Nauka jazdy na łyżwach dla dzieci - jak nauczyć dziecko jeździć na łyżwach

2019-12-17 8:02

Nauka jazdy na łyżwach dla dzieci usprawnia ich koordynację, wytrzymałość, zwiększa poczucie własnej wartości. Im wcześniej rozpoczniemy naukę jazdy na łyżwach, tym lepiej! Pod czujnym okiem doświadczonego instruktora dziecko pozna bezpieczne techniki jazdy. Jeśli nasze dziecko nie posiada żadnych istotnych przeciwwskazań zdrowotnych, z powodzeniem może spróbować swoich sił na lodowisku. Dowiedz się, jak nauczyć dziecko jazdy na łyżwach i jak wybrać odpowiednie dla niego łyżwy.

Nauka jazdy na łyżwach dla dzieci - jak nauczyć dziecko jeździć na łyżwach
Autor: Getty Images Jazdę na łyżwach można rozpocząć już w wieku około czterech lat! To najlepszy czas na pierwsze łyżwiarskie kroki.

Spis treści

  1. Nauka jazdy na łyżwach - kiedy rozpocząć?
  2. Łyżwy dla dzieci - kupić czy wypożyczyć?
  3. Jak ubrać dziecko na łyżwy?
  4. Jak wygląda nauka jazdy na łyżwach dla dzieci
  5. Nauka jazdy na łyżwach dla dzieci - środki bezpieczeństwa
  6. Jazda na łyżwach dla dzieci - korzyści

Nauka jazdy na łyżwach dla dzieci to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu zimą. Jazda na łyżwach cieszy się dużą popularnością zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród dorosłych. Nic w tym dziwnego, to atrakcyjny i łatwy w nauce sport przeznaczony niemal dla każdego!

Jak zatem nauczyć dziecko jazdy na łyżwach? Gdy chodzi o nasze dzieci, chcemy przede wszystkim, aby mogły one w bezpieczny sposób korzystać ze wspaniałych możliwości, jakie daje łyżwiarstwo.

Tutaj z pomocą przychodzą doświadczeni instruktorzy, którzy należycie zadbają o naszą pociechę. Bowiem łyżwiarstwo przy odpowiedniej technice jazdy jest całkowicie bezpieczne! Sprawdź, na czym to polega.

Nauka jazdy na łyżwach - kiedy rozpocząć?

Na naukę jazdy na łyżwach nigdy nie jest za późno, ale najlepiej jeśli już od najmłodszych lat będziemy wdrażać dziecko w ten zimowy sport. Jazdę na łyżwach można rozpocząć już w wieku około czterech lat! To najlepszy czas na pierwsze łyżwiarskie kroki, ponieważ dziecko w tym wieku jest na tyle duże, sprawne i pojętne wiedzy, że z powodzeniem nauczy się jazdy na łyżwach i zdobędzie wiedzę przydatną na całe życie.

Łyżwy dla dzieci - kupić czy wypożyczyć?

Jeśli jesteśmy nastawieni na to, że nasze dziecko będzie jeździć na łyżwach jedynie okazyjnie, raz czy dwa do roku, to nie warto inwestować w dobrej jakości, prywatne łyżwy. Jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów przed dobraniem łyżew w wypożyczalni, tak aby naszej pociesze nie stała się żadna krzywda na lodowisku.

Buty dla dzieci powinny być przede wszystkim wygodne – ani za małe, ani za duże. Nie mogą ich też obcierać ani uwierać. Jeśli tego nie dopilnujemy, jazda na łyżwach może być nie tylko męcząca i kłopotliwa, ale też niebezpieczna.

Kiedy nasze dziecko chce regularnie jeździć na łyżwach przez cały sezon lub również poza nim, to powinniśmy sprezentować mu dobrej jakości, profesjonalne łyżwy. Niestety, wypożyczalnie łyżew mają to do siebie, że nie zawsze na stanie znajdziemy odpowiednie łyżwy, a ich jakość może być bardzo różna. Kupując łyżwy dla naszego dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę na ich jakość.

