Asana - połączenie pozycji ciała, oddechu i koncentracji

2019-01-30 15:13

Asana oznacza pozycję ciała praktykowaną w jodze. Osoba wykonująca pozycję, aby móc nazwać ją asaną, powinna zastosować się do bardzo konkretnych wytycznych. To, że ktoś potrafi wykonać spektakularne pozycje i pięknie się w nich prezentować, wcale nie musi oznaczać, że wykonuje asany. Ta sama pozycja może być zwykłą pozycją akrobatyczną, a przy zastosowaniu się do precyzyjnych wskazań może stać się pozycją jogi - asaną. Co zatem odróżnia dwie na pierwszy rzut oka bardzo podobne do siebie pozycje, czyniąc je albo pozycją czysto fizyczną albo pozycją medytacyjną?

Asana - połączenie pozycji akrobatycznej, oddechu i koncentracji
Autor: thinkstockphotos.com Każda asana posiada różne warianty, dostosowane do umiejętności i możliwości poszczególnych ćwiczących.

Spis treści

  1. Po czym poznać, że pozycja jest dla nas asaną?
  2. Efekty wykonywania asan

Celem praktykowania różnych pozycji ciała w jodze, wbrew obiegowej opinii, nie jest rozciąganie, siłowanie czy zmuszanie ciała do czegokolwiek. Jogini, odwrotnie niż sportowcy, nie stawiają ciału wyzwań, ale poprzez regularną praktykę zyskują coraz lepszą świadomość ciała i kontakt z nim. Tam gdzie napotykają na opór, blokadę, napięcie czy ból, starają się poznać i zrozumieć przyczynę i ją usunąć. Tak, by ciało było zdrowsze i sprawniejsze.

Praktykując asany, uwagę kieruje się na to, by uzyskać pozycję zrównoważoną względem siły grawitacji, tak by była ona możliwie najlżejsza i bezwysiłkowa. Prawidłowa technika wykonania asan ma na celu maksymalne otworzenie ciała i rozluźnienie, przy minimalnym wysiłku i wykorzystaniu naturalnych dźwigni, oferowanych przez własny organizm. Tak wykonane pozycje są niezwykle przyjemne i dają poczucie kontroli całego ciała.

I właśnie to przyjemne rozluźnienie i otwarcie ciała powoduje, że gdy raz uda nam się wykonać prawidłowo asanę, to chętniej będziemy wracać do praktyki i coraz śmielej sięgać po nowe pozycje, by w miarę praktyki zamienić je w asany, czyli pozycje stabilne i bezwysiłkowe.

Praktykując asany dowiadujemy się, jak niezwykłym narzędziem jest nasze ciało i jaki potencjał kryje w sobie. Można powiedzieć, że praktyka asan jest jak nauka instrukcji obsługi własnego ciała nie tylko na poziomie fizycznym, ale także w warstwach subtelnych - energii, emocji i mentalności.

Czytaj też: Kwiat lotosu - pozycja jogi krok po kroku

Po czym poznać, że pozycja jest dla nas asaną?

Asana jest nierozerwalnie związana z innymi kluczowymi elementami jogi, jakimi są kontrola oddechu oraz wewnętrzna uważność. Gdy praktykujemy te trzy elementy wspólnie, tzn. pozycję ciała, kontrolę oddechu oraz zachowanie uwagi skierowanej do wewnątrz, wówczas tworzymy warunki, by ciało rozluźniło się i zregenerowało, oddech stał się spokojny, równy i głęboki, a umysł był spokojny i naturalnie trwał w stanie koncentracji i podwyższonej uważności, czyli medytacji.

Za jedną z najbardziej wygodnych i bezwysiłkowych asan uważa się stanie na głowie, które po latach praktyki chętnie wykonujemy przez kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut bez specjalnego wysiłku czy napięcia.

Zatem prawidłowo wykonaną asanę poznamy po tym, że oddech jest spokojny i miarowy, wzrok, twarz i całe ciało pozostają rozluźnione. Dotyczy to nawet tych najbardziej wydawałoby się trudnych i ekstremalnych pozycji, jak np. pozycje balansowe.

Efekty wykonywania asan

Asany są niezwykle pożyteczne dla zdrowia:

  • korygują wady postawy,
  • usuwają bóle i napięcia mięśni,
  • uczą radzić sobie ze stresem,
  • regulują gospodarkę hormonalną i trawienie,
  • poprawiają krążenie,
  • oczyszczają jelita,
  • zwiększają metabolizm, dzięki czemu waga ciała wraca do prawidłowej,
  • rozwijają siłę i grację,
  • pozwalają odzyskać zdrowie i sprawność nawet w podeszłym wieku itd.

Niemniej to nie są główne powody, dla których joga jest tak chętnie praktykowana i tak dynamicznie rozwija się na całym świecie. Powód, dlaczego chętnie praktykujemy asany i dlaczego szybko staje się to naszym regularnym, codziennym nawykiem, jest prosty: praktykowanie asan samo w sobie sprawia olbrzymią przyjemność, wręcz rozkosz, dla której jesteśmy w stanie ograniczyć inne mniej zdrowe przyjemności, takie jak używki czy niezdrowe jedzenie. Nic nie równa się temu uczuciu spokoju, radości, poczuciu siły i koncentracji, które uzyskujemy po wykonaniu dobrej sekwencji asan i oddechów.