Orbitrek – jakie efekty daje trening na maszynie eliptycznej?

2019-06-04 16:11

Orbitrek ma przede wszystkim jedną najważniejszą zaletę: efektem treningów na orbitreku jest szybka redukcja tkanki tłuszczowej. Godzina ćwiczeń na orbitreku pozwala spalić nawet 800 kcal. Jednak utrata wagi to nie wszystko – urządzenie wpływa pozytywnie na kondycję mięśni, na układ krążenia, dotlenia i poprawia samopoczucie. Jakie jeszcze efekty dają treningi na tej maszynie?

Orbitrek – jakie efekty daje trening na maszynie eliptycznej?
Autor: thinkstockphotos.com Ćwiczenia na orbitreku stymulują prace całego układu krążenia.

Spis treści

  1. 1. Efekty ćwiczeń na orbitreku: utrata kalorii
  2. 2. Efekty ćwiczeń na orbitreku: redukcja tłuszczu wokół pasa
  3. 3. Efekty ćwiczeń na orbitreku: poprawa wydolności
  4. 4. Efekty ćwiczeń na orbitreku: wymodelowanie sylwetki
  5. 5. Efekty ćwiczeń na orbitreku: wzmocnienie mięśni
  6. 6. Efekty ćwiczeń na orbitreku: poprawa samopoczucia

Efekty treningów na orbitreku mogą zaskoczyć nawet największych sceptyków. Trenażer eliptyczny jest najbardziej wszechstronnym urządzeniem, które angażuje do pracy ponad 90% wszystkich mięśni ciała. Dzięki temu ćwicząc regularnie na orbitreku można liczyć na naprawdę szybkie efekty w redukcji tkanki tłuszczowej i poprawie ogólnej kondycji organizmu.

Miesiąc treningów wystarczy, aby zauważyć spadek obwodów w najbardziej problematycznych obszarach ciała: w pasie, biodrach czy udach. Jeśli trening na urządzeniu połączymy z odpowiednią dietą i ćwiczeniami siłowymi, redukcja wagi będzie bardzo wyraźna.

Zobacz, jakie jeszcze korzyści mogą dać ci ćwiczenia na orbitreku.

1. Efekty ćwiczeń na orbitreku: utrata kalorii

Orbitrek cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób, które planują schudnąć. I nic dziwnego, bo trening na tym urządzeniu odznacza się wysoką skutecznością w spalaniu tkanki tłuszczowej. W zależności od wagi oraz indywidualnego tempa metabolizmu, w ciągu godziny treningu można spalić od 500 do nawet 800 kcal. To mniej więcej tyle samo, ile tracimy podczas biegania. Warto jednak zauważyć, że w porównaniu z bieganiem trening na orbitreku jest łatwiejszy i bardziej bezpieczny dla stawów.

2. Efekty ćwiczeń na orbitreku: redukcja tłuszczu wokół pasa

Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha to najczęstszy problem wśród osób z nadwagą. Zdarza się, że dotyczy nawet kobiet i mężczyzn o szczupłej budowie ciała. Orbitrek znakomicie sprawdza się w walce z tym defektem. Co prawda nie rozbije komórek tłuszczowych tylko w obrębie pasa (tak naprawdę żaden rodzaj ćwiczeń tego nie zrobi), ale zwiększy ogólne tempo metabolizmu. Dzięki temu organizm zacznie pozbywać się tłuszczu z miejsc, w którym jest go najwięcej – przede wszystkim z brzucha, ale także z ud, bioder i ramion.

Sprawdź też: Odstający brzuch - jak się go pozbyć?

3. Efekty ćwiczeń na orbitreku: poprawa wydolności

Wydolność to inaczej zdolność organizmu do podtrzymywania wysiłku o dużej intensywności w długim czasie. Osoby o wysokiej wydolności są odporne na zmęczenie, mają więcej energii i i rzadziej zapadają na choroby serca.

Ćwiczenia na orbitreku stanowią idealny trening wydolnościowy, ponieważ stymulują pracę całego układu krążenia. Dzięki nim serce staje się silniejsze i jest w stanie pompować większe ilości krwi. To z kolei zapobiega rozwojowi groźnych chorób takich jak nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, choroba wieńcowa.

4. Efekty ćwiczeń na orbitreku: wymodelowanie sylwetki

Podczas treningu na orbitreku pracuje większość mięśni ciała. Najmocniej zaangażowane są mięśnie nóg: czworogłowe ud, pośladkowe oraz łydki. Trenażer wzmacnia też ramiona (podczas ćwiczeń trzeba jednak pamiętać o używaniu uchwytów) i brzuch. Tak wszechstronny trening pozwala więc wymodelować większość partii ciała i uzyskać smukłą sylwetkę bez ryzyka rozbudowy mięśni.

Czytaj też: Trening modelujący - 13 ćwiczeń na zgrabną sylwetkę

5. Efekty ćwiczeń na orbitreku: wzmocnienie mięśni

Na orbitreku można przeprowadzać nie tylko treningi wydolnościowe i odchudzające, ale także siłowe. W tym celu należy ustawić duży opór, aby wymusić na mięśniach mocniejszą pracę. W przeciwieństwie do ćwiczeń na spalanie tkanki tłuszczowej, taki trening nie powinien trwać zbyt długo – pół godziny to optymalny czas jego trwania. Po wysiłku koniecznie trzeba wykonać kilka ćwiczeń rozciągających (zwłaszcza nóg), aby nie doprowadzić do przykurczów i przyspieszyć regenerację mięśni.

6. Efekty ćwiczeń na orbitreku: poprawa samopoczucia

Trening na orbitreku to dobry sposób na odreagowanie codziennego stresu. Wbrew pozorom, wysiłek działa na organizm relaksująco – ćwicząc można uwolnić negatywne emocje i oderwać się od negatywnych myśli. Ponadto organizm jest lepiej dotleniony, a to oznacza, że mamy więcej energii, poprawia się nasz nastrój i rzadziej odczuwamy zmęczenie.