Quickstep - skąd pochodzi? Charakterystyka tańca, muzyka, podstawowe kroki

2019-03-04 13:30

Quickstep to jeden z sześciu turniejowych tańców standardowych. Swoje pochodzenie zawdzięcza fokstrotowi, którego jest szybszą odmianą. Taniec ten charakteryzuje się lekkością i płynnością kroków, a figury w quickstepie nadają mu wdzięku i żywiołowości. Dowiedz się więcej o genezie tego tańca i jego charakterystyce.

Quickstep - skąd pochodzi? Charakterystyka tańca, muzyka, podstawowe kroki
Autor: Getty images Quickstep wchodzi w skład tańców swingowych.

Spis treści

  1. Quickstep - geneza tańca
  2. Quickstep - charakterystyka tańca
  3. Quickstep - technika
  4. Quickstep - tempo i metrum
  5. Quickstep - podstawowe kroki i figury
  6. Quickstep - najpopularniejsze utwory
  7. Quickstep jako taniec turniejowy

Quickstep to niezwykle radosny taniec, który swoją lekkością i dynamiką zachwyci każdego! Tancerze podczas quickstepu niemal unoszą się nad ziemią, a figury i muzyka w quickstepie dodają mu żywiołowości. W Stanach Zjednoczonych, skąd pochodzi quickstep, taniec ten był jednym z najchętniej wybieranych i najpopularniejszych na różnego rodzaju bankietach i galach. Dowiedz się więcej o tym interesującym tańcu!

Quickstep - geneza tańca

Quickstep to taniec towarzyski z grupy tańców standardowych. Quickstep pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Powstał w latach 20-tych XX wieku. W Europie pojawił się po raz pierwszy w pierwszej połowie XX wieku, mniej więcej w latach 20-tych i powędrował do Anglii. Quickstep wywodzi się z fokstrota i jest szybszą odmianą swojego poprzednika.

Czytaj też: Taniec towarzyski - podział i charakterystyka tańców towarzyskich

Quickstep - charakterystyka tańca

Quickstep wchodzi w skład tańców swingowych. Charakteryzują się one naprzemiennym przyspieszaniem i zwalnianiem, które przypominają ruch huśtawki, od którego wzięła się nazwa tańca. Z uwagi na szybsze tempo quickstepu, w tańcu tym akcja swingowa jest mniej wyraźna. Charakterystyczną cechą quickstepu są liczne podskoki, które nadają tańcu lekkości i płynności, jakby para tańcząca poruszała się w powietrzu. Dzięki temu quickstep jest niezwykle energetycznym i dynamicznym tańcem. Inną znamienną cechą tego tańca są „kicki”, czyli dynamiczne kopnięcia nogami.

Czytaj też: SWING - co to za taniec? Historia i rodzaje swingu, kroki podstawowe

Quickstep uchodzi za niezwykle radosny i żywiołowy taniec. Uroku dodaje mu żywa, energiczna muzyka oraz zaskakujące kroki – wykopy, liczne obroty i energiczne podskoki.

Quickstep - technika

Wszystkie kroki do przodu w quickstepie powinny być stawiane od pięty, a kroki do tyłu od palców. Kroki boczne natomiast powinny być tańczone na podeszwach.

W tym tańcu standardowym nogi muszą być prowadzone stosunkowo wąsko, a ciężar ciała powinien być przenoszony na przemian - raz na jedną nogę, raz na drugą. Jeśli chodzi o postawę tancerzy, to powinna być naturalnie wyprostowana, biodra partnerów muszą być ustawione naprzeciw siebie, a ich głowy delikatnie zwrócone w lewą stronę. Partner powinien trzymać dłoń na wysokości lewej łopatki swojej partnerki.

