Międzynarodowy Dzień Jogi za nami - uczestniczyło w nim 200 krajów na świecie i 25 miast w Polsce

2017-06-28 14:14

Międzynarodowy Dzień Jogi obchodziliśmy na całym świecie już po raz trzeci. Wspólnie świętowaliśmy w tym roku hasło przewodnie "Joga na stres". Główne obchody w Polsce odbyły się 25 czerwca na warszawskim Polu Mokotowskim - ponad 20 000 osób brało udział w całodniowym pikniku rodzinnym.

Międzynarodowy Dzień Jogi za nami - uczestniczyło w nim 200 krajów na świecie i 25 miast w Polsce
Autor: Materiały prasowe Podczas Międzynarodowego Dnia Jogi na Polu Mokotowskim odbyło się 20 sesji jogi na świeżym powietrzu.

Tegoroczny Dzień Jogi w Polsce przebiegał pod hasłem "Joga na stres", świetnie więc wpisuje się w nasze szybkie tempo życia i szukanie coraz to nowszych sposobów na uwolnienie się od stresu. A Polacy zestresowani są bardzo - więcej niż co piąty z nas doświadcza codziennie stresu w pracy, a blisko połowa twierdzi, że stresuje się w pracy często lub bardzo często.

Rozwiązaniem może być joga na świeżym powietrzu - szczególnie o tej porze roku to wspaniały sposób na relaks, ale także świetny pomysł na plany wakacyjne. Dzięki jodze możemy się skupić, wyciszyć i znaleźć wewnętrzną równowagę, tak cenną w dzisiejszym szybkim, wymagającym świecie. Amerykańskie Kolegium Medycyny Sportowej, organizacja zajmująca się badaniami nad wydolnością fizyczną oraz aktywnością sportową w opublikowanych w 2015 r. badaniach potwierdziła, że spośród 20 najpopularniejszych dyscyplin fitness, joga zajmuje pierwsze miejsce pod względem dobroczynnego wpływu na ciało i kondycję fizyczną.

Polacy są najbardziej zestresowanym narodem w Europie - tak wynika z badania "The Workforce View in Europe 2017", przeprowadzonego przez międzynarodową firmę ADP.

Trzy lata temu Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 21 czerwca Międzynarodowym Dniem Jogi, uznając, że praktykowanie jogi korzystnie wpływa na zdrowie ludzi na całym świecie. Tysiące ludzi celebruje ten dzień, nie tylko ćwicząc w szkołach jogi czy parkach, ale nawet na ulicach wielkich miast, np. Times Square w Nowym Jorku, pod wieżą Eiffla, na Placu Poczdamskim.

W Polsce obchody Międzynarodowego Dnia Jogi odbywają się dzięki Jego Ekscelencji Ajay Bisaria, Ambasadorowi Republiki Indii, który objął to wydarzenie patronatem honorowym oraz czynnie bierze w nim udział. Wydarzenie wspierają Ambasadorki Jogi: Agnieszka Cegielska, Edyta Herbuś, Paulina Holtz, Małgorzata Pieczyńska, Natalia Przybysz od lat ćwiczące jogę i propagujące zdrowy styl życia.

Jak co roku, organizatorzy przygotowali bogaty program obchodów wydarzenia. W niedzielę 25 czerwca odbył się piknik rodzinny na warszawskim Polu Mokotowskim oraz wydarzenia w ponad 25 miastach Polski. Na sympatyków jogi czekał całodzienny program poświęcony jodze i dziedzictwu kultury indyjskiej. Odbyło się również 20 sesji jogi w plenerze dla: zdrowia, kręgosłupa, stawów i bioder, zapracowanych, kobiet w ciąży, dzieci, seniorów. Wysłuchaliśmy także koncertu RagaBoy Live Act, muzycznego chilloutu z The Frozen Heart, mogliśmy również  doświadczyć muzycznej kąpieli w dźwiękach gongu. Nie zabrakło także pokazów Acro Yogi oraz stylów jogi, pokazów i warsztatów tańca indyjskiego i warsztatów malowania henną (mehendi).

