Shuffle dance, czyli nowoczesna forma tańca ulicznego

2020-01-16 15:26

Coraz częściej natrafiasz w sieci na taniec, w którym tancerz energicznie podskakuje i wykonuje obroty, płynne ślizgi i przejścia? To właśnie shuffle dance! Ten żywiołowy taniec do muzyki elektronicznej powstał w Australii w ubiegłym wieku, ale dziś zna go niemal cały świat. Kto wie, może i ty się w nim zakochasz!

Shuffle dance
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Shuffle dance – skąd wywodzi się ten taniec?
  2. Shuffle dance – jak tańczyć?
  3. Jak tańczyc shuffle dance? Obejrzyj tutorial
  4. Shuffle dance – muzyka, najpopularniejsze piosenki
  5. Shuffle dance – gdzie się można nauczyć?

Shuffle dance, a w zasadzie pierwszy człon nazwy tego tańca, w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza człapać, ale paradoksalnie z człapaniem shuffle dance ma niewiele wspólnego! To najbardziej skoczny i jednocześnie płynny taniec. W XXI wieku święci powrót swojej popularności, a tym samym jej największy rozkwit.

Dziś prawie każdy kraj ma swoją odmianę shuffle, najczęściej wymyślaną i realizowaną przez młode kobiety. Filmy z choreografiami tancerek shuffle biją rekordy popularności.To tak swobodny i radosny styl tańca, że każdy z nas jest w stanie nauczyć się podstawowej techniki shuffle dance i królować na parkietach klubów i dyskotek!

Shuffle dance – skąd wywodzi się ten taniec?

Shuffle dance to taniec wywodzący się z Australii. Powstał w Melbourne w latach 80. i swoją oryginalną nazwę zawdzięcza właśnie temu miejscu. Melbourne shuffle obecnie znany jest na całym świecie, ale pod różnymi nazwami.

Shuffle dance powstał w klubach tanecznych muzyki rave. Gatunek ten jest klasyczną odmianą muzyki hardcore – popularnej na przełomie latach 80. i 90. Rave w wydźwięku jest podobny do muzyki techno czy house, ale charakteryzuje się mocniejszym brzmieniem i szybszym tempem. Obecnie muzyka do shuffle dance jest dużo bardziej radosna, niż to miało miejsce na początku.

Kluby muzyczne, które organizowały imprezy rozwijające ten skoczny taniec w latach 80.-90. XX wieku to Chasers, Heat, Mercury Lounge, Vuper, Two Tribes i PHD.

Od 2012 roku shuffle dance stał się popularny w Anglii, a stamtąd przeniósł się na niemal cały świat. Obecnie wiele krajów ma swoją odmianę suffle dance. W Australii, kraju pochodzenia, shuffle rozpowszechniły nastolatki, za młode na uczestnictwo w imprezach klubowych, które nagrywały swój taniec i wrzucały go do internetu.

W Londynie taniec ten stał się tak popularny, że mieszkańcy mają swoją własną odmianę shuffle. Z kolei w Tajlandii tancerze tańczą shuffle na plażach na wsypie Koh Phangan.

Tancerze shuffle nie są znani w mediach, ale niektórym udało się nieco wybić na tle innych. Do takich osób można zaliczyć duet weteranów shuffle dance – Pae i Sarah. Co ciekawe, niektórzy muzycy włączyli ten taniec do swoich teledysków, dobrym przykładek jest niemiecki zespół Scooter. Inne zespoły, które podążyły za nim to: LMFAO, Que i Andrew Fur.

Czytaj też: Dancehall - taniec, dzięki któremu pokochasz swoje ciało

Shuffle dance – jak tańczyć?

Shuffle dance wykonywany jest do rytmicznej muzyki elektronicznej, dzięki czemu sprawia wrażenie niezwykle skocznego i radosnego tańca. Ruchy i kroki w shuffle dance opierają się przede wszystkim na pracy stóp – kroki wykonuje się na zmianę zaczynając od pięty i placów. W tym tańcu nie brak ciekawych przejść i kroków, jak na przykład słynny „running man”, który imituje płynny bieg w miejscu czy krok T.

Wspomniany krok T był pierwszym i głównym krokiem w shuffle. Polega na ruchu pięty na boki, stojąc na jednej nodze, która także skręca się do boków. Z czasem zaczęto dodawać do tego tańca ślizgi, pompy ramienne, kopnięcia i obroty.

Shuffle to nie tylko taniec nóg! Ramiona i ręce również pracują w tym tańcu i powinny być skoordynowane z ruchami nóg. Ręce swoimi ruchami interpretują rytm muzyki.

