Zasady FITNESSU SYLWETKOWEGO: jak zacząć i przygotować się do zawodów? [WIDEO]

2014-12-05 12:57

Fitness sylwetkowe to dyscyplina sportowa, w której szczególny nacisk kładzie się na estetykę ciała - sylwetkę wysportowaną, proporcjonalną i bez nadmiernego rozrostu mięśni. Zobacz, kto ma szansę wziąć udział w takich zawodach i jak przygotować się do pierwszego startu. Na czym dokładnie polega fitness sylwetkowe tłumaczy Natalia Gacka - była Mistrzyni Świata.

Zasady FITNESSU SYLWETKOWEGO: jak zacząć i przygotować się do zawodów?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Fitness sylwetkowe: jak zacząć?
  2. Natalia Gacka tłumaczy na czym polega fitness sylwetkowe
  3. Fitness sylwetkowe to nie kulturystyka

Fitness sylwetkowe kobiet to stosunkowo młoda dyscyplina sportowa. Na zawodach najwyżej oceniane są zawodniczki o pięknie wyrzeźbionej i umięśnionej, ale wciąż kobiecej sylwetce. Sędziowie oceniają figurę, mięśnie, wdzięk, urodę i fryzurę zawodniczek, nienaganną symetrię i proporcje ciała. Zwycięża ta fitnesska, która zdobędzie najwyższe noty we wszystkich kategoriach.

Od kiedy Natalia Gacka została Mistrzynią Świata w fitnessie sylwetkowym, zrobiło się o tej dyscyplinie głośniej i coraz więcej kobiet zaczęło interesować się fitnessem sylwetkowym.

Fitness sylwetkowe: jak zacząć?

Zastanawiasz się, czy mogłabyś wziąć udział w zawodach? Masz na to szanse, jeśli zdrowo się odżywiasz, potrafisz dostosować się do restrykcyjnej diety i regularnie odwiedzasz siłownię. Żeby zacząć przygotowywać się do startu nie musisz jeszcze mieć "kaloryfera" na brzuchu - dobry specjalista z łatwością oceni drzemiący w twoim ciele potencjał i zakwalifikuje do kategorii, w której mogłabyś startować oraz przygotuje plan treningu i zestawy ćwiczeń (może to być fitness sylwetkowe lub fitness bikini). Zacząć trzeba więc od znalezienia doświadczonego trenera, który przygotowywał już zawodników. Nie wystarczy dobry trener personalny bez doświadczenia w zawodach. Tylko osoba, która wielokrotnie była na zawodach, pomoże ocenić twoje ciało i będzie wiedziała, w których kategoriach masz największe szanse.

Trzeba też mieć świadomość, że próba przygotowania się do zawodów sylwetkowych wymaga dużego poświęcenia i samozaparcia. Polskie fitnesski w wywiadach podkreślają, że osiągnięcie wysokich wyników możliwe jest tylko dzięki restrykcyjnemu przestrzeganiu diety i codziennym treningom na siłowni. Prawdopodobnie będziesz musiała trenować dwa razy dziennie. Przykładowy plan treningowy może wyglądać np. tak: 30 min treningu aerobowego z rana i dłuższy wysiłek fizyczny wieczorem (ćwiczenia siłowe + trening aerobowy). Po kilkunastu tygodniach takich treningów, zwiększaniu tempa i wagi ciężarów, można próbować sił w zawodach.

Źródło: Dzień Dobry TVN / X-news

Natalia Gacka tłumaczy na czym polega fitness sylwetkowe

Fitness sylwetkowe to nie kulturystyka

Laicy często mylą fitness sylwetkowe z kulturystyką, jednak są to dwie różne dyscypliny. W fitnessie sylwetkowym ceniona jest estetyka sylwetki - kiedy wszystkie mięśnie są równomiernie, ale delikatnie rozbudowane, a ciało szczupłe i proporcjonalne. Nadmierny rozrost masy mięśniowej, pożądany w kulturystyce, tu nie będzie mile widziany.

Fitness sylwetkowe nie ma też wiele wspólnego z aerobikiem, pilatesem czy ABS. Trening przed zawodami składa się głównie z ćwiczeń siłowych i treningu kardio, a zajęcia fitness mogą być tylko dodatkowym uzupełnieniem.

Zawodniczki prezentujące ciała na scenie podkreślają, że na zawodach wyglądają na mocniej umięśnione, niż w rzeczywistości, co spowodowane jest dietą odwadniającą (im mniej wody w organizmie, tym lepiej widać mięśnie, co ułatwia ocenę sędziom) i środkami brązującymi, którymi smarują całe ciało. Na czas zawodów należy się odwodnić i zejść do jak najniższego poziomu tkanki tłuszczowej, żeby zaprezentować się zgodnie z wymaganiami regulaminowymi.