Karkonosze: opis trasy Szkalarska Poręba - Śnieżka - Karpacz [3 dni]

2 komentarze
Autor: Jolanta Głodowska

Dlaczego warto przyjechać w Karkonosze? Między innymi dla najwyższego w polskich Karkonoszach wodospadu, najstarszych, największych i najpiękniejszych schronisk oraz... diabła zaklętego w kamień. Zobacz opis pieszej trasy turystycznej i największych atrakcji w Karkonoszach.

Karkonosze, choć są baaardzo stare, skuszą nawet młodych! Oglądają się za nimi nastolatki, a i starsi nie pozostają obojętni na ich względy. A one? Przyjmą każdego! Bo takie już są te Karkonosze, jedne z najstarszych naszych gór. Piękne, uwodzicielskie, ale i kapryśne…

Do 1946 r. nazywano je Górami Olbrzymimi. Nic dziwnego, aż 54 szczyty mają ponad 1000 metrów. I choć tylko 28 proc. Karkonoszy leży po naszej stronie (reszta po czeskiej), to najwyższym szczytem – Śnieżką (1603 m n.p.m.) po przyjacielsku podzieliliśmy się z sąsiadami.

Karkonosze są jedną z kolebek europejskiej turystyki (widokówka Śnieżki była pierwszą pocztówką na świecie). Mają najwięcej w Sudetach (są ich częścią) szlaków turystycznych, które ciągną się nawet kilkaset kilometrów. To góry przyjazne człowiekowi. Bez problemu (czyli zasłaniających widok lasów) pokazują to co mają najpiękniejszego –skałki, rumowiska, kotły i jeziora. A duża liczba schronisk gwarantuje spokojną wędrówkę.

Plan pieszej wędrówki po Karkonoszach

Trasa: Szklarska Poręba – Przełęcz Karkonoska – Karpacz
Czas: 3 dni (dwie noce w schronisku)
Kasa: ok. 260 zł (w tym bilety normalne na 2 kolejki linowe i bilety do parku, noclegi w pokojach dwuosobowych – 118 zł)
Stopień trudności: dla każdego (są dwa warianty)

Plan wędrówki: dzień 1

 • Dzień 1: do schroniska pod Łabskim Szczytem
 • Czas przejścia: 4-5 godzin (lub 2 godz.) z odpoczynkiem na Szrenicy

Wyruszasz ze Szklarskiej Poręby. Gdy już obejrzysz tę największą "wieś" w Prusach, ruszaj w góry, najpierw na Szrenicę. Do wyboru masz dwa warianty.
Wariant pierwszy dla leniuszków: na Szrenicę wjeżdżasz koleją linową (stacja jest usytuowana u zbiegu ulic Turystycznej i Uroczej). Kolejka ma 2760 metrów i po 20 minutach jazdy jesteś już 600 metrów wyżej. Jeździ codziennie w godz. 9-17. Kup bilet tylko w jedną stronę (cena: 18 zł). Uwaga! W połowie drogi czeka nas przesiadka i …kasa Parku Narodowego. Cena do parku: na trzy dni – 8 zł (4 zł bilet jednorazowy).

Wariant drugi dla ambitnych (lub oszczędnych). Na Szrenicę wchodzisz na piechotę. Przygotuj się na ok. 2,5 – 3 godziny wędrówki lasem. Po drodze zobaczysz wodospad Kamieńczyka. W Szklarskiej Porębie wszystkie szlaki rozpoczynają się przy hotelu Sudety. Stamtąd wyruszysz i ty. Idziesz najpierw ulicami, mijasz skałki zwane Krzywe Baszty oraz Krucze i mostem przeprawiasz się przez Kamienną. Za rzeką wchodzisz wreszcie do lasu. Po ok. 40 minutach jesteś przy wodospadzie. I tu niespodzianka – trzeba kupić bilet, cena: 4 zł. Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym w polskich Karkonoszach. Woda spada z wysokości 27 m, po trzech progach. Przepiękny kanion 100 metrowej długości można zobaczyć schodząc na dół schodami i spacerując po żelaznym tarasie widokowym.

