Pulsometr - jaki wybrać? Rodzaje zegarków sportowych

2018-04-13 16:59 Anna Sierant

Pulsometr, kiedyś urządzenie stosowane głównie przez zawodowych sportowców, w ciągu ostatnich lat stał się popularnym gadżetem, chętnie kupowanym przez amatorów różnego rodzaju aktywności, głównie biegaczy. Odpowiednio dobrany zegarek sportowy może bowiem znacznie ułatwić treningi. Przeczytaj, co warto wziąć pod uwagę, wybierając pulsometr dla siebie i zapoznaj się z przeglądem zegarków sportowych dla kobiet i mężczyzn.

Pulsometr - jaki wybrać? Rodzaje i parametry zegarków sportowych [PRZEGLĄD]
Autor: thinkstockphotos.com Pulsometr zsynchronizowany z aplikacją mobilną nie tylko mierzy tętno, ale pozwala też kontrolować sportowe postępy.

Pulsometr stał się jednym z elementów wyposażenia każdego sportowca-amatora. Biegaczom czy osobom ćwiczącym na siłowni zależy nie tylko na aktywnym spędzaniu wolnego czasu, ale i ciągłym udoskonalaniu swoich wyników, jak najlepszej kontroli nad wysiłkiem i intensywnością treningu, a także nad odczytywaniem sygnałów płynących z organizmu podczas ćwiczeń. A o to znacznie łatwiej, gdy ma się przy sobie zegarek sportowy.

Jak działa pulsometr?

Przed założeniem niektórych pulsometrów konieczne jest posmarowanie się specjalnym żelem, chroniącym przed powstaniem otarć.

Pulsometr, nazywany również tętnomierzem lub pulsomierzem, działa podobnie jak badanie EKG - odczytuje zmiany napięcia elektrycznego, które wywołała praca naszego mięśnia sercowego. Na EKG wynik widzimy na wykresie, w przypadku zegarka sportowego - na wyświetlaczu.

Wyróżniamy trzy rodzaje popularnych pulsometrów:

 • Pulsometr klasyczny - składa się z opaski (czujnika), którą obwiązujemy klatkę piersiową i sportowego zegarka. Z opaski drogą radiową przekazywany jest do odbiornika sygnał, co z kolei umożliwia wykonanie i odczytanie pomiaru tętna. Ta dwuczłonowa konstrukcja zapewnia bardzo dokładne wyniki podawane przez urządzenie. Pomiar tętna może być ciągły bądź chwilowy. Pulsometry klasyczne często mają wiele dodatkowych funkcji: pomiar czasu i szybkości wykonywanych aktywności, licznik spalanych kalorii, zegar, stoper, podświetlany wyświetlacz, nierzadko są wodoodporne.
 • Pulsometr jednoczęściowy - składa się wyłącznie z zegarka zakładanego na rękę lub przypomina pierścionek z małym ekranem, zakładany na palec. W opinii wielu osób może być wygodny, ponieważ nie trzeba sobie podczas korzystania z niego obwiązywać klatki piersiowej, jednak dokonywane przez niego pomiary nie są tak dokładne, jak w przypadku pulsometru klasycznego. Polecany jest osobom, które lubią spacerować, maszerować, nie uprawiają intensywnego wysiłku i nie zależy im na biciu (własnych) rekordów.
 • Pulsometr z licznikiem - stworzony dla rowerzystów. Jeden jego element zakładamy na ciało, a drugi mocujemy na kierownicy roweru. Pulsometr z licznikiem mierzy tętno i liczbę przebytych kilometrów.

Jakie funkcje powinien posiadać pulsometr?

1. Pomiar tętna maksymalnego HRmax

  W dobrych pulsometrach mamy możliwość wprowadzenia wartości swojego tętna maksymalnego. Zazwyczaj oblicza się je za pomocą wzoru stworzonego przez triathlonistkę Sally Edwards:

  Kobiety HRmax=210-0,5 x wiek - 0,022 x waga
  Mężczyźni HRmax=210-0,5 x wiek - 0,022 x waga +4

  Dzięki tym obliczeniom będziemy mogli lepiej kontrolować przebieg wysiłku i podzielić go na strefy. Pulsometr za pomocą dźwięku będzie nas informował o przekroczeniu wartości tętna - dolnej lub górnej - jaką zaplanowaliśmy dla konkretnego momentu wysiłku. Warto pamiętać, że wyróżniamy 5 stref tętna:

  • 50-60 procent wartości tętna maksymalnego - strefa regeneracji,
  • 60-70 procent wartości tętna maksymalnego - strefa spalania tłuszczu,
  • 70-80 procent wartości tętna maksymalnego - strefa przemian tlenowych,
  • 80-90 procent wartości tętna maksymalnego - strefa pomiędzy przemianami tlenowymi w beztlenowe,
  • 90-100 procent wartości tętna maksymalnego - strefa przemian beztlenowych.

