Mezomorfik – jakie ma cechy? Dieta i trening dla mezomorfika

2018-04-10 16:59

Mezomorfik to typ sylwetki (somatotyp), który można rozpoznać po idealnej, proporcjonalnej budowie. Mezomorfik stworzony jest do treningu siłowego, ale może też ćwiczyć aeroby. Cechy mezomorfika to: muskularna budowa ciała, łatwość w nabieraniu masy mięśniowej, dobry metabolizm. Sprawdź, jaki trening oraz jaka dieta są najlepsze dla mezomorfika.

Mezomorfik – jakie ma cechy i jak go rozpoznać? Dieta i trening dla mezomorfika
Autor: thinkstockphotos.com Cechą mezomorfika, która wyróżnia go na tle innych somatotypów, jest duża ilość tkanki mięśniowej.

Spis treści

  1. Cechy mezomorfika
  2. Jak rozpoznać mezomorfika?
  3. Dieta mezomorfika
  4. Trening mezomorfika
  5. Mezomorfik, czyli mieszanina różnych typów sylwetki

Mezomorfik to jeden z trzech somatotypów, obok ektomorfika i endomorfika. Mezomorficzny typ sylwetki jest najbardziej pożądanym wśród sportowców, szczególnie tych ćwiczących na siłowni. Jego cecha charakterystyczna to niemal idealne proporcje ciała.

Sprawdź, jak rozpoznać mezomorfika i dowiedz się jaka dieta i trening będą dla niego najlepsze.

  1. Cechy mezomorfika
  2. Jak rozpoznać mezomorfika?
  3. Dieta mezomorfika
  4. Trening mezomorfika

Cechy mezomorfika

Mezomorfik to somatotyp, czyli jeden z typów sylwetki. Poza mezomorfikiem istnieje też ektomorfik – o szczupłej budowie ciała, i endomorfik – o masywnej budowie ciała.

Mezomorfik natomiast to ktoś pomiędzy. Ma w sobie cechy zarówno ekto-, jak i endomorfika. Charakteryzuje się muskularną budową ciała, figurą w kształcie litery V, czyli wąskimi biodrami i szerokimi barkami, co jednak nie oznacza, że nie może mieć umięśnionych nóg. Jest to najbardziej pożądany typ sylwetki, ponieważ mezomorfik ma zarówno dobry metabolizm, jak i łatwość w budowaniu masy mięśniowej.

Jak rozpoznać mezomorfika?

  • Mężczyznę mezomorfika można rozpoznać po sylwetce w kształcie litery V lub prostokąta, ponieważ nie tylko jego barki są szerokie, ale posiada też duże łydki.
  • Kobietę o sylwetce mezomorficznej rozpoznamy po figurze klepsydry, czyli szerokich barkach i biodrach w stosunku do wąskiej talii.

Obydwie płcie mają wówczas idealne proporcje. Mezomorficy mają także mocne kości i stawy.

Jak widać, mezomorfik to najlepszy typ sylwetki, jaki można sobie wymarzyć. Jak więc dbać o niego, żeby w pełni wykorzystać możliwości tak harmonijnie zbudowanego ciała?

Dieta mezomorfika

Dieta mezomorfika powinna być zbilansowana. Nie ma on tak szybkiego metabolizmu jak ektomorfik (choć i tak jest dobry), więc powinien uważać, żeby nie przekroczyć w swojej diecie dozwolonej ilości węglowodanów i tłuszczy. Mezomorfik nie nabiera też masy z taką łatwością jak endomorfik, więc powinien pilnować wystarczającej ilości białka. Przyjmuje się, że powinno to być 2-2,5 g na kilogram masy ciała - nie więcej, ponieważ z uwagi na metabolizm mezomorfika skutek przyjmowania zbyt dużej ilości białka może być odwrotny! Białko mocno podkręca przemianę materii, a więc przyjęcie za dużej jego ilości spowoduje, że składnik ten i tak się nie wchłonie, a wręcz organizm spali to, nad czym pracujesz.