Gdy nasycisz już siebie i aparat fotograficzny widokami spadającej wody – ruszaj kamienistą drogą na Szrenicę. Uwaga, przygotuj drobne na bilet do parku. I jeszcze jedno - tuż przed samym schroniskiem na hali czeka cię strome podejście!

Na Hali Szrenickiej musisz koniecznie zobaczyć skały zwane Końskimi Łbami. To tylko 15 minut drogi od schroniska, ale warto ze względu na potężne skały i na przepiękne widoki na Szklarską Porębę. Sam szczyt jest powyżej schroniska. Aby do niego dotrzeć potrzebujesz kolejnych kilkunastu minut. Po krótkim odpoczynku rusz w stronę schroniska pod Łabskim Szczytem. Idziesz teraz Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Przechodzisz koło skałek Trzy Świnki i Twarożnik (tu znajduje się przejście do Czech, można też dojść do źródeł Łaby). Mijasz szczyt i schodzisz do schroniska.
Tu oczywiście meldujesz się na nocleg. Schronisko Pod Łabskim Szczytem powstało w miejscu starej szopy, obok której biegł szlak prowadzący do źródeł Łaby, w Czechach (cena noclegu: 40 zł, tel. 075 752 60 88).

Nie przegap

Plan wędrówki: dzień 2

 • Dzień 2: z widokiem na Śnieżkę
 • Czas: ok. 6-7 godzin

Lepiej wstać rano, bo masz sporo do przejścia i do zobaczenia. Przede wszystkim zobaczysz największą atrakcję regionu czyli Śnieżne Kotły. Dojdziesz do nich po ok. 45 minutach drogi ze schroniska. Uwaga! Tu jest szczególnie niebezpiecznie!

Hala Szrenicka to ogromna łąka, na której kiedyś wypasano bydło. Przez pewien czas nazywano ją Graniczną Łąką (hala obejmuje również tereny po stronie czeskiej). W 1787 r wybudowano na Hali pierwszą budę pasterską, którą przekształcono na schronisko. Murowany budynek powstał dopiero w 1895 roku. Po wielu przebudowach jest obecnie największym schroniskiem w polskich Karkonoszach.

Mały Kocioł Śnieżny jest głębszy, jego dno leży na wysokości 1175 m. Pomiędzy dwoma kotłami znajduje się grzęda skalna. Kotły powstały ok. 20 tys. lat temu, pod koniec epoki lodowcowej. Jęzory lodu miału wówczas po 2 km! Na skalnych ścianach można wypatrzyć roślinność alpejską i arktyczną.
Na skraju Kotłów na początku XIX w. wybudowano bufet, później schronisko. Ciągłe uderzenia piorunów spowodowały, że w latach 70. XX w. przekształcono je w stację przekaźnikową.

Dalej po ok. 25 minutach mijasz tzw. Czeskie i Śląskie Kamienie (grupy kamieni), po prawej nieco w dole dojrzysz czeskie schronisko Petrova Bouda i przez bardzo zniszczony las (wstrząsający widok!) dojdziesz do schroniska Odrodzenie na Przełęczy Karkonoskiej. To najniższy punkt głównego grzbietu Karkonoszy (1198 m). W latach 80 XX w. spotykali się tutaj polscy i czescy opozycjoniści z Vaclavem Havlem na czele.

Po godzinie dojdziesz do Słonecznika – najpiękniejszych skałek Karkonoszy. Jedna z nich (12 metrowa) nosi nazwę Diabelski Kamień. Legenda mówi, że jest to… zamieniony w kamień szatan, który chciał zasypać pobliski Wielki Staw. Kiedy zatrzymał się by odsapnąć, zabiły dzwony na Anioł Pański i czart skamieniał.

