Efekty trenowania TABATY

2018-07-31 9:51 Aleksandra Urbaniak

Najważniejszym efektem trenowania Tabaty jest szybki ubytek tkanki tłuszczowej. Szacuje się, że 4-minutowy trening pozwala spalić 3 razy więcej tłuszczu niż tradycyjne ćwiczenia aerobowe. Zobacz, na jakie jeszcze efekty możesz liczyć ćwicząc metodą Tabaty.

Tabata, ze względu na rewelacyjne efekty w spalaniu tkanki tłuszczowej, jest obecnie jednym z najbardziej popularnych treningów fitness. Jego dodatkową zaletą jest krótki czas ćwiczeń (jedynie 4 minuty) i prosty schemat treningu.

Jednak Tabata nie jest tylko dla odchudzających się – także osoby, które nie mają problemów z nadwagą mogą trenować tą metodą, ponieważ świetnie modeluje sylwetkę, zwiększa wytrzymałość, poprawia kondycję i dotlenia.

Tabata – kiedy widać pierwsze efekty?

Szybkość pojawienia się efektów w dużej mierze zależy od regularności treningów oraz rodzaju stosowanych ćwiczeń. Im więcej sesji treningowych i im są one dłuższe, tym lepsze rezultaty. Według badań naukowych, wystarczą dwa tygodnie ćwiczeń metodą Tabaty, aby tempo rozpadu kwasów tłuszczowych wzrosło o 30%.

Trzeba jednocześnie pamiętać, że Tabata to ekstremalny wysiłek dla organizmu – odczuwanie mdłości, silne pocenie się po tym treningu nie jest niczym nadzwyczajnym. Dlatego osoby początkowe powinny bardzo stopniowo zwiększać częstotliwość i intensywność ćwiczeń, zaczynając od 1-2 treningów tygodniowo. Aby nie doprowadzić do przetrenowania, można zmniejszyć liczbę serii do 5-6 i wydłużyć czas odpoczynku do 20-30 sekund.

Sprawdź: Płaski brzuch w tydzień - dieta i ćwiczenia na 7 dni

Efekty Tabaty: szybka utrata wagi

Spadek wagi to najważniejszy efekt trenowania Tabaty, który zdecydował o tak olbrzymiej popularności tej metody treningowej. Badania naukowe dowiodły, że jest ona dużo bardziej skuteczna w redukcji tkanki tłuszczowej niż ćwiczenia aerobowe wykonywane w jednostajnym, umiarkowanym tempie. Wynika to ze zjawiska EPOC, czyli zwiększonej konsumpcji tlenu zachodzącej po skończonym treningu. Proces ten wymaga dodatkowych zasobów energii, które organizm pobiera z tłuszczu. Może on trwać nawet do 24 godzin po wysiłku - wówczas, nawet gdy leżymy lub śpimy, nasza tkanka tłuszczowa jest wciąż spalana.

Podobny proces zachodzi także po ćwiczeniach aerobowych, jest jednak nieporównywalnie krótszy, a przez to nie daje tak spektakularnych efektów jak Tabata.

Efekty Tabaty: redukcja tłuszczu z brzucha

Osoby odchudzające się doskonale wiedzą, jak trudno zrzucić tłuszcz z brzucha. Jest to, obok bioder i ud, jedna z najbardziej problematycznych partii ciała i nawet po utracie kilku kilogramów rzadko widzimy duży ubytek tłuszczu w jej okolicach.

Sposobem na walkę z uciążliwą oponką i „boczkami” może być protokół Tabaty. Jak pokazały badania, intensywny 4-minutowy trening zwiększa wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za spalanie tłuszczu – adrenaliny i noradrenaliny. Receptory tych hormonów zlokalizowane są głównie w okolicach brzucha i stąd tak wysoka skuteczność Tabaty w redukcji tkanki tłuszczowej wokół pasa.

Czytaj też: Jak spalić tłuszcz z brzucha? Skuteczne ćwiczenia i dieta

Efekty Tabaty: poprawa kondycji

Trening Tabaty jest dla organizmu bardzo obciążający, ale jednocześnie hartuje go i przyzwyczaja do wytężonej pracy. Intensywny wysiłek ma wpływ przede wszystkim na serce, które z treningu na trening staje się coraz silniejsze i zwiększa swoją zdolność do przepompowywania krwi. To powoduje, że wykonując codzienne czynności mniej się męczymy, zmniejsza się też ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.

Efekty Tabaty: zwiększenie wytrzymałości i siły

Regularne trenowanie Tabaty powoduje, że oprócz poprawy kondycji zwiększa się siła i wytrzymałość. Warunkiem jest jednak włączenie do planu treningowego ćwiczeń pobudzających mięśnie do rozwoju. Jeśli zależy nam na wzmocnieniu nóg, warto wybrać przysiady. Siłę rąk zwiększą pompki. Brzuszki, najlepiej w różnych wariantach, pomogą zbudować sześciopak. Jeśli chcemy zaangażować do pracy całe ciało, warto zdecydować się na cztery w jednym, czyli burpees – połączenie deski, pompki, przysiadu i wyskoku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019
KOMENTARZE