Czytaj też:

W przypadku mezomorfika często wystarczy zrezygnować z niezdrowej żywności, aby zobaczyć pierwsze efekty ćwiczeń. Ten typ sylwetki łatwo nabiera masy mięśniowej, więc po wyeliminowaniu z diety fast-foodów, produktów wysoko przetworzonych, słodyczy, nadmiernej ilości soli, może cieszyć się piękną sylwetką. Ponadto osoby o mezomorficznym typie sylwetki powinny pamiętać o uzupełnianiu minerałów i witamin oraz piciu wystarczającej ilości wody.

Trzeba jednak pamiętać, że sama dieta nie wystarcza, aby sylwetka była atrakcyjna. Jaki trening będzie najlepszy dla mezomorfika?

Trening mezomorfika

Mezomorfik, jako reprezentant zrównoważonego somatotypu, może pozwolić sobie zarówno na trening wytrzymałościowy, jak i siłowy. W każdym sporcie będzie świetnie się sprawdzał. Jego organizm jest stworzony do niemal każdego rodzaju dyscypliny sportowej.

Zobacz też: Trening FBW - plan dla początkujących i zaawansowanych

Jeśli mezomorfik wybiera trening na siłowni w celu zwiększenia masy mięśniowej musi pamiętać o tym, żeby nie przesadzać z treningiem cardio, ponieważ może to skutkować trudnościami w uzyskaniu wyraźnych efektów. Z drugiej strony nie powinien też zupełnie rezygnować z aerobów. Mezomorfikom zaleca się trening cardio mniej więcej dwa razy w tygodniu. Warto jednak wybrać formę wysiłku aerobowego jaką jest trening interwałowy. Jest on znacznie korzystniejszy, ponieważ nie spala tyle masy mięśniowej, co w przypadku cardio, a tym samym szybciej pozbywa się tłuszczu.

Sprawdź też: Trening interwałowy w domu bez sprzętu [WIDEO]

Zasady treningu dla mezomorfika są następujące:

  1. od 4 do 5 sesji treningowych w tygodniu;
  2. odpoczynek między seriami 0,5–1,5 minuty;
  3. odpowiednia kombinacja ćwiczeń siłowych z przewagą ćwiczeń wielostawowych;
  4. regularny progres treningowy i odpowiednia regeneracja.

Kiedy nie zależy nam na treningu siłowym, lecz aerobowym, możemy z dużą dowolnością mieszać różne rodzaje tego treningu, ale trzeba pamiętać o tym, aby nie przetrenować organizmu, mimo że dobrze znosi on długie sesje treningowe.

Jeśli jesteś mezomorfikiem i zależy ci na zrzuceniu kalorii, pamiętaj o podkręcaniu metabolizmu odpowiednią dietą – jedz dużo białka, używaj przypraw takich jak imbir, pieprz, cynamon oraz pij dużo wody, ponieważ najlepiej przyspiesza ona przemianę materii.

Jeśli nie lubisz typowego treningu aerobowego albo długich sesji cardio, możesz wybrać trening siłowy nastawiony na wytrzymałość. Dobrze sprawdzi się tu małe obciążenie i duża ilość powtórzeń albo konkretny typ treningu, np. TBC (Total Body Conditioning) – czyli trening całego ciała z niewielkim obciążeniem. Jest to najlepsze rozwiązanie dla kobiet, które chcą mieć delikatne i smukłe mięśnie oraz małą ilość tkanki tłuszczowej.

Dla mężczyzn najlepszy będzie typowy trening siłowy i trening aerobowy po treningu siłowym albo w oddzielne dni, maksimum 2 lub 3 razy w tygodniu.

To ci się przyda

Mezomorfik, czyli mieszanina różnych typów sylwetki

Warto uświadomić sobie, że każdy somatotyp to tak naprawdę miks różnych typów budowy ciała. Trudno znaleźć osobę o stuprocentowej budowie mezomorfika. Najczęściej więc można spotkać się z połączeniem:

  • mezo-ektomorfik lub
  • mezo-endomorfik.

Nie stresuj się, jeśli nie wpasowujesz się idealnie w konkretny typ sylwetki. Każdy z nas jest ich mieszaniną z większą przewagą jednego somatotypu i to właśnie na nim należy się skupić najbardziej, choć nie należy całkiem zapominać także o domieszce drugiego. Pamiętaj o tym, kiedy wybierasz dla siebie plan treningowy albo ustalasz dietę.