Paluch biegacza - przyczyny, objawy, leczenie i metody zapobiegania kontuzji

Autor: Anna Kuliberda

Paluch biegacza to jedna z najczęstszych kontuzji, które przytrafiają się biegaczom. Schorzenie dotyczy pierwszego stawu śródstopno paliczkowego, jest bardzo bolesne i uniemożliwia kontynuację treningu. Jakie są przyczyny kontuzji palca i jak sobie z nią radzić?

Paluch biegacza objawia się bólem u podstawy dużego palca, któremu może towarzyszyć obrzęk i zaczerwienienie.

Paluch biegacza - przyczyny, objawy, leczenie i metody zapobiegania kontuzji

Paluch biegacza – co to jest?

Tym dość potocznym określeniem nazywamy kontuzję stopy, a dokładniej – pierwszego stawu śródkostno-paliczkowego. Schorzenie, które zalicza się do ostrych, powstaje na skutek pogłębiania się sztywności tego stawu. W jaki sposób powstaje ta kontuzja? „Paluch biegacza” zwykle dopada osoby, które narażają stopy na nadmierne wygięcia i obciążenia stawów.

Jest to więc nie tylko kontuzja biegaczy, ale też np. piłkarzy czy rugbystów trenujących na sztucznej nawierzchni. W przypadku tej konkretnej dolegliwości, dochodzi do nadmiernego zgięcia grzbietowego lub podeszwowego na twardym podłożu. Na skutek zbyt dużego wygięcia stawu może dojść do uszkodzenia podeszwowej części torebki i więzadła, a w skrajnych przypadkach – nawet do złamania kości śródstopia czy grzbietowego odcinka paliczka.

Czytaj też: Próba biegowa - jakie są normy testu Coopera?

Paluch biegacza – przyczyny

Przyczyną kontuzji jest nadmierne wygięcie i tym samym obciążenie stawu śródkostno-paliczkowego. Może się to stać na skutek jakiegoś ostrego urazu stopy, który powoduje uszkodzenie pierwszego stawu. Schorzenie może być też wynikiem wcześniejszych mikrourazów lub patologii w obrębie stawu np. jałowej martwicy, skurczy zginaczy palucha. Może być również efektem zmian zwyrodnieniowych.

O kontuzję najłatwiej na twardym podłożu np. sztucznej nawierzchni tzw. darni (stąd druga nazwa kontuzji – paluch darniowy). Winę za jej wystąpienie może również ponosić nieodpowiednie obuwie sportowe, które słabo stabilizuje stopę.

Paluch biegacza – objawy

Najbardziej odczuwalnym objawem kontuzji jest ból zlokalizowany u podstawy palucha. Ból nasila się przy przenoszeniu masy ciała na chorą nogę. Oprócz bolesności może pojawić się zaczerwienienie lub obrzęk, a nawet podskórny krwiak. Może być odczuwana dyskomfortowa sztywność stawu, która nie pozwala na pełne zgięcie grzbietowe stopy.

Przy kontuzji mogą pojawić się zmiany degeneracyjne, a nawet zwyrodnieniowe wyrośla kostne po stronie grzbietowej kości śródstopia.

Uszkodzenie może przyjmować trzy stopnie:

I stopień skręcenia (nieduży ból, nieznaczne ograniczenie ruchu stopy, minimalny obrzęk),

II stopień skręcenia (rozległy ból, krwiak i większy obrzęk, utykanie na nogę),

III stopień skręcenia (rozległa tkliwość wokół całego uszkodzonego stawu, duża bolesność, duży obrzęk i krwiak, niemożliwość normalnego chodzenia).

Paluch biegacza – jak zapobiec kontuzji?

Ponieważ ryzyko kontuzji jest duże, warto jej przeciwdziałać – szczególnie, jeśli w przeszłości już ją przechodziliśmy. Najlepszym sposobem jest częściowe usztywnienie zgięcia grzbietowego i podeszwowego stawu śródstopno-paliczkowego. Można do tego wykorzystać taping lub ortezę. Przydatne są również specjalne wkładki ze sprężystej stali.

Uprawiając sport, który naraża na ryzyko palucha darniowego, należy również zainwestować w dobre obuwie stabilizujące stopy.

