Trening personalny: czy warto ćwiczyć z trenerem osobistym?

2015-06-25 12:34

Nie lubisz chodzić na siłownię, a chcesz szybko wymodelować ciało i uzyskać figurę modelki? Pomyśl o treningu personalnym. Choć jest droższy niż ćwiczenia w grupach, pozwala szybko osiągnąć wymarzony cel. Podczas treningu personalnego instruktor dostosowuje ćwiczenia do poziomu ćwiczącego, bierze pod uwagę jego kondycję, wiek, budowę ciała.

Trening skrojony na miarę, czyli TRENING PERSONALNY
Autor: thinkstockphotos.com Trening skrojony na miarę, czyli TRENING PERSONALNY

Spis treści

  1. Co to jest trening personalny?
  2. Czy taki trening jest lepszy od treningu w grupie?
  3. Czy wobec tego można trenować we własnym domu?
  4. Kto więc powinien zainteresować się treningiem personalnym?
  5. Na co wobec tego zwracać uwagę podczas rozmowy z naszym potencjalnym trenerem personalnym?
  6. To wszystko brzmi bardzo interesująco, ale wydaje się bardzo kosztowne. Czy trening personalny jest dostępny dla przeciętnego człowieka?

treningu personalnym rozmawiamy z Angeliką Piżyk, trenerem personalnym z Wrocławia, trenerem pilates i Bodyart, instruktorem ćwiczeń siłowych i kulturystyki.

Co to jest trening personalny?

Trening personalny to trening, podczas którego trener pracuje tylko z jedną osobą w taki sposób, by szybko osiągnęła ona zamierzone rezultaty.

Czy taki trening jest lepszy od treningu w grupie?

Przede wszystkim jest efektywniejszy. Trener dostosowuje wykonywane ćwiczenia do poziomu ćwiczącego, może też tak ułożyć program, by ćwiczący szybko osiągnął zamierzone cele. Dobry trener bierze pod uwagę nie tylko kondycję, ale i budowę ciała konkretnej osoby, a także jej potrzeby. W ten sposób powstaje program dopasowany do ćwiczącego niczym kreacja szyta na miarę.

Pozostając przy tym porównaniu, trening w grupie to gotowy strój kupiony w sklepie. Możemy dopasować treningi grupowe do naszych potrzeb, ale one zawsze będą uśrednione tak, by mogło skorzystać z nich wiele osób. Dla przykładu: zapisujemy się na ćwiczenia mające pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy. Spotyka się na nich kilka lub kilkanaście pań mających ten sam cel. Tylko że każda z nich chce się pozbyć kilogramów z nieco innych partii ciała. Każda z nich jest w innej kondycji.

Organizm każdej z nich wreszcie nieco inaczej reaguje na ćwiczenia. Trening grupowy musi uwzględniać sytuację każdej z uczestniczek. Trening personalny skupia się na jednej, konkretnej osobie. Poza tym dobry trener personalny reaguje na bieżąco, na przykład zmniejszając intensywność ćwiczeń, gdy mamy zły dzień (a kto z nas nie miewa dni, kiedy nic nam się nie chce?), a zwiększając ją, kiedy jesteśmy w stanie zrobić więcej. Także z tego powodu efekty ćwiczeń będzie widać dużo szybciej po treningach personalnych niż po treningach grupowych.

Czy wobec tego można trenować we własnym domu?

Trener personalny umawia się w miejscu i czasie najwygodniejszym dla klienta, w określonych przypadkach możliwe jest więc ćwiczenie we własnym domu. Oczywiście niektóre treningi wymagają specjalistycznego sprzętu dostępnego tylko w siłowniach, ale do wielu ćwiczeń potrzebna jest tylko mata. W takim wypadku na pewno można umówić się z trenerem personalnym w domu.

Kto więc powinien zainteresować się treningiem personalnym?

Trening personalny jest godny polecenia przede wszystkim osobom, którym zależy na szybkim osiągnięciu celu. Poza tym bardzo przydatny okazać się może dla osób początkujących, które pod bacznym okiem trenera nauczą się poprawnego wykonywania wszystkich ćwiczeń, dowiedzą się sporo o zasadach treningu i poznają swoje ciało.