Przed tobą ostatni kawałek dzisiejszej wędrówki. Idziesz krawędzią Kotła Wielkiego, a później Małego Stawu. Widoki zapierają dech w piersiach! Nic dziwnego, że w filmie „Awantura o Basię” z 1995 r. kotły udawały… Andy. Dostawiono tylko sztuczne palmy i indiańską wioskę, w której Basia znalazła ojca.

Nocujesz albo w schronisku Samotnia nad Małym Stawem, albo w Strzesze Akademickiej. Samotnia to jedno z najstarszych i najpiękniejszych schronisk w Polsce. W XVII w. drewniany budynek z wieżyczką był siedzibą strażnika pilnującego hodowli pstrągów (cena: 35 zł w weekend, tel. 075 76 19 376). Strzecha Akademicka to również jedno z najstarszych schronisk zarówno w Karkonoszach (1642 r. !) jak i w Polsce. Zatrzymywali się w nim pielgrzymi wędrujący na Śnieżkę. Był tu też m.in. Goethe (cena: 37 zł, tel. 075 75 35 275).

Plan wędrówki: dzień 3

 • Dzień 3: do Karpacza przez… Śnieżkę
 • Czas: ok. 4 godzin (lub 2 godz.) z odpoczynkiem na Śnieżce

Ze schroniska ruszasz w stronę Śnieżki. Docierasz do przełęczy pod Śnieżką, przy której stoi Śląski Dom (tylko bufet!) i rozpoczynasz mozolną wspinaczkę na szczyt. Przy samym końcu będzie stromo. Śnieżka to najwyższy szczyt całych Sudetów, ma 1602 m. Po raz pierwszy została zdobyta w 1456 r. Często wieje tu silny wiatr o prędkości przekraczającej 50 m na godzinę. Na jej wierzchołku stoi XVII- wieczna kaplica św. Wawrzyńca - patrona przewodników i Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW w kształcie trzech spodków. Wydana w 1873 r. widokówka z rysunkiem Śnieżki była prawdopodobnie pierwszą pocztówką na świecie!

Teraz już będzie z górki. Masz dwa warianty do wyboru. Wariant dla bardzo zmęczonych: zjazd z Małej Kopy (musisz do niej zejść) do Karpacza wyciągiem krzesełkowym. Wyciąg krzesełkowy Zbyszek (pojedyncze siedzenia) ma 2229 m długości i pokonuje 530 m. wzniesienie. Zjazd trwa 18 minut (cena: 11 zł) .

Wariant drugi dla ambitnych: zejście do Karpacza przez Kocioł Łomniczki (ok. 2-2.5 godz). Odnotowano tu wiele katastrof, dlatego zimą ten szlak jest zamknięty. Płynący dnem strumień tworzy najdłuższy (300 m) ciąg kaskad w polskich Karkonoszach. Ze strumienia wypłukiwano kiedyś złoto. W górnej części Kotła znajduje się symboliczny Cmentarz Ofiar Gór. Powstał w 1985 roku dla upamiętnienia osób, które zginęły w Karkonoszach lub pochodziły z tych okolic, ale zginęły w innych górach. I to już koniec! Jesteśmy w Karpaczu.

Musisz się wdrapać (lub wjechać):

 • Na Szrenicę (dla pięknych widoków)
 • Na Śnieżkę (bo to najwyższy szczyt Karkonoszy)

Musisz zobaczyć:

 • Śnieżne Kotły (bo tylko tutaj są takie!)
 • Mały i Wielki Staw (bo przypominają Andy)
 • Diabelski Kamień (bo to zaklęty szatan)
 • schronisko Samotnia (bo jest najpiękniejsze)

Warto zobaczyć:

 • Cmentarz Ofiar Gór (bo jedyny w Polsce)
 • latające spodki czyli obserwatorim na Śnieżce (bo faktycznie są nie-z-tej-ziemi)

Te telefony mogą ci się przydać:

 • Informacja Turystyczna, Szklarska Poręba: 075 754 77 40
 • Informaja Turystyczna, Karpacz: 075 761 86 05
 • Informacja Turystyczna, Jelenia Góra: 075 767 69 25

