Jak skręcać na nartach? Nauka skrętu płużnego i równoległego N-W [WIDEO]

Autor: Aleksandra Urbaniak

Nauka jazdy na nartach nie może obejść się bez opanowania techniki skrętów. A tych, w zależności od stopnia skomplikowania, są 3 rodzaje: płużny, równoległy N-W (nisko-wysoko) i równoległy długi. Obejrzyj wideo, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo skręcać na nartach. Technikę skrętów objaśnia i pokazuje instruktor Michał Jędrasik ze Szkoły Narciarskiej Strefa Ruchu w Warszawie.

Jak skręcać na nartach? Można to robić na 3 sposoby, w zależności od tego, jaki jest nasz poziom zaawansowania oraz jak szybko chcemy pokonywać zakręty.

  • skręt pługiem - najbardziej podstawowa ewolucja, której uczą się wszyscy początkujący narciarze; pozwala łatwo kontrolować promień skrętu oraz prędkość jazdy;
  • skręt równoległy N-W (nisko-wysoko) - trochę trudniejsza technika, ponieważ wymaga prowadzenia nart cały czas równolegle; jej nazwa wzięła się stąd, że tuż przed ewolucją uginamy kolana, a w momencie skręcania szybko prostujemy je i tym samym wychodzimy do góry;
  • skręt równoległy długi - technika stosowana przez bardziej doświadczonych narciarzy, która umożliwia zachowanie dużej prędkości jazdy na zakrętach.

Obejrzyj wideo, na którym instruktor Michał Jędrasik ze Szkoły Narciarskiej Strefa Ruchu w Warszawie pokazuje, jak prawidłowo skręcać na nartach.

1. Nauka skręcania na nartach po łuku płużnym

Pierwszym krokiem w nauce skręcania na nartach jest opanowanie łuków płużnych. W tym celu należy przejść do pługu, skierować dzioby nart na skos w dół stoku i przenosząc ciężar ciała na zewnętrzną nartę, zrobić skręt. Dla utrwalenia sobie tej ewolucji warto kilka razy zjechać małym "slalomem" poprzez przenoszenie ciężaru ciała raz na prawą, raz lewą nogę.

2. Technika skrętu pługiem

Łuki płużne przygotowują do nauki kolejnego rodzaju skręcania - z pługu. Jedziemy w poprzek stoku równolegle i tuż przed zakrętem rozszerzamy piętki nart, a następnie łagodnym łukiem robimy skręt. Kontynuujemy jazdę z nartami ustawionymi równolegle.

3. Technika skrętu równoległego N-W (nisko-wysoko)

Technika N-W jest najbardziej uniwersalna. Przyjmujemy pozycję niską (N) na ugiętych nogach i jedziemy pod skosem w dół stoku, z nartami ustawionymi równolegle. W momencie skrętu prostujemy kolana, unosimy się (pozycja W, czyli wysoka) i przenosimy ciężar ciała na nartę górną (dolną możemy nawet lekko unieść). Po zrobieniu skrętu od razu wracamy do pozycji niskiej (N).

4. Technika skrętu równoległego długiego

Skręt długi równoległy zarezerwowany jest dla bardziej doświadczonych narciarzy, którzy nie boją się rozwijać znacznych prędkości na stoku. Polega na tym, by w momencie skręcania zakrawędziować narty (tzn. lekko przechylić na krawędzie) z jednoczesnym pochyleniem kolan i bioder do środka skrętu. W czasie ewolucji utrzymujemy pozycję niską na ugiętych nogach, a narty są lekko rozszerzone, co pozwala utrzymać większą kontrolę nad torem jazdy.

Polecamy
Jakie narty wybrać? Zasady doboru nart, butów i kijów narciarskich [WIDEO]

Jakie narty wybrać? Zasady doboru nart, butów i kijów narciarskich [WIDEO]

Jakie narty wybrać? To pytanie zadają sobie przede wszystkim osoby początkujące, ale i ci, którzy pierwsze kroki na nartach mają ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: archiwum ZPR Media S.A.

Aktualizacja: 03.03.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ? ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ?

Zastanawiasz się, jak schudnąć, dobrze się bawiąc? Jeśli szukasz przyjemnego sposobu na...

więcej

61

Techniki NORDIC WALKING: instrukcja chodzenia z kijkami w 3 krokach Techniki NORDIC WALKING: instrukcja chodzenia z kijkami w 3 krokach

Nordic walking to połączenie tradycyjnego marszu z techniką jazdy na nartach biegowych. Sport na...

więcej

57

Kółka do rolek: jak dobrać twardość i rozmiar kółek do swojego stylu jazdy? Kółka do rolek: jak dobrać twardość i rozmiar kółek do swojego stylu jazdy?

Kółka to najważniejszy element rolek, ponieważ decyduje o szybkości i płynności, z jaką się...

więcej

52

Odchudzanie na rolkach: ile kalorii można spalić jeżdżąc na rolkach? Odchudzanie na rolkach: ile kalorii można spalić jeżdżąc na rolkach?

Odchudzanie na rolkach to jeden z lepszych pomysłów na zrzucenie zbędnych kilogramów i poprawę...

więcej

52

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Czerwiec 25, 2017

Ja jestem bardzo zadowolony z efektu jaki uzyskałem po zastosowaniu Largomass. W końcu widać efekt pracy na siłowni

data

Czerwiec 25, 2017

najważniejsze żeby zachować czujność, do tego właśnie jakiś dodatek typu gaz, paralizator i mozna czuć się o niebo bezpieczniej. ja kupowałam gaz i też taki zwykły i samej mi się po oczach dostało na szczęście przy próbnym strzale. myślę że to naprawdę powszechny problem - teraz mam...

data

Czerwiec 23, 2017

Ja tez lubię spędzać aktywnie wakacje, w ogóle lubię sport i nie wyobrażam sobie bez niego życia. W tym roku wyjeżdżam na obóz taneczny do Kołobrzego, na royal dance camp. Cały czas trwaja zapisy, więc jak ktoś jest chętny to warto. bedą codziennie zajęcia z tańca.

data

Czerwiec 23, 2017

ja tegoroczne wakacje spędze aktywnie na obozie royal dance camp w Kołobrzegu. Już się nie mogę doczekać, bo kocham taniec, a mają byc codziennie jakieś zajęcia taneczne.

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.