Joga

W szerokim kontekście joga to jeden z systemów filozofii indyjskiej. Jej istotnym elementem są ćwiczenia fizyczne i mentalne, które kompleksowo rozwijają ciało i umysł. Praktykowanie poszczególnych pozycji jogi wzmacnia mięśnie, uelastycznia tkanki i rozwija mobilność w stawach. To rodzaj sportu dostępny niemal dla wszystkich bez względu na wiek, płeć i poziom sportowy. Regularne uprawianie jogi wpływa na uważność, koordynację i samoświadomość. Jest ona także niezwykle bezpieczna i trudno w niej …

Zespół ten ma negatywne skutki zdrowotne, szczególnie dla osób starszych. Może grozić nawet hospitalizacją. Z najnowszych badań płynie jednoznaczny wniosek, że praktyka jogi może skutecznie zapobiegać niektórym objawom tej przypadłości. "Poprawiają równowagę i mobilność" - napisali autorzy tej publikacji.
Chcesz zacząć ćwiczyć jogę w domu? Powinnaś skupić się na najprostszych asanach relaksacyjnych i rozciągających, takich jak pozycja góry czy psa z głową w dół. Asany te znakomicie nadają się dla początkujących, ponieważ nie są skomplikowane technicznie. Dzięki nim joga w domu będzie bezpieczna.
Medytacja w sporcie powinna być nie tylko dodatkiem do treningu, ale także jego stałym elementem. Wpływa na poprawę zdrowia psychicznego, emocjonalnego oraz fizycznego i zwiększa osiągnięcia w treningu, a to tylko niektóre zalety medytacji w sporcie. Zastanawiasz się, jak zacząć? Na szczęście istnieje dość dużo technik medytacyjnych, które z powodzeniem możesz dostosować do swoich możliwości oraz oczekiwań. Sprawdź na własnej skórze nieocenione efekty medytacji w sporcie!
Joga dla mężczyzn – czy charakteryzuje się czymś szczególnym i czy powinno się ją oddzielać od standardowej jogi? Z pewnością panowie mają nieco inne oczekiwania od treningów niż kobiety, a organizmy obu płci różnią się od siebie. Jednak, czy to sprawia, że joga, która jest systemem uniwersalnym, powinna mieć swój odłam dedykowany specjalnie dla panów? I tak i nie. Sprawdź naszą odpowiedź na to pytanie!
Klasyczna joga ma szereg odmian, które różnią się od siebie dynamiką ćwiczeń, zakresem praktykowanych pozycji czy stopniem zaangażowania duchowego. Każdy rodzaj jogi inaczej oddziałuje na umysł i ciało: jedne pomagają w walce z dodatkowymi kilogramami, inne sprzyjają relaksacji i łagodzą napięcia. Zobacz, która odmiana jogi będzie dla ciebie najlepsza.
Joga to nie tylko trening dla mięśni, lecz również umysłu. Poprawia elastyczność, zwiększa zakres ruchów, wzmacnia tkankę mięśniową, poprawia koncentrację, poszerza pojemność płuc, likwiduje bóle pleców, a także podnosi poziom życia seksualnego, relaksuje i uspakaja. Tak holistycznych atutów trudno doszukiwać się w najczęściej wybieranym przez mężczyzn treningu siłowym.
Hatha joga to bardzo znana i stara tradycja indyjskiej jogi, obejmująca wszystkie jej odmiany ukierunkowane na ćwiczenia fizyczne i oddechowe. Cechą hatha jogi są jej trzy najważniejsze elementy – asana, krija i pranajama. Zobacz, na czy polega hatha joga i dlaczego warto ją uprawiać. Poznaj też zasady i style hatha jogi.
Air joga (aerojoga, aerial joga, joga z chustą) łączy w sobie elementy akrobatyki, sztuki cyrkowej, pilatesu i pozycji znanych z klasycznej jogi. Uprawianie jogi z użyciem chusty jest bardzo widowiskowe, a dodatkowo nie obciąża kręgosłupa i stawów. Dlaczego jeszcze warto ćwiczyć air jogę?
Asany stojące - np. pozycja góry, pozycja drzewa, pozycja krzesła, pozycja rozciągniętego trójkąta, pozycja wojownika II, to pozycje polecane osobom rozpoczynającym praktykę jogi. Pozycje stojące wykonuje się też na początku zajęć, bo rozgrzewają ciało i przygotowują do praktyki trudniejszych asan. Obejrzyj na wideo, jak prawidłowo je wykonywać.
Stanie na głowie, inaczej śirszasana, uznawana jest za królową asan, czyli pozycji w hatha-jodze. Wszystko dlatego, że oddziałuje na tak ważny organ jak nasz mózg, ale również wiele innych narządów wewnętrznych. Sprawdź, jak nauczyć się stania na głowie krok po kroku i jakie korzyści przynosi wykonywanie tej asany organizmowi.
Joga dla seniorów to zajęcia dostosowane specjalnie do potrzeb i możliwości osób starszych. Nie wymagają od uczestników dobrej kondycji fizycznej czy rozciągnięcia - ćwiczenia przebiegają w spokojnej atmosferze, a ich wykonanie nie jest trudne. Jednocześnie joga dla seniorów znacząco poprawia samopoczucie i zwiększa siły witalne, dlatego stanowi ważny czynnik obniżający ryzyko depresji starczej.
Joga to system ćwiczeń fizycznych, umysłowych i oddechowych, pochodzący z Indii. Joga ma wiele odmian, ale dziś najczęściej praktykuje się hatha-jogę, która skupia się na asanach, pranajamie i medytacji. Joga uznawana jest nie tylko za system ćwiczeń, ale także filozofię życiową. Sprawdź, czym jest joga, dowiedz się więcej o jej filozofii i praktyce oraz poznaj najpopularniejsze asany i metody jogi.

