem jazdy.

Figurówki, wybierane głównie przez kobiety, to tak naprawdę uniwersalny typ łyżwy. W jeździe figurowej noszą je przedstawiciele obydwu płci, ponieważ jak żadne inne, łyżwy figurowe umożliwiają wykonywanie akrobacji, układów tanecznych i skomplikowanych figur. To wszystko zasługa konstrukcji oraz umieszczonych z przodu ząbków, które zwiększają zwrotność i umożliwiają wykonywanie wszystkich elementów choreografii. Jednak figurówki świetnie nadają się także do zwykłych, rekreacyjnych treningów na lodowisku. Mają bardzo ważną zaletę – dzięki wydłużonej z tyłu płozie są stabilniejsze i łatwiej utrzymać na nich równowagę. Z tego względu wielu instruktorów poleca je jako najlepszy model dla osób początkujących.

Czytaj też: Podstawy jazdy na łyżwach: jak jechać do przodu, skręcać i hamować? [WIDEO]

Łyżwy hokejowe - dla osób lubiących prędkość

Zaletą hokejówek jest większa prędkość i zwrotność, dlatego są wykorzystywane do gry w hokeja na lodzie. Mają odporny na uszkodzenia i zarysowania plastikowy pancerz, który świetnie chroni przed urazami zewnętrznymi (np. gdy ktoś nas kopnie w kostkę). Krótsza płoza pozwala na bardziej dynamiczną, szybszą jazdę. Przy wyborze tego typu trzeba szczególnie uważać na zapięcie – but posiada szeroką cholewkę, przez co musi być dobrze zapięty, tak by stopa nie przesuwała się w środku.

Łyżwy hokejowe przeznaczone są do szybkiej, agresywnej jazdy. Powinny wybierać je osoby, które chcą poruszać się po lodzie z większą prędkością i wykonywać ostre skręty. Twarda skorupa i miękka skarpeta łudząco przypominają konstrukcję rolek, dlatego także rolkarze z łatwością odnajdą się w hokejówkach.

Ważne

Jakie łyżwy kupić na początek: figurówki czy hokejówki?

Przeważają opinie, że dla początkujących lepiej nadają się łyżwy hokejowe, bo pozbawione są ząbków, o które łatwo zahaczyć przy jeździe. Są też mniej usztywnione i mają niższe cholewki, dzięki czemu zapewniają większy komfort stopie.

Z drugiej strony, hokejówki są mniej stabilne, przez co trudniej złapać w nich równowagę, a to właśnie utrzymanie równowagi na lodzie jest największym wyzwaniem stojącym przed początkującymi. Ponadto figurówki lepiej chronią kostkę przed skręceniem, bo są wyższe i lepiej usztywnione.

Co wybrać? Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej przetestować oba typy łyżew i ocenić, w którym modelu czujemy się pewniej, a nauka będzie dla nas łatwiejsza.

dCzytaj też: Podstawy jazdy na łyżwach: jak jechać do przodu, skręcać i hamować? [WIDEO]

Jakie łyżwy kupić - z plastiku czy ze skóry?

Tak naprawdę kupując hokejówki bądź figurówki, podejmujemy jednocześnie decyzję dotyczącą materiału, z którego są zrobione. Łyżwy hokejowe zawsze wykonane są z plastiku, a w środku mają miękką, syntetyczną wyściółkę. Taka konstrukcja zapewnia wygodę i jest odporna na uszkodzenia. Ponadto but może występować w różnych kolorach i posiadać atrakcyjne wzory, napisy itd.

Łyżwy figurowe zrobione są ze skóry syntetycznej lub naturalnej. Na początku materiał ten może wydawać się sztywny, ale z czasem się wyrabia i idealnie dopasowuje do kształtu stopy. Oczywiście lepiej wybrać but wykonany ze skóry naturalnej, która jest bardziej trwała i przewiewna, dzięki czemu noga się nie poci. Minusem łyżew figurowych jest wąska gama kolorystyczna i wzornicza – bardzo trudno kupić kolorowe, ozdobne figurówki, najczęściej do wyboru są tylko białe, czarne albo cieliste.

