Na ile kilometrów biegniesz maraton? Najpopularniejsze dystanse biegowe

Autor: Aleksandra Urbaniak

"Na ile kilometrów biegniesz maraton?" - takie pytanie nie powinno paść z ust prawdziwego biegacza, ponieważ maraton ma tylko jedną długość: dokładnie 42 kilometry i 195 metrów. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby przebiec za jednym razem tak długi dystans, możesz wybrać bieg na 5, 10 kilometrów lub półmaraton. Zobacz, co charakteryzuje najpopularniejsze dystanse biegowe i który z nich najlepiej odpowiada twoim możliwościom.

Jakie są rodzaje i długości najpopularniejszych biegów? Imprezy biegowe w całym kraju dają możliwość zarówno początkującym, jak i zaawansowanym biegaczom na udział w kilku rodzajach biegów. Nie trzeba zaczynać od morderczego dystansu 42 kilometrów i 195 metrów, czyli pełnego maratonu – lepiej zostawić go sobie na później. Na początek warto sprawdzić się na krótszych trasach. To pozwoli ocenić ci twoje rzeczywiste możliwości oraz zapoznać się z realiami dużego wyścigu, w którym bierze udział od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy osób. Bieg wśród tylu ludzi to w końcu zupełnie inne doświadczenie, niż samotny trening ze słuchawkami w uszach.

Bieg na 5 km – nie tylko dla początkujących

Żeby uczestniczyć w biegu na 5 km, nie trzeba mieć wielkich umiejętności – chyba, że zależy ci na zrobieniu „życiówki” i dotarciu na metę w czołówce uczestników. Jednak aby go ukończyć, wystarczy trening raz w tygodniu. Z tego powodu niektórzy od razu rezygnują z „piątki” traktując ją jako dystans zbyt mało prestiżowy i przeznaczony dla zupełnych amatorów. Nic bardziej mylnego – dystans 5 km jest co prawda polecany początkującym biegaczom, ale dla zaawansowanych może stanowić sposób na poprawę swoich wyników w dłuższych biegach. Wielu zawodowych maratończyków zaczynało od bicia rekordów w „piątkach” – m.in. Etiopczyk Haile Gebrselassie, obecny rekordzista świata w maratonie.

Bieg na 10 km – dla ambitnych amatorów

10 km to ulubiony dystans amatorów. Jest bardziej prestiżowy niż bieg na 5 km, a jednocześnie nie wymaga tak zaawansowanych przygotowań jak maraton lub półmaraton. Ponieważ biegi na 10 km odbywają się stosunkowo często i w wielu miastach Polski, niektórzy traktują „dychę” nie jako wyścig, lecz okazję do zwiedzenia ciekawych miejsc i poznania ludzi z podobną pasją. Na trasie można spotkać zarówno osoby, które z zegarkiem w ręku mierzą swój czas i chcą znaleźć się jak najbliżej czołówki, jak i grupy znajomych czy pary biegające dla samej przyjemności. 10 km jest więc jednym z bardziej uniwersalnych dystansów, na których doskonale odnajdą się i rekreacyjni biegacze, i ambitni amatorzy.

Półmaraton – dobry wstęp do maratonu

Półmaraton wymaga zdecydowanie więcej przygotowań niż biegi na 5 i 10 km. Pokonanie 21 kilometrów zajmuje około dwóch godzin, jest więc znacznym wysiłkiem dla organizmu. Przed startem w imprezie trzeba liczyć się z treningami minimum 3-4 razy w tygodniu, a to oznacza, że musimy mieć odpowiednie dużo czasu na przygotowania. Dla niektórych pogodzenie przygotowań z pracą i życiem prywatnym może okazać się zbyt trudne, dlatego półmaraton to dystans przede wszystkim dla osób poważnie myślących o bieganiu, gotowych poświęcić sporą część wolnego czasu treningom. Udział w półmaratonie może być dobrą wprawką przed jeszcze większym wyzwaniem – 42-kilometrowym maratonem.

Maraton – dla zaawansowanych biegaczy z długim stażem

Udział w maratonie to dla wielu jedyny i ostateczny cel ich treningów, dla innych – dystans nie do osiągnięcia. Żeby przebiec maraton, konieczne są długie miesiące, a nawet lata przygotowań. Przed startem trzeba wypracować odpowiednią taktykę, rozplanować tempo biegu w poszczególnych odcinkach, dokładnie prześledzić trasę imprezy oraz wiedzieć, co robić, gdy pojawi się tzw. „ściana” – moment krytyczny, kiedy zmęczenie bierze górę, a nogi odmawiają posłuszeństwa. Maratończyk musi znać swój organizm na wylot i umieć siłą woli nakłonić ciało do ponownej współpracy. Z tego powodu tak długi dystans polecany jest tylko zaawansowanym biegaczom, którzy niemal każdy dzień w roku traktują jak czas przygotowań do maratonu.

To ci się przyda

To ci się przyda

Ultramaraton – ultrawysiłek dla najtrwardszych

Ultramaraton to bieg na dystansie większym niż 42 km i 195 m. Najpopularniejsze są trasy o długości 50 km, 100 mil lub o czasie trwania 6, 12 i 24 godziny. Ze względu na ekstremalny wysiłek dla organizmu jakim jest bieg na tak długim dystansie, ultramaratończycy muszą być odporni na ból oraz dobrze przygotowani nie tylko pod względem fizycznym, ale i mentalnym.

Opcja zarezerwowana tylko dla prawdziwych twardzieli i twardzielek.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 06.05.2015

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając? Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając?

Jak biegać, żeby schudnąć? Podstawowa zasada brzmi: biegaj regularnie i w odpowiednim tempie. Nie...

więcej

808

Trening interwałowy - bieganie dla kobiet Trening interwałowy - bieganie dla kobiet

Biegowy trening interwałowy jest przeznaczony dla każdego, a zwłaszcza dla kobiet zmagających się...

więcej

294

Trening na bieżni - jak ćwiczyć na bieżni, żeby schudnąć? Trening na bieżni - jak ćwiczyć na bieżni, żeby schudnąć?

Trening na bieżni to nie tylko dobra alternatywa dla tych, których niesprzyjająca pogoda przekonała...

więcej

282

Testy na wydolność – 6 najpopularniejszych metod pomiaru wydolności fizycznej Testy na wydolność – 6 najpopularniejszych metod pomiaru wydolności fizycznej

Testy na wydolność służą ocenie kondycji fizycznej, czyli przystosowania organizmu do intensywnego...

więcej

242

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Marzec 22, 2017

polecam jedzenie galaretek i kiślu ;)

data

Marzec 21, 2017

to forum stao się etykietą sprzedawcy czegoś co się nazywa largomass. LIPA!

data

Marzec 21, 2017

czeeeeeeeeeeeeesc

data

Marzec 17, 2017

Czy te ćwiczenia są dobre na pozbycie się nadmiaru stałego tłuszczu na brzuchu? Biorę Liporedium i mam pas do stymulacji mięśni brzucha ale to jak dla mnie zamało. Chciałbym rozpocząc ćwiczenie mięśni brzucha ale nie wiem czy akurat ten zestaw ćwiczeń. Jakie ćwiczenia sa najlepsze na...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.