9 ćwiczeń na wzdęcia i gazy

3 komentarze
Autor: Anna Kuliberda

Wzdęcia to uciążliwa dolegliwość i każdy ma na nią swój sposób. Jedni piją ziółka, inni stosują dietę a jeszcze inni... ćwiczą. Zobacz, jakie ćwiczenia pomagają zlikwidować wzdęcia.

Jedną z przyczyn wzdęć są być problemy z kręgosłupem lędźwiowym - wtedy bardzo skuteczne mogą okazać się ćwiczenia.

9 ćwiczeń na wzdęcia i gazy

Jedną z metod walki z uciążliwymi wzdęciami są odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Ćwiczenia na wzdęty brzuch nie powinny być jednak stosowane zawsze, przy każdych wzdęciach. W pierwszej kolejności należy wykluczyć poważne przyczyny np. choroby, które są odpowiedzialne za problemy z gazami w jelitach. Jeśli wzdęcia są bolesne i często nawracają, koniecznie należy to skonsultować z lekarzem i dopiero za jego zgodą rozpocząć ćwiczenia.

Najlepsze efekty ćwiczeń widać w przypadku, gdy odpowiedzialnym za wzdęcia jest dysfunkcja odcinka piersiowo-lędźwiowego. W takim przypadku zaleca się ćwiczenia rozciągające, które poprawiają kondycję kręgosłupa.

Wzdęcia – jak ćwiczyć?

Ćwiczenia na wzdęcia to bardzo spokojna i powolna forma aktywności. Niektóre z ćwiczeń wchodzą w zakres pilatesu, jogi i stretchingu. Oto przykłady ćwiczeń na wzdęty brzuch.

Ćwiczenia na wzdęty brzuch

Ćwiczenie nr 1

Kładziemy się na lewym boku, prawą nogę uginamy w kolanie i stawie biodrowym – lewa noga jest wyprostowana. Prawą rękę wyciągamy do tyłu, kierując wnętrze dłoni do góry. Lewą rękę opieramy na kolanie prawej nogi. W tej pozycji koncentrujemy się na wykonywaniu spokojnych oddechów. Staramy się całkowicie rozluźnić mięśnie. Jeśli ćwiczenie jest dobrze wykonywane, ciało będzie próbowało swobodnie odwracać się w prawą stronę, a prawa ręka będzie dążyć do podłoża. Ćwiczenie kontynuujemy przez 2 minuty.

Ćwiczenie nr 2

Siadamy na krześle postawionym pod ścianą, z nogami ugiętymi w kolanach – kąt prosty, w lekkim rozkroku. Staramy się obrócić tułów w prawą stronę i dotknąć dłońmi ściany po tamtej stronie, głowa powinna podążać za tułowiem. Skrajny skręt utrzymujemy kilka sekund, po czym wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy 6 razy.

Ćwiczenie nr 3

Siadamy na krześle, prawym bokiem do ściany. Lewy pośladek powinien znajdować się poza siedziskiem. Lewą dłonią ponad głową dotykamy ściany, z jednoczesnym obniżeniem lewego barku. Staramy się wygiąć tułów w prawą stronę i utrzymać tę pozycję kilka sekund, po czym wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy 6 razy i zmieniamy stronę.

Ćwiczenie nr 4

Siadamy na krześle przodem do ściany, w lekkim rozkroku. Zginamy ręce w łokciach i opieramy się przedramionami i dłońmi o ścianę. Próbujemy maksymalnie wygiąć kręgosłup do góry (zgarbić się) i luźno opuścić głowę. Pozycję należy utrzymać kilka sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć 6 razy.

Ćwiczenie nr 5

To modyfikacja ćwiczenia nr 4. Przyjmujemy pozycję taką samą, ale zamiast wyginać kręgosłup, maksymalnie prostujemy go, jak najdalej wychylając się do przodu. Ręce i ramiona oparte są wciąż na ścianie. W takim wyprostowaniu pozostajemy kilka sekund, Ćwiczenie powtarzamy 6 razy.