Taniec nóg – bo tak często określę się shuffle dance w naszych kraju, polega na wielokrotnym tasowaniu stóp do wewnątrz i do zewnątrz z jednoczesną pracą rękami w górę, w dół i na boki w rytm uderzenia bitu.

To taniec całego ciała! Można się przy nim naprawdę zmęczyć, a skakanie przez kilka minut wykończy niejednego. Poza tasowaniem stóp ważne są także inne kroki – obroty o 360 stopni, slajdy, skoki, kroki skrzyżne i tąpnięcia.

Niektórzy tancerze dodają do shuffle także ruchy bioder, fale i przysiady, urozmaicając wydźwięk tego tańca. Niektóre pokazy shuffle dance są naprawdę efektywne i robią wrażenie!

Czytaj też: Twerkowanie – na czym polega? Jak nauczyć się seksownie potrząsać pupą?

Co ciekawe, niektórzy tancerze polewają podłogę śliskim płynem, przyklejają taśmy do butów lub kupują specjalne neonowe buty do shuffle dance z miękką podeszwą, aby łatwiej wykonywać charakterystyczne dla tego stylu płynne ruchy stóp.

Ważne, aby zdać sobie sprawę z tego, że shuffle dance to nie układ choreograficzny! Ten styl taneczny wykonuje się spontanicznie, a cały układ jest improwizowany. Tańczy się go tak, jak się go czuje, bez wcześniejszych ustaleń czy ograniczeń. Taniec ten jest językiem naszego ciała, a każdy tancerz shuffle dodaje do niego cząstkę siebie i pokazuje swój indywidualny i odrębny styl.

Jak tańczyc shuffle dance? Obejrzyj tutorial

Shuffle dance – muzyka, najpopularniejsze piosenki

Muzyka do shuffle dance to muzyka elektroniczna. Charakteryzuje się stałym rytmem i bitem o średnim tempie. Najczęściej jest to muzyka będąca połączeniem house i techno, zwłaszcza w remixach znanych już przebojów. Najpopularniejszą piosenką shuffle dance, która wypromowała ten styl taneczny na cały świat jest "Faded" Alana Walkera w remixie Paula Gannona.

Inne popularne piosenki, do których z powodzeniem można zatańczyć shuffle dance to:

  • Firestone (Robomb Bootleg) - Kygo feat. Conrad,
  • Lights - (Reeshy Remix) Ellie Goulding,
  • Are You With Me (Konmak Bootleg) – Lost Frequencies,
  • Blame (Felixsonn Edit) – Calvin Harris Ft. John Newman,
  • All Falls Down (LUM!X Remix) – Alan Walker,
  • Havana (Mojos Remix) – Camila Cabello,
  • Sweet Lovin’ – Sigala,
  • Hello (Laibert Remix) – Adelei inne.

Shuffle dance – gdzie się można nauczyć?

Shuffle dance można nauczyć się samodzielnie. To bardzo spontaniczny taniec, a żeby się go nauczyć, musimy spełniać dwa najważniejsze warunki: mieć poczucie rytmu i dobre chęci!

Regularna praktyka shuffle dance to nie tylko doskonały sposób na poprawę humoru, ale także efektywny spalacz kalorii! Wystarczy kilkanaście minut dziennie podskoków, obrotów i ślizgów do ulubionej muzyki, żeby poprawić swoją kondycję i wyrzeźbić mięśnie.

Czytaj też: Ćwiczenia na trampolinie, czyli jumping fitness

W serwisach You Tube czy Instagram możemy znaleźć mnóstwo filmików instruktażowych, które pokazują, jak zacząć przygodę z shuffle. Jeśli poczujemy rytm i energię tego tańca, nogi dalej poniosą nas same!

Naukę shuffle dance możemy także rozpocząć z pomocą instruktora. Taniec ten staje się coraz bardziej popularny, dlatego z powodzeniem możemy znaleźć kursy i lekcje shuffle dance w większości szkół tanecznych na terenie całego kraju.

Czytaj też: Które tańce najlepiej odchudzają?

O autorze
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla
Jest wykwalifikowaną instruktorką fitness i certyfikowaną trenerką personalną. Od dziecka jej największą pasją był sport – grała w piłkę nożną i koszykówkę. Później przyszła nowa miłość – taniec, a szczególnie dancehall. Siódme poty lubi wylewać na siłowni, a relaksuje się na sesjach jogi i medytacji. Nieustająco poszerza swoją wiedzę na temat treningów i zdrowego stylu życia. A co poza sportem? Prowadzi sklep z kosmetykami naturalnymi i zdrową żywnością, pisze autorskiego bloga (stylzyciadowolny.pl) oraz zajmuje się copywritingiem.