Warto jednak pamiętać, że trening personalny może okazać się także rozwiązaniem doskonałym dla osób zaawansowanych, trenujących od dłuższego czasu, ale narzekających na brak efektów. W ich przypadku bardzo istotne może okazać się spojrzenie z zewnątrz i pomoc fachowca. Ponadto trening personalny jest idealnym wyjściem dla osób, które potrzebują bardzo konkretnych ćwiczeń prozdrowotnych, na przykład mających wzmocnić kręgosłup, czy skorygować wady postawy.Ja polecałabym także treningi personalne wszystkim wracającym do ćwiczeń po dłuższej przerwie – indywidualna praca z trenerem pozwoli im na szybszy powrót do dawnej formy – a także ludziom starszym, którzy powinni szczególnie uważać na intensywność treningu z uwagi na możliwość kontuzji.

Dodałabym tu jeszcze jedną grupę: tych wszystkich, którzy mają problemy z motywacją. To na pierwszy rzut oka może się wydawać błahe, przecież jeśli ktoś się zdecyduje na ćwiczenia, będzie chodził na zajęcia. Z doświadczenia wiem jednak, jak często ludzie rezygnują z treningów z powodu zbyt słabej motywacji. Także w takiej sytuacji dobry trener personalny może służyć nieocenioną pomocą, umiejętnie motywując do dalszych ćwiczeń i pokazując drogi prowadzące do upragnionego celu.

Na co wobec tego zwracać uwagę podczas rozmowy z naszym potencjalnym trenerem personalnym?

Dobry trener personalny przede wszystkim powinien zapytać o cele, jakie sobie stawiamy, a potem o naszą kondycję. A potem powinien nam całe mnóstwo rzeczy wyjaśnić. Przede wszystkim powinien powiedzieć (a potem pokazać), jak będzie wyglądał trening, od czego zaczniemy i dlaczego. Poza tym dobry trener powinien od pierwszego treningu reagować na to jak ćwiczymy, zidentyfikować nasze mocne i słabe strony i odpowiednio do nich na bieżąco modyfikować program.

Odpowiedzialny i profesjonalny trener powinien też podać realny czas osiągnięcia celu i dokładnie wytłumaczyć, dlaczego to trwa tak długo. Dzięki takim tłumaczeniom poznajemy nie tylko własne ciało, ale także idealne dla nas programy treningowe i ćwiczenia. Dzięki temu zdobywamy cenną wiedzę, nie uzależniamy się od trenera, a w przypadku jego nieobecności możemy ćwiczyć sami. Poza tym trener powinien pilnować, czy prawidłowo technicznie wykonujemy wszystkie ćwiczenia, motywować w chwilach kryzysów i zwracać uwagę na nasz stan zdrowia. Krótko mówiąc, powinien być naszym doradcą i przyjacielem.

Nawet jeśli trenerzy personalni nie są dietetykami, zazwyczaj potrafią dobrze doradzić w zakresie prawidłowego odżywiania. To przydatne zwłaszcza w pierwszym etapie treningów, kiedy może zachodzić konieczność zmiany pewnych niewłaściwych nawyków żywieniowych. Ja jednak radziłabym ostrożność w przypadku trenerów proponujących już na pierwszym treningu zakup suplementów. Uważam, że są one bardzo przydatne, powinny być jednak włączane do diety z uwagi na potrzeby organizmu, a więc po pewnym okresie intensywnych treningów.

To wszystko brzmi bardzo interesująco, ale wydaje się bardzo kosztowne. Czy trening personalny jest dostępny dla przeciętnego człowieka?

To prawda, trening personalny jest droższy od zajęć grupowych. Trzeba się więc zastanowić, jak szybko możemy osiągnąć nasze cele indywidualnie, a jak szybko w grupie, a także przeanalizować, jakie mamy potrzeby, no i oczywiście możliwości. W praktyce są też możliwe rozwiązania mieszane: zamawiamy serię treningów personalnych, ucząc się techniki i poznając własne ciało, potem trenować samodzielnie, a potem co jakiś czas umawiać się na pojedyncze treningi personalne, rodzaj konsultacji.

Z pewnością treningi personalne to nie jest rozwiązanie dla każdego, warto jednak pamiętać, że istnieje taka alternatywa. Być może w pewnym momencie uznamy bowiem, że może być dla nas interesująca, czy przydatna.