Ćwiczenie nr 6 – joga

Siadamy na podłodze. Ręce opieramy za plecami, a wyprostowane nogi unosimy jak najwyżej (stopy wyżej niż głowa). Utrzymujemy równowagę dzięki napiętym mięśniom pośladków. Wytrzymujemy w takiej pozycji około 30 sekund, stabilizujemy oddech.

Ćwiczenie nr 7 – joga

Siadamy na podłodze, prostujemy nogi. Uginamy prawą nogę w kolanie tak, by łydka prawej nogi dotykała uda lewej nogi. W tej pozycji staramy się obrócić tułów o 90 stopni w lewo, prawy łokieć musi być oparty o wewnętrzną stronę prawego kolana. Próbujemy pogłębić ruch do maksimum. Wytrzymujemy tak pół minuty i zmieniamy stronę.

Ćwiczenie nr 8 – joga

Kładziemy się na brzuchu na twardym podłożu, nogi złączone i wyciągnięte. Czołem opieramy się na podłodze, a ręce kładziemy wzdłuż tułowia tak, by dłonie były skierowane ku górze. Próbujemy rozluźnić ciało, po czym napinamy pośladki i kością łonową staramy się docisnąć do podłogi. Ręce kierujemy w stronę stóp, ściągamy łopatki i skręcamy ramiona do wewnątrz. Wdychając powietrze odrywamy klatkę piersiową od podłoża, jednocześnie unosząc nogi nad podłoże bez uginania. Utrzymujemy tę pozycję w maksymalnym kącie przez pół minuty. Szyja powinna być luźna, głowa może być zwrócona na wprost lub do góry. Po upływie tego czasu powoli rozluźniamy ciało i delikatnie opadamy na podłogę. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy.

Ćwiczenie nr 9

Kładziemy się płasko na plecach na podłodze. Ręce powinny być prostopadle do tułowia ułożone na podłożu, wnętrzem dłoni do góry. Wdychając powietrze, podnosimy zgięte w kolanach nogi i utrzymujemy tę pozycję kilka sekund. Spokojnie oddychamy. Następnie z wydechem odkładamy zgięte nogi na podłogę, ale skierowane na prawą stronę. Głowa powinna być zwrócona w kierunku przeciwnym. W takiej pozycji pozostajemy kilka sekund, po czym podnosimy zgięte nogi do góry i przekładamy na lewą stronę, kierując głowę w stronę prawą. Znowu czekamy kilka sekund.

To ci się przyda

To ci się przyda

Wzdęcia – czym są i co je powoduje?

Wzdęcia zwane również bębnicą jelit i żołądka to objaw nagromadzonych podczas trawienia gazów w jelitach. Napuchnięte jelita powodują wzdęcia brzucha. Pojawia się dyskomfort spowodowany rozpieraniem brzucha od środka. Czasem objawem towarzyszącym wzdęciom są bolesne skurcze jelit, odgłosy przelewania dochodzące z brzucha lub nadmierne oddawanie gazów.

Przyczyną wzdęć jest zaburzenie procesu trawienia. Mogą się do tego przyczynić m. in. połykanie powietrza podczas jedzenia czy po prostu zła dieta (nadmiar soli, cukru lub nabiału). Nadmiar gazów w jelitach może być efektem problemów z drożnością i prawidłowym funkcjonowaniem jelit lub oznaką choroby niektórych narządów wewnętrznych np: trzustki, jelit, dróg żółciowych, otrzewnej.

Ciekawostką może być dla wielu fakt, że przyczyna wzdęć może leżeć również w problemach z kręgosłupem. Inne czynniki, które mogą powodować wzdęty brzuch to: zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, stres lub alergia pokarmowa.

Wzdęcia to problem dość powszechny i dotyka większości społeczeństwa choćby incydentalnie. W większości przypadków to niegroźna dolegliwość, ale nieprzyjemna i dokuczliwa.

