Jaki worek treningowy wybrać [PORADY]

2016-04-13 14:17

Wybierając worek treningowy zwróć uwagę na jego rozmiar, wagę, materiał wypełniający i cenę. Istotne są także jakość wykonania oraz wykończenie, które w dużej mierze decydują o tym, jak długo sprzęt będzie ci służyć. Dostępne są worki montowane na łańcuchach, stojące i gruszki, a także worki puste i pełne.

Wybierając worek treningowy powinno się zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy. Przede wszystkim - dopasowanie jego wysokości do wzrostu oraz stopnia wytrenowania. Przeczytaj poniższy poradnik, aby dowiedzieć się czym kierować się przy zakupie worka treningowego.

Rodzaje worków treningowych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów worków treningowych. Najbardziej popularne i charakterystyczne są te w kształcie walca, podwieszane do sufitu na łańcuchach albo taśmach. Inne worki treningowe są przeznaczone do treningu MMA - kształtem przypominają ludzką sylwetkę i umożliwiają trenowanie ciosów i kopnięć oraz walkę w tzw. ,,parterze’’.

Podczas kupna zwróć uwagę na to, czy jest możliwość odczepienia łańcuchów, na których sprzęt jest montowany (ten do MMA jest także zawieszany na taśmach, które są na tyle elastyczne, że nie stanowią zagrożenia podczas treningu w parterze).

Kolejny rodzaj to grusze (gruszki) bokserskie w kształcie łezki oraz piłka refleksowa, montowana po obu stronach na elastycznych taśmach. Ten sprzęt poprawia refleks i siłę uderzeń.

Są też worki bokserskie na podstawie (stojące). Jeśli nie masz miejsca w domu, masz zbyt niski lub wysoki sufit albo chcesz trenować na świeżym powietrzu, ten sprzęt będzie dla ciebie idealny. Zasada działania jest prosta: worek umieszczony jest na bardzo ciężkim odważniku (ponad 100 kg), który zapobiega przewracaniu się worka.

Rozmiar worka treningowego

W zależności od tego, jakiego jesteś wzrostu i co chcesz trenować, możesz dobrać odpowiednią wielkość do swoich indywidualnych potrzeb. Przykładowo, jeśli chcesz ćwiczyć same ciosy i uderzenia rękoma, wybierz worek o długości od 70 do 90 cm (taka wysokość jest odpowiednia także dla dzieci), a jeśli masz ochotę na dodatkowy trening wykopów, najlepszy będzie sprzęt o wysokości od 120 do 150 cm. Do trenowania tzw. low kick (kopnięcia stopą lub piszczelem), optymalny będzie sprzęt o wysoki 180-200 cm.

To ci się przyda

Worek treningowy - pusty czy pełny?

W sklepach znajdziesz dwa rodzaje worków: wypełnione oraz puste. Worki puste są łatwiejsze w transporcie, ponieważ można je złożyć, przez co zajmują mało miejsca. Kolejną zaletą jest możliwość regulacji ciężaru. Zamiast kupować nowy worek, wystarczy wymienić materiał wypełniający (np. trociny zamienić piaskiem).

Worki wypełnione są o tyle wygodne, że nie musisz już nic do nich dosypywać. W niektórych przypadkach napełnianie worka może  być problematyczne, bo wiąże się z koniecznością transportu materiału, przesypywaniem go, wsypywaniem, mieszaniem. Gotowy worek to mniejszy bałagan.

Waga worka treningowego

Waga worka zależna jest od jego wysokości oraz materiału wypełniającego. Im wyższy, tym więcej materiału możemy do niego wsypać. Na początek warto trenować ze sprzętem o mniejszym obciążeniu (25-30 kg), ponieważ im będzie on cięższy, tym łatwiej o kontuzje i siniaki. W zależności od stopnia wytrenowania, należy zwiększać wagę. Worki przekraczające 60-70 kg zwiększają siłę uderzeń, ale są one przeznaczone dla tych, którzy mają dłuższy staż w treningu bokserskim i MMA.

Wypełnienie worka treningowego

Worki treningowe możesz wypełnić różnymi materiałami, a wszystko zależy od tego, jaki ciężar chcesz uzyskać. Jeśli chcesz uderzać w miękki i lżejszy sprzęt, nasypać do niego trocin lub skrawków materiałów. Wagę zwiększysz dosypując ziemi albo piasku. Pamiętaj, że ziarenka piasku są cięższe i drobniejsze od trocin i resztek materiałów, przez co mogą się one przesypywać na dno. Aby temu zapobiec, stosuje się następujące rozwiązanie: wsypuje się piasek do szczelnych woreczków i umieszcza ich pomiędzy trocinami, dzięki czemu worek będzie tak samo twardy w każdym miejscu.

Worek treningowy a wysokość pomieszczenia

Przed kupnem worka treningowego zmierz dokładnie wysokość pomieszczenia, w którym chcesz go zawiesić. Jeśli pomieszczenie jest niskie, możesz skrócić paski lub łańcuchy, jednak nie mogą być one zbyt krótkie, aby nie zdeformować worka u góry.

Ważną zasadą jest, aby sprzęt wisiał około 20-40 cm nad ziemią. Pamiętaj, że duży i ciężki worek pod wpływem grawitacji wydłuży się o około 5-15 cm, zatem lepiej jest zawiesić go odrobinę wyżej.

Worek skórzany czy z plawilu?

Rodzaj materiału, z którego uszyty jest worek treningowy, wpływa na jego jakość i cenę. Najbardziej wytrzymała jest skóra naturalna, która w przeciwieństwie do sztucznych materiałów nie kruszy się i nie pęka. Skóra licowana jest bardziej odporna na wilgoć i zabrudzenia.

Innym materiałem, z którego szyte są worki treningowe jest plawil. Wykonane z plawilu są tak samo wytrzymałe, a cena jest dużo niższa. Ten materiał stosowany jest do produkcji plandek samochodowych, namiotów wojskowych itp.

Przy zakupie worka, sprawdź koniecznie gramaturę tworzywa. Optymalna gęstość wynosi około 650 g/m2 - taki worek będzie mocniejszy, a zarazem bardziej miękki w dotyku. Zwróć też uwagę na kształt elementu mocującego. Okrągły uchwyt po dłuższym czasie użytkowania może przycinać paski, na których trzyma się worek. Lepszym rozwiązaniem są paski na mocowaniu trójkątnym, na których ciężar worka rozkłada się równomiernie.

Cena worka treningowego

Ceny worków są bardzo różne, a wszystko zależy od materiału, z którego są uszyte, wielkości oraz wypełnienia. Najtańsze mogą kosztować około 100-200 zł. Worki puste, wykonane z plawilu, kosztują 50-60 zł mniej od pełnych. Worki skórzane są średnio 3-4 razy droższe. Cena pustego sprzętu to koszt około 500-600 zł. Te wykonane ze skóry dwoinowej są tańsze (400-500), niż ze skóry licowej (ta druga jest bardziej wytrzymała). Cena przekłada się na jakość, więc jeśli planujesz trenować intensywnie, warto zainwestować w dobry sprzęt.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.