Joga: sekwencja Powitanie Słońca [wideo]

2019-02-04 14:00

Sekwencja Powitanie Słońca (Surya namaskar) to układ 12 pozycji połączonych w jeden płynny ruch. Tym co wyróżnia praktykowanie Powitania Słońca (i w ogóle jogi) jest to, że z każdą asaną (ćwiczeniem) zsynchronizowane są kolejne fazy oddechu. Dzięki temu Powitanie Słońca powtarzane regularnie powoduje przypływ energii i witalności. Oprócz tego poprawia jakość snu i zwiększa odporność na infekcje. Zobacz film, jak prawidłowo zrobić surya namaskar.

Układ Powitanie Słońca (Surya-namaskar) uznawany jest za najważniejszą dynamiczną sekwencję asan w jodze. Pobudza organizm, dodaje witalności i energii na cały dzień.

Jak przygotować się do Powitania Słońca?

Jogę ćwiczy się na boso, w wygodnym, bawełnianym stroju. Przed ćwiczeniami zaleca się opróżnienie pęcherza i jelit, w przeciwnym razie zrobienie niektórych asan może być kłopotliwe lub niewygodne.

Posiłek można zjeść nie później niż 2 godziny przed ćwiczeniami.

Powitanie Słońca - zgodnie z nazwą - wykonuje się rano, kiedy ciało jest jeszcze "zastane" po nocy, ale umysł odświeżony i jasny.

Ćwicząc skupiamy się na oddechu (w jodze wdechy i wydechy robimy tylko przez nos), biorąc wdech na początku każdej pozycji, a każdy skręt lub skłon robiąc na wydechu.

Czytaj też: Co to jest ajurweda?

Zobacz układ Powitanie Słońca na wideo

Joga - układ powitanie słońca

Powitanie Słońca: korzyści zdrowotne

Mówi się, że w sekwencja Powitanie Słońca łączy wszystkie korzyści płynące z uprawiania jogi. Ten układ to idealne połączenie ruchu, oddechu i koncentracji.

Co daje regularna praktyka Powitania Słońca:

  • organizm się dotlenia, a oddech pogłębia i wydłuża
  • wyrabia siłę i wytrzymałość
  • poprawia elastyczność mięśni
  • daje poczucie równowagi emocjonalnej
  • uelastycznia kręgosłup i stawy
  • reguluje przemianę materii
  • poszczególne pozycje masują narządy wewnętrzne, regenerując je
  • głęboki oddech otwiera klatkę piersiową
  • przez skupienie uwagi na ćwiczeniach poprawia się koncentracja i pamięć
  • zmniejsza się podatność na stres.

Czytaj też:

O autorze
Anna Jakimiuk
Anna Jakimiuk
Z wykształcenia marketingowiec produktów farmaceutycznych. Jako redaktor współpracowała z wydawnictwami ASP, Instytutem Wydawniczym PAX, jedną z warszawskich uczelni informatycznych oraz licznymi stowarzyszeniami i fundacjami. Od 2013 roku pochłonięta tematyką zdrowotną – szczególnie interesuje się antropologią medycyny, zmianami społecznymi w zakresie podejścia do leczenia oraz jego dostępności, a także kierunkiem rozwoju medycyny w połączeniu z technologią. Aktywnie obserwuje rozwój nowych mediów i uczestniczy w tworzeniu internetowych kampanii edukacyjnych z zakresu zdrowia. Wolne chwila spędza na łonie natury, czytając reportaże i tropiąc ślady żubrów w Puszczy Białowieskiej.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.