Trening zdrowotny po 40-tce [Porada eksperta]

2013-04-08 15:03

Znowu trenuję. Tym razem do treningu wracam powoli, bo waga mi podskoczyła i nie chcę się przeciążyć. Truchtam 3 x w tygodniu (poniedziałek, środa, piątek) 3x10 z przerwami 3. Chciałabym włączyć do treningu rower - we wtorki i czwartki. Jaki objętościowo powinien być mój trening rowerowy, żeby uzupełnił bieganie?

Porada promotora zdrowia
Autor: Getty Images

To dobry pomysł by do treningu biegowego wpleść jazdę rowerem. W przypadku dużej masy ciała i problemów z kręgosłupem rower jest dużo lepszym rozwiązaniem aniżeli bieganie. Ważnym jest by pedałując przyjąć odpowiednią pozycję ciała (bezpieczną dla kręgosłupa). Można to osiągnąć poprzez odpowiednią regulację siodełka i kierownicy, ale czasami to nie wystarczy, bo rozmiar ramy naszego roweru może być niedopasowany do wysokości ciała – a powinien. Warto dokładnie przyjrzeć się naszemu sprzętowi treningowemu, nie musi być drogi i profesjonalny, ale wygodny i bezpieczny. Polecam systematyczną jazdę po płaskim terenie z ustabilizowaną prędkością (ok. 20km/h) zaczynając do 1- godzinnych wycieczek. Nie wiem, czego dotyczą te poważne kłopoty z kręgosłupem, ale na pewno zanim rozpoczniemy jakąkolwiek intensywną przygodę z ruchem (szczególnie po dłuższej przerwie) należy skonsultować się z lekarzem i dopiero po fachowej diagnozie ewentualnego schorzenia można planować rodzaje aktywności ruchowej. Z gry w piłkę siatkową zupełnie bym zrezygnował, 3 treningi biegowe zamieniłbym na wycieczki rowerowe, a dwa razy w tyg. poleciłbym zajęcia w wodzie (pływanie). Bieganie, jeżeli w ogóle miałoby wystąpić w takim treningu, to tylko w wymiarze wolnego truchtu połączonego z odpowiednimi ćwiczeniami wzmacniającymi i rozciągającymi w celu m.in. stabilizacji stawów kręgosłupa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Paweł F. Nowak

Ekspert ds. aktywności ruchowej (instruktor aerobiku, pływania, trener lekkiej atletyki), maratończyk, autor książki "Bieganie - sposób na zdrowe życie" i "Trening zdrowotny kobiet w kontekście współczesnego stylu życia".