Czytaj też: Jak biegać po śniegu i po lodzie?

Jakie łyżwy kupić - zapinane czy sznurowane?

Klamry, w które wyposażone są łyżwy hokejowe, to bardzo wygodny rodzaj zapięcia. Wystarczy włożyć stopę do buta, zatrzasnąć klamerki i można ruszać na lód. Zapinanie figurówek jest bardziej czasochłonne – posiadają one długie sznurówki z wiązaniami biegnącymi od czubka do szczytu buta. Przed wejściem na lodowisko każdy węzełek trzeba zacisnąć, a te w okolicach kostki dodatkowo pozaczepiać o wystające haczyki i zawiązać. Choć cała czynność zajmuje trochę czasu, ręczne zawiązywanie sznurówek pozwala na regulację ucisku w poszczególnych miejscach, dzięki czemu but jest lepiej dopasowany do nogi. Poza tym klamry, w które wyposażone są hokejówki mogą się popsuć, co wiąże się z koniecznością naprawy lub całkowitej wymiany zapięć.

To ci się przyda

Jakie łyżwy kupić: precyzyjnie dobierz rozmiar

To podstawa, która zapewni komfort i bezpieczeństwo jazdy. Za małe łyżwy uprzykrzą jazdę, a za duże zdecydowanie zmniejszą stabilność i będą przyczyną upadków. Pamiętajmy, że noga nie powinna przesuwać się do wewnątrz łyżwy. Jeśli wcześniej korzystaliśmy z wypożyczalni łyżew, mniej więcej wiemy jaki rozmiar będzie dla nas dobry.

Kupując łyżwy w sklepie internetowym dla pewności sprawdź długość stopy, ponieważ rozmiary u różnych producentów nie muszą być sobie równe. Jak dokładnie określić jej długość? Najłatwiej użyć do tego kartki papieru i długopisu, odrysowując kontur stopy. Długość między piętą a dużym palcem wskaże nam wartość, jaką będziemy kierować się podczas zakupów.

Postaw na jakość wykonania łyżew

Od tego, jak wykonane są łyżwy, zależy przede wszystkim wygoda jazdy. Kupując łyżwy zwróć uwagę na ich ogólne wykonanie i jakość poszczególnych elementów. Pamiętaj, że dobrej jakości sprzęt nie może kosztować zbyt mało. Uważaj na promocje i przeceny w supermarketach - łyżwy z takich sklepów na ogół nie odznaczają się dobrym wykonaniem i nie posłużą długo. Dobre łyżwy to wydatek rzędu 200-300 zł.

W łyżwach figurowych:

  • płozy powinny być przykręcane śrubami;
  • cholewka powinna być dobrze usztywniona w kostce;
  • sznurówki muszą być mocne, aby przetrwać wielokrotne wiązanie i zaciskanie.

W łyżwach hokejowych:

  • zatrzaski muszą chodzić płynnie;
  • pancerz powinien być wykonany z dobrej jakości, wytrzymałego plastiku i posiadać dodatkowe wzmocnienia na noskach;
  • dodatkowym plusem jest wyściółka z włókien termicznych odprowadzających pot lub wkładka żelowa zapewniająca optymalny komfort oraz zapobiegająca otarciom i odciskom.
Ważne

Jak dbać o łyżwy?

Podstawą w utrzymaniu łyżew jest odpowiednia pielęgnacja ostrza. Trzeba je regularnie ostrzyć, nawet 1-2 razy w miesiącu. Po każdej jeździe muszą być dokładnie oczyszczone i osuszone. Nie zaszkodzi też raz na jakiś czas natrzeć je woskiem lub olejem chroniącym przed rdzą. Nie należy w nich chodzić, ponieważ ryzykujemy nie tylko stępieniem, ale wyszczerbieniem płozy. Jeśli już musimy przejść z łyżwami na nogach, używamy przeznaczonych do tego nakładek.