Polecamy
Joga sposobem na płaski brzuch [opisy ćwiczeń]

Joga sposobem na płaski brzuch [opisy ćwiczeń]

Joga to skuteczny rodzaj ćwiczeń na płaski brzuch. Asany jogi mogą być pomocne w walce ze wzdęciami, ponieważ każda z ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 12.10.2016

Komentarze (1 - 3 z 3)
klaudynka, 09.03.2017 12.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Świetny artykuł! To wcale nie mit, że ruch to zdrowie :) Będę się stosować do tych porad, ale na wszelki wypadek i tak kupię dicopeg 10g na zaparcia - w podróży się przyda, gdzie niestety możliwości aktywności są ograniczone
 
Kasia D, 16.12.2016 19.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak na chłopski rozum, ruch pomaga na wszystko co jest w brzuchu, mama zawsze mi to mówiła ;) Malwina, na wyjazd najlepiej się przygotować, ale nie stresować się i zakładać, że będzie źle od razu. Bo moim zdaniem to ten stres to wszystko powoduje. Ja na podróż za granicę zawsze biorę czopki eva qu i pomagają szybko, coś koło 10-15 minut, już dokładnie nie pamiętam. No ale na wyjazd w ciepłe rejony warto wziąć też coś na odwrotny problem i ja zawsze biorę po prostu węgiel ;)
 
Malwina, 15.12.2016 20.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wow, ten artykuł jest super i całkiem inny od tych, które do tej pory czytałam na temat gazów i zaparć. Stosuję te ćwiczenia od miesiąca, ale zawsze na wyjazdach mam zaparcia. jadę teraz na wakacje. polecacie coś na wyjazd? jakieś sprawdzone sposoby?
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
7 ćwiczeń na barki z hantlami - trening w domu 7 ćwiczeń na barki z hantlami - trening w domu

Ćwiczenia na barki z hantlami z łatwością wykonasz w warunkach domowych. Nie ma tu wymagań...

więcej

56

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup? Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup?

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy wzmacniają mięśnie i zapobiegają bólom pleców. Ćwiczenia...

więcej

53

Ćwiczenia na kaloryfer – 7 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha twarde jak stal Ćwiczenia na kaloryfer – 7 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha twarde jak stal

Marzysz o efekcie „kaloryfera” na brzuchu? Poznaj 7 najlepszych ćwiczeń, które pomogą ci wyrzeźbić...

więcej

47

Odstający brzuch - jak się go pozbyć? Ćwiczenia na wystający brzuch Odstający brzuch - jak się go pozbyć? Ćwiczenia na wystający brzuch

Odstający brzuch może występować nawet u szczupłej osoby. Aby się go pozbyć, musisz stosować dietę,...

więcej

46

Eksperci

Przyczyny ziewania nie zostały jeszcze całkowicie przebadane. Najprawdopodobniej ma to jednak związek z regulacją temperatury. Tak, jak działa wentylator, odprowadzana jest zbyt ciepła krew z mózgu i...

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

Forum
data

Sierpień 18, 2017

A czy my jako kobiety możemy stosować ten środek?

data

Sierpień 16, 2017

sprawa dość prosta, nie biegaj po zmroku ani na opuszczonych terenach zwłaszcza. nie musisz przecież biegać po "infrastrukturze", zwykły chodnik tez się nada. jak ktoś zaczyna od strony kupna markowych ciuchów i biegania po ścieżynce to nie ma co się dziwić że nie ma efektów jak ty...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

Aktywna społeczność
widget_icon
KUP sprzęt treningowy
Dzia ZAKUPY na Wformie24.pl ju aktywny! Skorzystaj z naszej porwnywarki cen
Dział ZAKUPY na Wformie24.pl już akt...

W nowym dziale Zakupy znajdziesz wszystko, co potrzebne jest do treningu. Chcesz kupić nowy r...

widget_icon

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.