Quickstep - tempo i metrum

Fokstrot rozliczany jest metrum parzystym, czyli 4/4. Jego tempo to od 48 do 50 taktów na min., co czyni go najszybszym tańcem standardowym (od 2 do 8 kroków w takcie). Quickstep ma 4 uderzenia w takcie, z których 1 i 3 są akcentowane. Krok wolny przypada na dwa uderzenia, a krok szybki na jedno. Rytmiczne rozliczenie quickstepu to wolny, wolny, szybki, szybki.

Quickstep - podstawowe kroki i figury

Krok podstawowy w quickstepie – krok podstawowy polega na dwóch wolnych krokach do przodu i dwóch szybkich do boku. Opisując to nieco bardziej szczegółowo to: krok wolny zaczyna się od lewej nogi w przód i kończy na prawej nodze w przód, a szybki krok polega na odstawieniu do boku lewej nogi i dostawieniu do niej prawej nogi.

Krok podstawowy w quickstepie wykonywany jest także do tyłu. Wówczas sytuacja wygląda następująco: lewa noga wędruje do tyłu, następnie za nią podąża prawa, po czym odstawiamy lewą nogę w tył i dostawiamy do niej prawą.

Warto wiedzieć

Przykładowe figury i kroki quickstepu to:

  • Progressive Chasse – krok, w którym para tańczących sprawia wrażenie, jakby unosiła się nad parkietem
  • Tipple Chasse – figura polegająca na kroku chasse z delikatnymi odchyleniami tułowia do boków
  • Cross Chasse – ten krok polega na modyfikacji kroku chasse, w której partner prowadzi partnerkę po skośnej linii i często zmienia tor ruchu
  • Woodpecker – krok, w którym wykonuje się energiczne wykopy nóg razem z podskokami
  • Rocket – to złożona figura, w której łączy się dwa elementy: progressive chasse i woodpecker, czyli dynamiczne przemieszczanie się po parkiecie z wykopami nóg
  • Spin – czyli wirówka, która polega na wykonywaniu energicznych i obrotów w różnych kierunkach

Quickstep - najpopularniejsze utwory

Początkowo muzykę do quickstepu grano w tempie 30-32 taktów na minutę. Dopiero po 1924 roku zaczęto grać w tempie 50 taktów na minutę. To właśnie mniej więcej wtedy wykształcił się taniec quickstep i na stałe wyodrębnił się od fokstrota, z którego pochodzi.

Muzyka do quickstepu jest niezwykle radosna, żywiołowa i energiczna. Muzyka do quickstepu to muzyka jazzowa, w której nie brakuje takich instrumentów jak saksofon, trąbka, puzon, klarnet, wiolonczela, skrzypce, fortepian, gitara, kontrabas, perkusja i fagot. Dużą ozdobą tego typu piosenek jest także żeński lub męski wokal jazzowy.

Najpopularniejsze utwory do quickstepu to:

  • Big Kahuna & The Copa Cat Pack – „Come On A My House”
  • Siesta Standard Orchestra – „Billy A Dick”
  • Gordan McRae – „One More Time”
  • Richard Kleinmayer – „No Strings”
  • Big Kahuna & The Copa Cat Pack – „Hey baby!”
  • Dimie Cat – „Glam”
  • Gaby Goldberg – „Sweet Sweet Smile”
  • Swing City Giant – „Heap Big Chief”
  • Swingpop – „Avenir”
  • Jazz Dance Rchestra – „Cheri Cheri Lady”

Z radiowych utworów i piosenek do quickstepu, znanych na szerszą skalę, można z powodzeniem wybrać takie kompozycje jak:

  • Caro Emerald – „That Man”
  • Chelo – „Cha Cha”
  • Vaya Con Dios – „Nah Neh Nah”

Quickstep jako taniec turniejowy

Quickstep jest jednym z sześciu tańców standardowych, które prezentowane są na turniejach. Na turniejach tanecznych quickstep tańczony jest jako czwarty taniec, tuż po walcu wiedeńskim w klasach tanecznych E oraz D. W wyższych klasach tanecznych quickstep prezentowany jest jako piąty taniec standardowy i tańczy się go tuż po fokstrocie.