Konieczne jest także rozgrzewanie stóp przed rozpoczęciem każdego treningu.

Jeśli wystąpią pierwsze objawy kontuzji, nie wolno ich ignorować, bo nieleczony paluch biegacza może doprowadzić do zwyrodnień.

Paluch biegacza – leczenie

Uraz może być wykryty dzięki zdjęciu rentgenowskiemu stopy lub rezonansowi magnetycznemu, który da dokładny obraz kontuzji. Na początku leczenie ma charakter zachowawczy. Choremu zalecana jest krioterapia i dużo odpoczynku.

Jeśli doszło do uszkodzenia I stopnia, możliwe jest wykonywanie lżejszych ćwiczeń. Chory poddawany jest wówczas rehabilitacji. Wsparciem leczenia jest taping oraz separowanie palców. Uraz I stopnia daje szansę na szybki powrót do uprawiania sportu.

W przypadku kontuzji II stopnia konieczna jest przerwa od aktywności sportowej na około 2 tygodnie. Na tym etapie zaleca się rehabilitację i usztywnianie stawu.

Jeśli doszło do III stopnia urazu, chory musi na początku chodzić o kulach, by nie nadwyrężać stopy. Gdy istnieje ryzyko przemieszczania się części kości czy chrząstki, wymagana jest operacja chirurgiczna. W tym najbardziej zaawansowanym przypadku powrót do uprawiania sportu może zająć pacjentowi nawet 8 tygodni, a w niektórych przypadkach może zakończyć jego sportową karierę.

Ważne! Podstawą powrotu do ćwiczeń po kontuzji stopy jest brak bólu towarzyszącego aktywności.

Polecamy
7 najczęstszych błędów biegaczy, czyli jak uniknąć kontuzji podczas biegu

7 najczęstszych błędów biegaczy, czyli jak uniknąć kontuzji podczas biegu

Nieważne, czy jesteś początkującym biegaczem, czy bierzesz udział we wszystkich ważniejszych maratonach - kontuzje i poważne urazy mogą zdarzyć się każdemu ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 04.07.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając? Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając?

Jak biegać, żeby schudnąć? Podstawowa zasada brzmi: biegaj regularnie i w odpowiednim tempie. Nie...

więcej

175

Triathlon: 6-tygodniowy plan treningowy dla początkujących amatorów Triathlon: 6-tygodniowy plan treningowy dla początkujących amatorów

6-tygodniowy plan treningowy do triathlonu na dystansie sprint dla początkującego zawodnika-amatora...

więcej

137

Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Zasady porannego treningu Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Zasady porannego treningu

Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Niektórzy zawodowi sportowcy dzień...

więcej

129

Pułap tlenowy (VO2max) – czym jest? Normy VO2max dla mężczyzn i kobiet Pułap tlenowy (VO2max) – czym jest? Normy VO2max dla mężczyzn i kobiet

Pułap tlenowy (VO2 max) to uniwersalny wskaźnik wydolności fizycznej. Określa on maksymalną ilość...

więcej

105

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Czerwiec 28, 2017

Moim zdaniem Largomass to jedne z najlepszych środków wspomagających budowę masy mięśniowej

data

Czerwiec 26, 2017

Ja mam płaściejszy brzuch dzięki diecie sportowej oraz odpowiedniemu planu treningowemu . Ogólnie czuję sie świetnie . Z tym ,ze ja najpierw udałam się do trenera personalnego , a dokłądniej pani Katarzyny Gryko z Białegostoku . dzięki niej , jej motywcjom , na prawde udało mi się...

data

Czerwiec 25, 2017

najważniejsze żeby zachować czujność, do tego właśnie jakiś dodatek typu gaz, paralizator i mozna czuć się o niebo bezpieczniej. ja kupowałam gaz i też taki zwykły i samej mi się po oczach dostało na szczęście przy próbnym strzale. myślę że to naprawdę powszechny problem - teraz mam...

data

Czerwiec 23, 2017

Ja tez lubię spędzać aktywnie wakacje, w ogóle lubię sport i nie wyobrażam sobie bez niego życia. W tym roku wyjeżdżam na obóz taneczny do Kołobrzego, na royal dance camp. Cały czas trwaja zapisy, więc jak ktoś jest chętny to warto. bedą codziennie zajęcia z tańca.

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.