Zazwyczaj tanie łyżwy tylko na początku są wytrzymałe, ale wystarczy dłużej w nich pojeździć, żeby straciły na funkcjonalności. Jeśli nasze dziecko jazdę na łyżwach traktuje poważnie, nie powinniśmy tu oszczędzać. Od dobrych jakościowo łyżew zależy bezpieczeństwo naszego dziecka lodowisku.

CZYTAJ TEŻ: Jakie łyżwy kupić? Zobacz, czym się kierować przy wyborze łyżew

Łyżwy regulowane - tak czy nie?

Na rynku dostępne są łyżwy regulowane, których rozmiar można zwiększyć jak dziecko urośnie, a także łyżwy z odpinaną płozą, którą można zamienić na kółka do rolek. Choć takie rozwiązanie wydaje się bardzo wygodne, specjaliści odradzają kupno tego typu łyżew.

Ich podstawowym mankamentem jest brak regulacji długości płozy – jest ona cały czas taka sama, nawet gdy powiększymy but o 3 numery. Przez to dziecko może mieć problem z właściwym ustawieniem środka ciężkości, łyżwa może być niestabilna i zwiększać ryzyko upadku.

Jak ubrać dziecko na łyżwy?

Do jazdy na łyżwach nie potrzeba żadnego specjalistycznego stroju, ale trzeba pamiętać, żeby był on wygodny i uniwersalny. Kiedy wychodzimy na lód początkowo jest nam dość zimno i dopiero po pewnym czasie aktywności zaczynamy się rozgrzewać. Warto więc zadbać o to, aby nasze dziecko było ubrane na cebulkę. Warto mieć na sobie coś, co można zdjąć, gdy się w ruchu rozgrzeje, żeby nie dopuścić do nadmiernego przepocenia, ponieważ jest to łatwo droga do przeziębienia się.

Jeśli wybieramy dla naszego malucha kryte lodowisko na hali sportowej – nie ma potrzeby, aby zakładał on kurtkę, wystarczy polarowa bluza. Dziecko powinno mieć rękawiczki, które ochronią dłonie przed ewentualnym upadkiem, oraz czapkę i to bez względu na miejsce jazdy na łyżwach. Na początku, gdy maluch uczy się jeździć, konieczny jest też kask (może być rowerowy), to ochroni głowę w razie upadku.

Jak wygląda nauka jazdy na łyżwach dla dzieci

Nauka jazdy na łyżwach jest dla dzieci stosunkowo prosta. Jednak trzeba pamiętać, że dzieci są różne – jedne mają doskonały zmysł równowagi i są świetnie skoordynowane, a inne nie posiadają tak wykształconych cech motorycznych, ponieważ wolniej je nabywają. Przeciętnie potrzeba około trzech zajęć, aby dziecko opanowało w miarę płynną jazdę na łyżwach. W innych przypadkach może się to stać zarówno już po pierwszej lekcji, jak i po dziesięciu lekcjach.

Jeśli wybieramy naukę z profesjonalnym instruktorem, nauka jazdy na łyżwach z pewnością przyjdzie naszemu dziecku dużo szybciej i okaże się prostsza.

Uczenie dziecka na własną rękę nie zawsze jest dobrym pomysłem. Wyszkolony specjalista ma szeroki zakres umiejętności, doświadczenie i wiedzę, które może przekazać naszemu dziecku już od jego najmłodszych lat. To spowoduje, że nasza pociecha od początku będzie nabierało właściwych wzorców ruchowych oraz będzie kształtowała poprawną technikę jazdy.

Pierwsza lekcja zawsze rozpoczyna się od nauki podstawowych zasad BHP, które obowiązują na lodzie. Instruktor uczy dziecko tego, jak upadać na lód oraz jak podnosić się z upadku. Pokazuje także prawidłową technikę jazdy, która zaczyna się od nauki chodzenia po lodzie.

Kiedy dziecko opanuje podstawy, instruktor pokazuje jak wykonywać skłony oraz delikatne przysiady na lodowisku. Następnie przechodzi do nauki bezpiecznego hamowania. Instruktor asekuruje dziecko przed ewentualnym upadkiem.