   2. Pomiar czasu i przebytego dystansu

   Choć podstawową funkcją pulsomierza jest pomiar tętna, bardzo przydatną opcją, szczególnie dla biegaczy, jest możliwość zmierzenia czasu aktywności i przebytego dystansu, a także ostatnio przebiegniętego okrążenia (lap). Pozwala to na ocenę swoich postępów. Przydatną funkcją jest również mierzenie międzyczasów, szczególnie u osób wykonujących interwały i tych, którym zależy na osiągnięciu konkretnego czasu na wyznaczonym dystansie.

   Czytaj też: Jak obliczyć tętno maksymalne i spoczynkowe?

     To ci się przyda

     Pulsometr a aplikacje mobilne

     Jeśli jesteś fanem nowych technologii, lubisz porównywać swoje wyniki z innymi trenującymi osobami i chcesz je ciągle poprawiać, zwróć uwagę, czy twój zegarek sportowy współpracuje z aplikacjami mobilnymi, dzięki którym zwizualizujesz swój trening. Warto jednak pamiętać, że pulsometry z taką funkcją nie kosztują mniej niż 500 zł.

     3. GPS i synchronizacja z komputerem

     Po założeniu pulsometru trzeba chwilę poczekać, by urządzenie połączyło się z sygnałem GPS i zaczęło rejestrować trasę.

     Funkcją, którą biegacze sobie w pulsometrach bardzo cenią, jest GPS, dzięki któremu można dokładnie prześledzić przebyty dystans na mapie. Synchronizacja urządzenia z komputerem umożliwia zgranie tych danych na urządzenie i wnikliwe ich przeanalizowanie. Warto jednak pamiętać, że tańsze modele z GPS często są większe, bardziej "nieforemne" niż te, które tej funkcji nie posiadają. Zegarki sportowe o ładniejszym designie i z GPS-em należą do zdecydowanie droższych. W pulsometrach z tą opcją szybciej zużywa się też bateria.

     4. Czytelny wyświetlacz

     Wyświetlacz jest bardzo ważnym elementem każdego zegarka sportowego - to w końcu z niego odczytujemy wszystkie informacje. Przede wszystkim, ukazywane dane powinny być zapisane za pomocą odpowiednie dużych i wyraźnych cyfr/liter. Przydatna jest także funkcja podświetlania, którą dysponuje większość tego typu urządzeń, umożliwiająca wygodny odczyt danych podczas wieczornych/zimowych treningów.

     5. Pozostałe funkcje

     Innymi przydatnymi w pulsometrze funkcjami są:

     • licznik spalonych kalorii,
     • stoper,
     • obliczanie kadencji, czyli liczby kroków na minutę,
     • funkcja wirtualnego przeciwnika,
     • wodoodporność,
     • pomiar temperatury i barometr,
     • rejestrowanie wysokości, na której się znajdujemy.
     Warto wiedzieć

     Zegarki sportowe dla kobiet i mężczyzn

     Producenci tworzą coraz więcej różnego rodzaju pulsometrów, mających cieszyć się jak największym powodzeniem wśród sportowców, także tych niezawodowych. Powstał m. in. podział na pulsometry dla kobiet i dla mężczyzn. Ich działanie jest identyczne, jedyną różnicę stanowi większy wybór kształtów i kolorów wśród zegarków sportowych dla pań. Te dla panów bardziej przypominają klasyczne zegarki.

     Ceny pulsometrów

     W sklepach sportowych stacjonarnych i internetowych dostępna jest cała gama pulsometrów, w różnych przedziałach cenowych. Możliwy jest zakup sprzętu nawet za 50 zł - w takim przypadku nie warto mieć jednak nadziei, że posłuży nam on dłużej. Oczywiście, cena zegarka sportowego zależy nie tylko od jego producenta, ale i przeznaczenia sprzętu oraz posiadanych przez niego funkcji. W zależności od stopnia naszego zaawansowania w treningach, musimy zastanowić się, które funkcje okażą się dla nas niezbędne, a bez których spokojnie sobie poradzimy. Odpowiedni pulsometr dla amatora można kupić w przedziale od 200 do 1000 zł, zawodowcy będą szukać modelu dla siebie w wyższych kategoriach cenowych.

     Zobacz przegląd zegarków sportowych z pulsometrami dla kobiet i mężczyzn w różnych kategoriach cenowych:

     Czy artykuł był przydatny?
     Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

     NOWY NUMER

     W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

     Dowiedz się więcej
     Miesięcznik Zdrowie 2/2020
     KOMENTARZE