Bieganie po plaży – czy jest zdrowe? Wady i zalety biegania po piasku

2019-07-15 14:55

Bieganie po plaży to kusząca alternatywa dla miłośników aktywności fizycznej przebywających na wakacjach. Bieganie po piasku umożliwia bowiem wprowadzenie urozmaicenia do swoich treningów i obcowania z pięknymi okolicznościami przyrody. Czy jednak bieganie po plaży jest zdrowe: jakie ma wady i zalety i czy tak naprawdę warto się na nie zdecydować?

Bieganie po plaży – czy jest zdrowe? Wady i zalety biegania po piasku
Autor: thinkstockphotos.com Bieganie po plaży uaktywnia mięśnie, których nie nie pracują tak intensywnie podczas biegania po asfaltowej nawierzchni.

Spis treści

  1. Czy bieganie po plaży jest zdrowe?
  2. Jak biegać po piasku – najważniejsze zasady
  3. Jakie buty do biegania po plaży?

Godzina biegania na plaży to 450 kcal mniej.

Bieganie po plaży to pomysł, który przychodzi do głowy większości biegaczy podczas letniego wypoczynku. Jako że tego wypoczynku jest dla nich często aż za dużo, a bieganie po piasku, przynajmniej w wyobraźni, rysuje się niemal romantycznie, chcą spróbować.

Pojawiają się jednak obawy: czy to dobry pomysł, czy bardziej sobie nie zaszkodzę niż pomogę? Może lepiej z tego pomysłu zrezygnować i wybrać drogi asfaltowe w letniskowych miejscowościach? Uspokajamy: bieganie po plaży możesz włączyć do swojego wakacyjnego terminarza, jednak pod warunkiem, że będziesz pamiętać, z czym się ono wiąże.

Czy bieganie po plaży jest zdrowe?

Bieganie po plaży - zalety i korzyści dla zdrowia

1. Angażowanie rzadko używanych mięśniBieganie po piasku ma swoje zalety, zwłaszcza jeśli biegasz boso (z tego faktu wynikają też wady, ale o tym niżej). Biegnąc boso po piasku angażujemy mięśnie poprzeczne i podłużne stóp, mięśnie podudzia, wzmacniamy też mięśnie odpowiadające za stabilizację stawów skokowych i stopy. Biegnąc po plaży wykorzystujemy je w znacznie większym zakresie niż podczas biegu po asfalcie czy w lesie.

2. Piasek – naturalna amortyzacja

Im twardsza nawierzchnia, z którą styka się stopa, tym gorsza amortyzacja i tym mocniejszych butów potrzebujemy. Piasek, zwłaszcza suchy, jest jak wiadomo miękki, stanowi więc dla stopy naturalną i bardzo dobrą amortyzację. Po plaży możemy więc, przynajmniej pod tym względem, śmiało biegać boso. Ryzyko urazu kręgosłupa i obciążeń kolan jest minimalne.

Czytaj też: Jakie buty do biegania kupić? Poradnik w 4 krokach

3. Peeling dla stóp

Podczas biegania po piasku "gratis" otrzymujemy peeling stóp i usuwanie zrogowaciałego naskórka, a nasze tkanki miękkie stają się lepiej ukrwione.

Sprawdź też: Jak zrobić domowy peeling stóp?

4. Jod

Nie bez przyczyny osobom mającym kłopoty ze zdrowiem zaleca się nadmorskie wycieczki, by uzupełnić niedobory jodu. Pierwiastek nie tylko jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy: tyroksyny i trójjodotyroniny – jej aktywnej formy, ale wpływa na stan naszej skóry, paznokci, na to, że nie czujemy się zmęczeni. A czy można sobie wyobrazić łatwiejszy sposób uzupełniania niedoborów jodu niż poprzez pobyt na plaży?

5. Równowaga i prawidłowa postawa

Kiedy biegniemy po piasku, chcąc nie chcąc, zachowujemy wyprostowaną – a więc prawidłową – postawę. Piaskowe podłoże niejako wymusza jej przyjęcie. Podobnie z treningiem równowagi, zwłaszcza w miejscu tuż przy brzegu, które podmywają fale.Tak przedstawiają się korzyści, jakie nasz organizm wyniesie z biegania po piasku, warto jednak też zwrócić uwagę na negatywne aspekty tej formy treningu.

Bieganie po plaży - wady

1. Kontuzjogenność

Bieganie po plaży aktywuje mięśnie, które zazwyczaj tak intensywnie nie pracują, ma ono też jednak swoje wady. Przede wszystkim, jeśli biegamy tuż przy brzegu, na mokrym piasku podmywanym przez fale, jedna nasza noga znajduje się wyżej, druga niżej. To z kolei może powodować ból ud i pośladków, które pracują, by tę nierówność ustabilizować. Odczuwają to również biodra, kręgosłup, miednica, ścięgno Achillesa. Dlatego biegającym po plaży zaleca się, by swój trening podzielili tak, aby w jedną i drugą stronę pokonywali taki sam dystans.