W treningach jogi silny nacisk kładzie się na synchronizację ciała z oddechem. Każdy ruch jest ściśle powiązany z wdechem lub wydechem, aby był maksymalnie efektywny i przynosił jak najwięcej korzyści. Joga opiera się na pozycjach, tzw. asanach. Ich wykonanie, a w niektórych przypadkach także kolejność, są dokładnie określone. Żadnych asan nie należy wykonywać w pośpiechu, a opanowanie ich do perfekcji zajmuje długie lata. Wśród tysięcy możliwych kombinacji wyróżnia się pozycje ukierunkowane na poprawę siły, równowagi, gibkości, elastyczności lub wydolności. Zmieniając wykonywane ćwiczenia można w harmonijny sposób rozwijać organizm.

Ćwiczenia jogi są szczególnie zalecane osobom, które chcą wzmocnić mięśnie głębokie nawet jeżeli nie trenują innej dyscypliny i traktują ten sport wyłącznie prozdrowotnie. Dlatego skorzystają z niej m.in. osoby w podeszłym wieku, osoby, które borykają się ze skoliozami lub kobiety w ciąży.

Ogromną zaletą jogi jest możliwość wykonywania treningów w niemal każdym miejscu. Nie wymagają one dużo przestrzeni, ani wykorzystania dużej ilości dodatkowego sprzętu. Aby uprawiać tę dyscyplinę w zupełności wystarczy mata, drewniane klocki oraz pasek wykorzystywany do zwiększania naciągu (głównie w nogach i plecach).

Wyróżnia się wiele rodzajów jogi. Oprócz typowo relaksacyjnej, w studiach jogi odbywają się również zajęcia z jogi siłowej, do której można zaliczyć m.in. power jogę, ashtangę czy Bikram. Joga siłowa pozwala spalić znacznie więcej kilokalorii i sprawdzi się również jako forma zajęć redukcyjnych.