Callanetics czy pilates? Co jest lepsze?

2014-04-15 10:13 Monika Majewska

Callanetics czy pilates? Co jest lepsze? Zarówno na callanetics, jak i pilates składają się ćwiczenia, które wzmacniają wydolność organizmu, ujędrniają i rozciągają ciało, a także przyczyniają się do jego wyszczuplenia. Co zatem wybrać - callanetics czy pilates?

Callanetics czy pilates? Co wybrać? Zarówno callanetics, jak i pilates to treningi typu body and mind, czyli ćwiczenia psychofizyczne, które działają nie tylko na ciało, lecz także na sferę duchową, więc gwarantują relaks, wyciszenie i równowagę psychiczną. Zarówno na callanetics, jak i pilates składają się ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne, dzięki czemu mięśnie stają się wzmocnione, elastyczniejsze, a skóra bardziej napięta. Efektem obydwu ćwiczeń jest także poprawia kondycji, rzeźbione ciało, a także wzmocnienie kręgosłupa, a co za tym idzie - poprawa postawy, koordynacji ruchowej i równowagi. Podstawowa różnica między tymi ćwiczeniami polega na tym, że wszystkie te cele osiąga się w inny sposób.

Callanetics czy pilates? Co lepsze?

Ćwiczenia pilates, dzięki długim i łagodnym ruchom, angażują do wysiłku fizycznego całe ciało i pozwalają na rozwój wszystkich mięśni ciała w tym samym czasie. W związku z tym mogą być ukierunkowane praktycznie na wszystkie partie ciała, jednak najlepiej oddziałują na mięśnie brzucha, pleców i miednicy, tzw. centrum, które wpływa na pozostałe części ciała. W metodzie Pilates bardzo ważne są koncentracja i skupienie podczas ćwiczeń. Ćwiczenia należy wykonywać wolno i dokładnie, kontrolując każdy ruch. Tylko precyzyjne wykonywanie ćwiczeń przyniesie efekty – w pilatesie nie chodzi o ilość, czy intensywność ruchów, lecz o ich jakość. Ponadto dzięki skupieniu można osiągnąć harmonię organizmu.

Podczas ćwiczeń callanetics zakres ruchu jest znacznie ograniczony, ponieważ obejmują one minimalne ruchy mięśni, w dodatku tylko w określonych regionach ciała. W związku z tym podczas ćwiczeń można się skupić na bardzo ograniczonych obszarach ciała. Na callanetics składa się zestaw określonych ćwiczeń, które należy powtarzać w odpowiedniej kolejności (najpierw ćwiczenia na brzuch, a potem kolejno na nogi, biodra i rozciągające) oraz w określonych seriach powtórzeń. W związku z tym w przypadku tego typu ćwiczeń w pierwszej kolejności liczy się ilość, a dopiero później jakość. Przez to ćwiczenia callanetics wydają się bardziej energiczne niż pilates.

Callanetics czy pilates? Co lepsze na odchudzanie?

Jeśli chce się zgubić zbędne kilogramy i wyrzeźbić ciało, lepiej wybrać callanetics. Celem tego treningu jest przede wszystkim tonowanie mięśni, czyli ich rzeźbienie (celem pilatesu jest w pierwszej kolejności ich wzmocnienie). Podobno wykonanie godzinnego zestawu ćwiczeń callanetics odpowiada wysiłkowi podjętemu w trakcie aż dwudziestu godzin klasycznego aerobicu. W związku z tym efekty ćwiczeń widać bardzo szybko, bo już po 2 tygodniach. Ciało jest szczuplejsze, a mięśnie brzucha i innych części ciała bardziej zarysowane. Dzięki pilatesowi również można uzyskać smuklejszą sylwetkę, jednak na efekty trzeba czekać znacznie dłużej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Beti
|

Gdzie można kupić płytę?

Aka
|

Potwierdzam, Callanetics już po kilku ramach świetnie działa na organizm i nie wiem jak to działa ale mam lepszy humor i od razu się prostuje. Mam płytę DVD i w domu wygodnie sobie ćwiczę