Żółta i czerwona kartka w piłce nożnej - co oznaczają?

2019-10-06 12:24

Rzadko można spotkać mecz, w którym żaden zawodnik nie otrzymał żółtej lub czerwonej kratki. Presja pełnych trybun powoduje, że graczom nie raz zdarzają się faule. Mimo wszystko, taki system karania piłkarzy wnosi do gry dyscyplinę i wzajemny szacunek. Żółta kartka traktowana jest jako upomnienie, ale konsekwencje czerwonej kartki są znacznie poważniejsze. Dowiedz się więcej na temat żółtej i czerwonej kartki w piłce nożnej i sprawdź, czym jest pauza po czerwonej kartce.

Żółta i czerwona kartka w piłce nożnej - co oznaczają?
Autor: thinkstockphotos.com Zawodnik po otrzymaniu czerwonej kartki, nie może zagrać w następnym meczu (jest to tzw. pauza po czerwonej kartce).

Spis treści

  1. Żółta kartka - kiedy jest przyznawana?
  2. Tak się cieszyli z gola, że zatrzęsła się ziemia [WIDEO]
  3. Czerwona kartka - kiedy jest przyznawana?
  4. Pauza po czerwonej kartce - ile trwa?

Żółtka i czerwona kartka to system karania zawodnika za naruszenie obowiązujących zasad gry w piłkę nożną. Jego twórcą jest Ken Aston – angielski sędzia piłkarski.

Po raz pierwszy system ten wprowadzony był w 1970 roku na Mistrzostwach Świata w piłce Nożnej w Meksyku. Co ciekawe, żółta lub czerwona kartka może być pokazana nie tylko piłkarzowi, ale także trenerowi, lekarzowi, masażyście i każdemu członkowi drużyny, który w jakiś sposób naruszy regulamin panujący na boisku.

Żółta kartka - kiedy jest przyznawana?

Żółta kartka przyznawana jest jako ostrzeżenie dla zawodnika, który naruszył zasady gry. W piłce nożnej żółtą kartkę dostanie piłkarz, który spowodował sytuację o niesportowym charakterze, na przykład dotknął piłki ręką, nieczysto wszedł w piłkę, ciągnął rywala za ramię lub koszulkę, utrudniając mu tym samym swobodne granie na boisku. Żółtą kartkę można także otrzymać za niepotrzebne dyskutowanie z arbitrem.

Czytaj też: Piłka nożna - zasady, rodzaje rozgrywek, najlepsi zawodnicy

Podczas turniejów piłkarskich obowiązuje zasada, że zawodnik po zdobyciu określonej liczby żółtych kartek, nie może wziąć udziału w kolejnych rozgrywkach. Podczas meczu, kiedy gracz otrzyma dwie żółte kartki i wykona kolejny faul, wówczas otrzymuje czerwoną kartkę i natychmiastowo schodzi z boiska. Zdarza się, że można anulować żółte kartki na koncie danego piłkarza, ale takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, a decyzję w tej kwestii podejmuje się tylko po skończonym meczu.

Sprawdź też: Co to jest spalony? Prosta definicja spalonego

Ciekawostką jest, że światowy rekord w przyznaniu żółtych kartek ustanowił rosyjski arbiter Walentin Iwanow w meczu mistrzostw świata rozgrywanym między Portugalią a Holandią w 2006 roku. Pokazał wtedy aż szesnaście żółtych kartek!

Czytaj też:

8 prostych ćwiczeń na siłę bez sprzętu dla mężczyzn [WIDEO]

Najlepsze ćwiczenia na biceps - trening w domu i na siłowni

Trening mięśni nóg - ćwiczenia w domu i na siłowni

Tak się cieszyli z gola, że zatrzęsła się ziemia [WIDEO]

Żółta kartka
Autor: thinkstockphotos.com

Czerwona kartka - kiedy jest przyznawana?

Czerwona kartka przyznawana jest wtedy, gdy zawodnik jawnie i zdecydowanie naruszy zasady gry, na przykład brutalnie faulując przeciwnika.

Czerwona kartka najczęściej podnoszona jest przez sędziego wtedy, kiedy piłkarz wykona atak na przeciwnika bez piłki, uderzy zawodnika lub dopuści się takiej próby, będzie wykonywał obraźliwe gesty, sfauluje piłkarza, który ma akcję sam na sam z bramkarzem, z premedytacją zatrzyma piłkę ręką lub po prostu brutalnie zaatakuje przeciwnika. Wszystkie kontrowersyjne zachowania, które nie mają związku z piłką, klasyfikują się do oferowania takiemu zawodnikowi czerwonej kartki.

Sędzia pokazuje czerwoną kartkę także takiemu piłkarzowi, który wcześniej, w tym samym meczu, otrzymał już dwie żółte kartki.

Czytaj też: Anna Lewandowska - co je i jak ćwiczy? Sekrety wyglądu Anny Lewandowskiej

Pauza po czerwonej kartce - ile trwa?

Konsekwencją otrzymania czerwonej kartki jest pauza. Oznacza to, że zawodnik przez określony czas nie może wziąć udziału w kolejnych meczach.

Zazwyczaj pauza po czerwonej kartce trwa przez następne jedno lub dwa spotkania. Kiedy zawodnik dopuścił się brutalnego faulu lub poważnego złamania regulaminu, może być zdjęty z boiska na dłużej. Takie decyzje podejmuje komisja arbitrażowa do spraw wykroczeń. Zawodnik, który otrzymał czerwoną kartkę, obciążony jest karą finansową.

Czerwona kartka
Autor: thinkstockphotos.com