Pozycje jogi (asany) na ból kręgosłupa lędźwiowego [WIDEO]

2019-01-15 10:57

Ćwiczenia jogi na ból pleców przydadzą się każdemu, kto skarży się na dyskomfort w okolicach kręgosłupa. Siedzisz przez osiem godzin w pracy, a potem w domu odpoczywasz przed ekranem telewizora? Dużo jeździsz samochodem? Twój kręgosłup wkrótce upomni się o swoje prawa. Joga istnieje po to, by uwolnić cię od bólu pleców. Które asany jogi na plecy są skuteczne?

Joga to remedium na bóle kręgosłupa. Dlaczego? Ponieważ wzmacnia, a jednocześnie rozluźnia spięte plecy. Słabe mięśnie pleców i brzucha powodują, że bezbronny kręgosłup zaczyna nam utrudniać życie. Joga pomaga pozbyć się bólu, a także jest wspaniałym sposobem profilaktyki. Wiadomo: lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Najlepiej po prostu zapisać się na kurs jogi, ponieważ właściwie wszystkie asany (pozycje jogi) mają korzystny wpływ na kręgosłup. Jednak jeśli jest to niemożliwe, spróbuj kilku prostych ćwiczeń, które wzmacniają go i masują.

Sprawdź: Joga dla początkujących - podstawowe asany [WIDEO]

Joga na ból kręgosłupa - jak się przygotować?

Ubierz się lekko, tak aby strój nie krępował ruchów, przygotuj dwa koce i krzesło. Uwaga: jeśli ból w plecach jest ostry, wtedy nie rób żadnych ćwiczeń. Aby zmniejszyć dyskomfort, jaki odczuwasz, najpierw musisz “wydłużyć” zapadnięty tułów i wyciągnąć dobrze kręgosłup. To pomoże przywrócić prawidłowe ustawienie kręgów. Dlatego we wszystkich ćwiczeniach na kręgosłup zwracaj uwagę na maksymalne rozciąganie przodu i tyłu ciała.

Najlepsze efekty osiągniesz, ćwicząc kilka razy w tygodniu (np. co drugi dzień). Nie tylko wzmocnisz plecy, ale także wymasujesz organy brzucha, co pozwoli im sprawniej funkcjonować.

Czytaj też: Ćwiczenia na plecy - 10 ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietu

Joga na ból kręgosłupa - obejrzyj wideo z ćwiczeniami:

 

  Joga na ból kręgosłupa

  Pozycje jogi (asany) na ból kręgosłupa

  • Balasana (pozycja dziecka)
   Uklęknij na kocu, złącz duże palce stóp, usiądź na piętach. Rozsuń kolana, tak, aby tułów zmieścił się między nimi, a następnie pochyl się do przodu. Oprzyj czoło na kocu, wyprostuj ręce. Dociskając pośladki mocno do pięt, wyciągnij ręce jak najdalej do przodu. Pozostań tak przez minutę, przez cały czas wyciągając się. Gdy nabierzesz wprawy, możesz to ćwiczenie przedłużać.
  • Bharadvajasana I 
   Połóż dwa równo złożone koce w odległości ok. 30 cm od ściany. Usiądź na nich, układając stopy z prawej strony: prawa stopa powinna leżeć na lewej. Zrób wdech, wyciągnij tułów do góry. Prawą dłonią złap się za lewe kolano, lewą połóż na ścianie. Z wdechem wyciągaj się do góry, z wydechem skręcaj tułów. Wytrwaj w tej pozycji ok. 60 sekund, potem przełóż nogi na drugą stronę.
  • Bharadvajasana na krześle
   Usiądź na krześle bokiem, na tyle głęboko, by siedzenie krzesła podpierało większą część uda. Wyciągnij prawą rękę i złap się za oparcie krzesła, lewą rękę również połóż na oparciu. Z wdechem wyciągaj kręgosłup do góry, z wydechem skręcaj się. Rób to ćwiczenie przez minutę, potem zmień stronę.
  • Maricyasana III
   Usiądź na kocach z prostymi nogami. Zegnij lewą nogę, łydka powinna stać prostopadle do podłogi, palce stóp skieruj do przodu. Zrób wydech, oprzyj prawy łokieć o zewnętrzną stronę lewego uda. Lewą rękę przenieś na ścianę. Wyciągając się i skręcając, trwaj w asanie przez minutę, a potem powtórz ją w drugą stronę.
  • Pasasana
   Kucnij, opierając pięty na kocu złożonym w ósemkę. Złącz stopy. Lewą rękę połóż na ścianie, prawy łokieć oprzyj poniżej lewego kolana. Z wdechem wyciągaj się do góry, z wydechem skręcaj się. Poczuj skręt nawet w dole pleców, a po minucie zmień stronę.

  Jeśli trudno ci wykonać do końca daną asanę lub odczuwasz dyskomfort podczas trwania w pozycji, pomocne mogą być klocki do jogi - są to plastikowe, drewniane lub korkowe bloki, które działają jak podpórka i ułatwiają osobom słabiej rozciągniętym wykonywanie ćwiczeń.

  Pilates też świetnie działa na kręgosłup! Sprawdź: Pilates na ból pleców [WIDEO]

  miesięcznik "Zdrowie"

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  monia
  |

  o tak! Joga na problemy z plecami jest idealna! Do tego równolegle chodziłam na masaże i moje przewlekłe bóle pleców ustąpiły! :)

  Danusia
  |

  Też ćwiczyłam jogę, czułam się super, planuję powrót do ćwiczeń, bo warto!

  elle
  |

  Popieram moich przedmówców. Ćwiczę od ponad roku, chodzę na zajęcia w grupie z trenerką. Dzięki jodze zyskałam świadomość mojego ciała, świadomość oddechu, umiem radzić sobie z bólem pleców, pozbyłam się uporczywej rwy kulszowej, a jeśli nawet ból wraca, wiem, jak sobie pomóc. Oczywiście aspekt duchowy jest równie istotny. Pozwala na wyciszenie, wzmaga koncentrację, uczy pokory i wytrwałości. Polecam wszystkim, w każdym wieku. Żałuję tylko, że nie zaczęłam wczesniej przygody z jogą.

  Michal
  |

  Witam.

  Popieram wypowiedz "Fishbone9" od pol roku uczestnicze w tych cwiczeniach i nawet nie przypuszczalem ze tak mi pomoga.Super sprawa!!!.

  masaz tajski kursy http://mass
  |

  WAKACJE Z MASAZEM - KURSY MASAZU TAJSKIEGO KAMPINOS k WARSZAWA http://massagethai.info

  Kursy odbywać się będą latem i trwać 30h (5 dni, od południa w poniedziałek do popołudnia w piątek), będą połączone z wypoczynkiem, socjalizowaniem się, a również degustacją tajskiego jedzenia. Dla chętnych również nisko płatne zabiegi masażu.
  Najblizszy turnus 17-21.09.

  Kursy są tańsze od innych kursów organizowanych do tej pory w Warszawie czy innych miejscach - i bardziej dostępne dla uczniów/studentów czy nowo wykwalifikowanych terapeutów masażu tajskiego, którzy nie są jeszcze płynni w technikach i chcieliby powtórzyć materiał. Jakkolwiek, kursy są otwarte również dla amatorów masażu, a nawet dzieci/młodzieży z opiekunem.

  Fishbone9
  |

  Miałam poważne kłopoty z kręgosłupem,ale dzieki jodze żyję w super kondycji.Jestem sprawna jak małolata,polecam jogę jak pacierz every day.Poza tym wycisza i wysmukla kibić!!!!Spróbujcie ,bo warto!!!Fishbone9