Nauka jazdy na łyżwach dla dzieci - środki bezpieczeństwa

Przed każdym wyjściem naszego malucha na lód, trzeba pamiętać o tym, żeby zapewnić mu odpowiednią ochronę w razie upadku. Pamiętajmy, że u małych dzieci będą zdarzały się one częściej niż u tych starszych.

Pierwszą podstawową rzeczą, którą trzeba zapewnić dziecku przed wyjściem na lód jest kask (może być rowerowy). Będzie potrzebny szczególnie podczas pierwszych wizyt na lodowisku. W miarę upływu czasu, dziecko nauczy się, jak bezpiecznie hamować, jak upadać, żeby nie doznać kontuzji oraz jak poruszać się po lodzie, żeby nie zrobić krzywdy sobie ani innym. Wtedy możemy pozwolić mu na rezygnację z kasku.

Dodatkową ochroną będą także ochraniacze na kolana, które pomogą zamortyzować upadek i ochronić dziecko przed kontuzją.

Jeśli chodzi o podstawowe zasady bezpiecznej jazdy na łyżwach, trzeba pamiętać o następujących wytycznych:

  • nie należy patrzeć w dół, pod swoje nogi, ponieważ wtedy łatwo stracić równowagę
  • biodra powinny być w neutralnej pozycji - nie mogą "uciekać" w tył
  • należy pilnować, aby ręce były skoordynowane z nogami i pomagały utrzymywać równowagę
  • kolana powinny być lekko ugięte, nadmierne przeprosty sprawiają, że traci się lekkość jazdy
  • kiedy traci się równowagę, należy upadać do przodu i amortyzować upadek dłońmi ustawionymi przed sobą (łokcie powinny być lekko ugięte!)
  • jeśli już upadamy do tyłu i nie możemy nad tym zapanować, zawsze kierujmy głowę w stronę klatki piersiowej, żeby ochronić ją przed uderzeniem o taflę lodu
Przeciwwskazania do jazdy na łyżwach

Nie ma wielu przeciwwskazań do jazdy na łyżwach dla dzieci. Kto zatem może bezpiecznie uprawiać ten sport? Łyżwiarstwa nie powinny praktykować dzieci, które mają poważne problemy z układem ruchowym lub nerwowym.

Wszelkie choroby dotyczące układu kostnego, mięśniowego czy też problemy psychoruchowe niestety wykluczają nasze dzieci z tego rodzaju aktywności. Jazdy na łyżwach nie powinny także praktykować dzieci z zaburzeniem równowagi i problemami z błędnikiem – może to skończyć się poważnymi upadkami na lodzie.

Jazda na łyżwach dla dzieci - korzyści

Jazda na łyżwach może przynieść dzieciom wiele zadowalających korzyści! Łyżwiarstwo to sport, który zapewnia stały rozwój oraz daje mnóstwo możliwości do osiągania coraz to wyższych poziomów trudności. To sprawia, że dziecko od najmłodszych lat uczy się systematyczności, walki ze słabościami oraz wytrwałości w dążeniu do celu.

Jazda na łyżwach jest doskonałą okazją do tego, żeby spożytkować nadmiar energii oraz po prostu dobrze się bawić.

Łyżwiarstwo z pewnością wyklucza nudę i powtarzalność. Każda wizyta na lodowisku jest doskonałą okazją do tego, aby wykonać jakąś nową figurę, trik, czy ewolucję na lodzie. To motywuje naszą pociechę do tego, żeby osiągać coraz to bardziej skomplikowane i brawurowe stopnie zaawansowania w jeździe na łyżwach.

I w końcu - łyżwiarstwo poprawia koordynację ruchową dziecka, zwiększa jego wytrzymałość fizyczną oraz uczy równowagi. Co więcej, ma także doskonały wpływ na zdrowie psychiczne dziecka – poprawia jego samoocenę, dodaje mu pewności siebie oraz zwiększa jego siłę psychiczną.