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jolanta Głodowska

Aktualizacja: 22.07.2014

Komentarze (1 - 2 z 2)
marek, 14.01.2015 15.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie najbardziej zachwycił zamek Chojnik. Może dlatego że jestem pasjonatem starych budowli i legend z nimi związanych. Oczywiście skorzystałem też ze schroniska, które bardziej przypomina pensjonat. http://www.rezydencjalawendowewzgorze.pl/atrakcje/zamek-chojnik.html
 
Dorota, 02.10.2008 20.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Piękne chwile i wakacje spędziłam w Karpaczu. Śnieżka to cos niesamowitego. Mimo trudu warto wejść na sam szczyt.Polecam
 
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ZALETY PŁYWANIA: wzmacnia mięśnie i odciąża kręgosłup ZALETY PŁYWANIA: wzmacnia mięśnie i odciąża kręgosłup

Pływanie pełni rolę profilaktyczną i rehabilitacyjną dzięki temu, że podczas ruchu w wodzie...

więcej

10499

Wybierz AKTYWNY WYPOCZYNEK dla siebie: nordic walking, spacer, bieganie, rower Wybierz AKTYWNY WYPOCZYNEK dla siebie: nordic walking, spacer, bieganie, rower

Nie wiesz, kiedy ostatnio ćwiczyłaś? Możesz to szybko nadrobić niezależnie od tego, ile masz lat i...

więcej

697

Nordic walking: jak prawidłowo chodzić z kijkami [ZDJĘCIA] Nordic walking: jak prawidłowo chodzić z kijkami [ZDJĘCIA]

Jeszcze kilka lat temu nordic walking w Polsce prawie nie istniał, a przez wielu był wręcz...

więcej

1449

Czym NORDIC WALKING różni się od normalnego chodzenia? Czym NORDIC WALKING różni się od normalnego chodzenia?

Nordic walking, czyli maszerowanie z kijkami, bardziej niż zwykły spacer wzmacnia umięśnienie...

więcej

1241

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Eksperci

Przyjrzałabym się bliżej temu, co faktycznie pani spożywa i jak wygląda pani trening. Jeżeli chodzi o ćwiczenia, to powinny być dostosowane do pani możliwości fizycznych. Konsultując się z trenerem...

Budowanie masy mięśniowej wymaga jednak zwrócenia uwagi także na dietę: na to, co jadasz i w jakich ilościach. Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o regularnym spożywaniu warzyw, węglowodanów złożonych i...

Jeśli rozpoczęłaś treningi dopiero niedawno, a już widzisz efekty treningu siłowego, to jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia celu. Zrezygnuj z wprowadzenia dodatkowego treningu aerobowego i...

Grupy wsparcia
data

Maj 23, 2015

Oczywiście, że sport to zdrowie, ja staram się regularnie chodzić na basen oraz chodzę na spacery z psem;)

data

Maj 19, 2015

Bawełna nie jest przeżytkiem - ale zależy to od rodzaju uprawianego sportu. Strój trzeba dobrać też do pogody, np. zimą na narty lepsze będą ubrania z takiej mięciutkiej wełny, bo odprowadzają pot na zewnątrz i nie dopuszczają do wychłodzenia organizmu. Inaczej jest latem, np. na rowerze...

data

Maj 19, 2015

Ja na skakance skakałam ponad trzy miesiące, codziennie rano na czczo, godzinę. Na przemian, raz zwalniam, raz przyspieszam tempo. Skakałam nisko nad podłożem, ponoć to istotne. Na pewno poprawiło to moją kondycję, miałam mnóstwo energii. Wyszczupliłam łydki, trochę miałam potem...

data

Maj 12, 2015

Witam wszystkich. Mam na imię Kasia i mam 28 lat. Jeszcze rok temu ważyłam ponad 90 kilo przy wzroście 170. Tak wiem byłam grubasem Smile Jednak wyjechałam do Anglii i tam poznałam fajnego faceta ale wstydziłam się z nim iść do łóżka choć on chciał. Spotykaliśmy się już dość długo i on...

reklama
Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.