Podczas Międzynarodowego Dnia Jogi w Strefie zdrowego jedzenia odbyły się pokazy kulinarne: "Daj sobie spokój" Karoliny i Maćka Szaciłłów oraz "Relaks i harmonia, bo Tefal Companion gotuje za Ciebie" Grzegorza Łapanowskiego. Przygotowano specjały kuchni indyjskiej, wegańskie i wegetariańskie przekąski, vegan sushi, naturalne lody, tłoczone soki, mango na wiele sposobów, aromatyczną kawę i oczywiście słodkości.

W Strefie relaksu możliwy był natomiast: odpoczynek na leżaku, kocyku, matach, rozmowy z przyjaciółmi, przy ulubionym smaku ajurwedyjskich herbat Yogi Tea i masaży ajurwedyjskich. W Strefie wystawców było natomiast kolorowo: zaprezentowano najnowsze kolekcje ubrań, mat, akcesoriów do jogi, książek i naturalnych kosmetyków, unikatowych produktów kulinarnych, mebli oraz biur podróży i linii lotniczych.

Międzynarodowy Dzień Jogi 2
Autor: Materiały prasowe

Odbyły się także porady zdrowotne medycyny konwencjonalnej ("Mobilny gabinet Zdrowia" miesięcznika "Zdrowie" i serwisu poradnikzdrowie.pl) oraz ajurwedy i liczne spotkania z autorkami książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu m.in. z Kasią Bem i Iną Rybarczyk, a także z autorami wydawnictwa Zwierciadło Anetą Łańcuchowską-Jeziorowską oraz Karoliną i Maciejem Szaciłło.

Dzień Jogi na Polu Mokotowskim był niepowtarzalną okazją zarówno dla osób już ćwiczących i praktykujących jogę, jak i sympatyków, tych, którzy dopiero chcieli dowiedzieć się i spróbować, czym jest joga. Każdy, niezależnie od wieku, płci czy kondycji znalazł podczas tego dnia aktywności dla siebie - dostosowane do różnorodnych potrzeb i możliwości. Również najmłodsi byli zadowoleni, korzystając z licznych atrakcji, animacji, zajęć jogi dla dzieci.

Wydarzenie prowadzili Dominika Łakomska oraz Michał Niewęgłowski.

Organizatorami wydarzenia byli: Porozumienie Szkół Jogi (PSJ), Indyjsko-Polska Izba Gospodarcza (IPCCI) oraz Fundacja Art of Living Polska (AOL), a partnerami: Indian Association of Poland oraz Fundacja Life Change, Media Connect. Sponsorzy to z kolei: Tefal Companion, Yogi Tea, Qatar Airways, Tranquini, Indigo Decor, Buddha, FLEX Poland, Indorama Ventures, Weco-Travel, Belbin Polska, Bollywood, Rival Group, DrukMax.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie: dzien-jogi.pl oraz na oraz na Facebooku https://www.facebook.com/events/822299097927797

Krótki film z pikniku jest natomiast dostępny pod adresem: https://youtu.be/gC8u-acZbQs

A więcej informacji na temat jogi znajdziecie na: Bosonamacie.pl

Warto wiedzieć

Badanie przeprowadzone przez portal Bosonamacie.pl wskazało natomiast, co czerpiemy z jogi: 86% badanych wskazało, że ćwiczy jogę dla poprawy i utrzymania kondycji fizycznej, rozciągnięcia i wzmocnienia ciała, 73% motywuje dobre samopoczucie, jakie odczuwają po jodze, 72% joga uspokaja i wycisza, redukuje stres, 59% ćwiczy jogę dla poprawy zdrowia fizycznego i lub redukcji bólu, 58% dla zachowania równowagi i harmonii, 54% dzięki jodze lepiej funkcjonuje z życiu codziennym, a 18% ma dzięki niej lepszą koncentrację.