Najczęstszymi kontuzjami występującymi wśród osób biegających po plaży są: tzw. kolano biegacza i zespół mięśnia piszczelowego tylnego.

2. Groźne kamienie i muszelki

Biegając boso po plaży możemy sobie zafundować peeling stóp, ale niestety również i groźne skaleczenia. Uważaj na muszelki, szkło, większe kamienie, psie odchody. Choć bieganie w tak pięknych okolicznościach przyrody kusi, by rozglądać się naokoło, lepiej skupiać wzrok przed sobą.

3. Podrażnienia spowodowane piaskiem

Zarówno bieganie po plaży boso, jak i w butach może prowadzić do podrażnień. Bieganie bez obuwia powoduje tarcia, a w konsekwencji i ból, podobnie jak stąpanie po gorącym piasku. Z drugiej strony, biegając w butach musimy liczyć się z tym, że wleci do nich piasek, a czasem nawet jedno ziarenko może bardzo przeszkadzać i powodować obtarcia, zwłaszcza jeśli buty wcześniej zostaną zmoczone morską wodą. Dlatego też biegi po piasku, szczególnie te początkowe, powinny być krótsze od tych wykonywanych na co dzień.

Zobacz też: 10-tygodniowy plan treningowy dla początkujących biegaczy

To ci się przyda

Najlepsze plaże do biegania

Najlepszymi plażami do biegania są oczywiście te, na których znajdziemy jak największą ilość "czystego" piasku, a jak najmniej kamieni, szkła czy śmieci. Wśród ulubionych nadmorskich plaż polskich biegaczy znajdują się:

  • Plaża w Międzyzdrojach
  • Plaża w Jarosławcu
  • Plaża w Świnoujściu
  • Plaża w Mielnie
  • Plaża w Dąbkach
  • Plaża w Grzybowie
  • Plaża w Trzęsaczu
  • Plaża w Pobierowie
  • Plaża w Darłowie

Jak biegać po piasku – najważniejsze zasady

Bieganie po piasku jest dobrym pomysłem, o ile będzie stanowiło urozmaicenie treningu, a nie jego główną formę, i o ile będziemy pamiętać o odpowiedniej ostrożności. Oprócz wiedzy o tym, jak – pozytywnie i negatywnie – bieganie po piasku wpływa na zdrowie przydadzą ci się również najważniejsze zasady każdego biegacza nadmorskiego. Oto one:1. Bieganie po suchym piasku jest trudniejsze, dlatego treningi rozpocznij od biegania tuż przy wodzie. Biegnij 4-5 minut na piasku ubitym, a następnie przez 3 po suchym i tak na przemian. Suchy piasek to lepsze miejsce na treningi siłowe i sprawnościowe.

2. Nad wodą możesz biegać tylko w stroju kąpielowym, czapeczce i okularach słonecznych. Jeśli jednak wolisz postawić na strój sportowy, wybierz ubrania termiczne, odprowadzające pot.

3. Podczas biegania po plaży opalamy się bardzo szybko. Dlatego konieczne jest wysmarowanie ciała wodoodpornymi kremami z filtrem, i to najlepiej jak największym – SPF 30-50.

4. Nawadnianie podczas biegania po plaży to podstawa, dlatego zawsze miej przy sobie butelkę wody.

5. Nigdy nie zapominaj o rozgrzewce przed treningiem i rozciąganiu po nim.

6. Na czas treningu wybierz albo wczesne godziny poranne, albo wieczór. Nie tylko nie przeszkodzisz bawiącym się tłumom, zwłaszcza dzieciom, które i dla ciebie będą stanowiły przeszkodę – w końcu nie chcesz im nasypać piasku do oczu lub przypadkowo kopnąć – ale i nie narazisz się na oparzenia słoneczne w godzinach ich największej intensywności.

7. Bieg po piasku jest trudniejszy niż po asfalcie – nie próbuj więc bić swoich rekordów, biegnij wolniej.

8. W nagrodę po treningu na plaży pozwól sobie na morską kąpiel!

Czytaj też: Kosmetyki przeciwpotne do stóp - rodzaje

Warto wiedzieć

Jakie buty do biegania po plaży?

Część biegaczy obawia się, że podczas biegania po plaży ich ukochane buty treningowe zostaną zniszczone. Woda i piasek mogą zrobić swoje, ale i tak (zazwyczaj) je czyścimy, więc możemy zabrać je i na plażę. Z drugiej strony, mogą się one okazać za ciężkie, a że podczas biegania na piasku nie jest potrzebna aż tak duża amortyzacja, warto wybrać lżejsze obuwie.

Sprawdź też: Strój do biegania - jak tanim kosztem dobrać odzież biegową?