Przed schowaniem, pozwalamy butom i ostrzom dokładnie wyschnąć. Warto pamiętać, że podczas przechowywania nie używamy nakładek – najlepiej zostawić buty w przewiewnych workach. Przechowywanie bez wilgoci i odpowiednia konserwacja ostrza pozwoli nam cieszyć się jedną parą przez kilka sezonów, aż do „zjechania”.

Łyżwy regulowane dla dzieci – kupować czy nie?

Na rynku dostępne są łyżwy regulowane, których rozmiar można zwiększyć jak dziecko urośnie, a także łyżwy z odpinaną płozą, którą można zamienić na kółka do rolek. Choć takie rozwiązanie wydaje się bardzo wygodne, specjaliści odradzają kupno tego typu łyżew. Ich podstawowym mankamentem jest brak regulacji długości płozy – jest ona cały czas taka sama, nawet gdy powiększymy but o 3 numery. Przez to dziecko może mieć problem z właściwym ustawieniem środka ciężkości, łyżwa może być niestabilna i zwiększać ryzyko upadku.

Dodatkowe akcesoria do łyżew – jakie kupić?

  • Kask – osoby początkujące powinny zaopatrzyć się w odpowiedni kask, który uchroni głowę przed obrażeniami w razie wypadku. Warto zauważyć, że lód jest praktycznie tak samo twardy jak beton, więc każda wywrotka może skończyć się bardzo niebezpiecznym w skutkach uderzeniem. Kask powinny też obowiązkowo nosić dzieci.
  • Rękawiczki – to także niezbędny element wyposażenia każdego początkującego łyżwiarza. Upadki do przodu najczęściej kończą się hamowaniem na rękach i bolesnym starciem skóry. Żeby temu zapobiec, przed wejściem na lodowisko warto założyć rękawiczki. Nie powinny to być jednak rękawiczki z cienkiej włóczki, bo te nie uchronią przed obrażeniami. Lepiej wybrać te wykonane ze skóry – oprócz tego, że są wytrzymałe, dodatkowo mają właściwości antypoślizgowe.
  • Ochraniacze – ochraniacze na kolana i łokcie, choć nie są niezbędne, znacząco podnoszą bezpieczeństwo jazdy. Co ważne, na lodowisko nie powinno zakładać się ochraniaczy dla rolkarzy, ponieważ wykonane są z plastiku. Sztywne tworzywo ślizga się po lodzie i zamiast ochronić przed kontuzją, może przyczynić się do zwiększenia obrażeń. Należy zaopatrzyć się w ochraniacze antypoślizgowe, które odpowiednio zamortyzują upadek.

Zobacz wideo, na którym Kevin Lapierre testuje łyżwy

Czy wiesz że...
  • Najstarsze znalezione łyżwy mają aż 5 tys. lat! Były wykonywane z kości bydła domowego, koni, łosi lub reniferów - w zależności od regionu - i przywiązywane do stóp rzemieniami. Służyły nie tyle do zabawy co do pokonywania odległości.
  • Najstarsze łyżwy kościane odnalezione w Polsce pochodzą z Biskupina i są datowane na VI w. p.n.e.
  • Później, mniej więcej od XIV wieku zaczęły pojawiać się łyżwy z żelazną płozą umieszczoną wewnątrz drewnianej obudowy. Łyżwy te były nieco inne niż te, które znamy i stosujemy dzisiaj: były dużo dłuższe, a ich płoza nie była zaokrąglona od przodu i tyłu i w całości przylegała do podłoża.
  • Amerykanin, baletmistrz Jackson Haines dokonał rewolucji w jeździe figurowej w drugiej połowie XIX wieku, wprowadzając do sztywnej dotychczas dyscypliny płynne taneczne ruchy i muzykę. Dzięki niemu płozy się skróciły i zaokrągliły i przede wszystkim spopularyzował wynalezione już wcześniej przykręcanie płóz do butów na stałe.
  • Panczeny, czyli łyżwy do jazdy szybkiej skonstruowali Holendrzy.
  • W Holandii, Norwegii, Szwecji i Finlandii łyżwiarstwo przez długi czas było... środkiem lokomocji.