Jak zacząć biegać na nartach? Dobór nart i podstawowe techniki [WIDEO]

Autor: Anna Sierant

Jak zacząć biegać na nartach? Na samym początku narciarskiej przygody najważniejsza będzie znajomość podstawowych technik biegu, umiejętność pracowania kijami oraz dobór odpowiedniego sprzętu. Dowiedz się, jak zacząć biegać na nartach z poradnikiem wideo dla początkujących narciarzy przygotowanym przez instruktora Łukasza Kacprzaka z Towarzystwa Narciarskiego Biegówki.

Jak zacząć biegać na nartach? Choć pierwsze kroki na biegówkach sprawiają początkującym problemy, czujne oko instruktora oraz znajomość podstawowych technik biegu i wiedza o tym, jakich błędów się wystrzegać, pozwolą szybko opanować sztukę poruszania się na nartach biegowych. Przyda się również wyrozumiałość dla swoich pierwszych niepowodzeń i zapał do wykonywania kolejnych prób.

Zapoznaj się z radami dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami biegowymi. O zasadach treningu opowiada ekspert Łukasz Kacprzak z Towarzystwa Narciarskiego Biegówki.

Jak dobrać narty biegowe?

Bieganie na nartach należy zacząć od wyboru odpowiedniego sprzętu, a przede wszystkim - od samych nart. Dobieramy je na podstawie tabeli, biorąc pod uwagę swoją masę ciała oraz wzrost. Sprzedawcy w specjalistycznych sklepach bez problemu pomogą w zakupie właściwego sprzętu, zazwyczaj jednak amatorom poleca się narty biegowe o 10-15 cm dłuższe niż wynosi wzrost danej osoby, a w przypadku osób zawodowo trenujących na biegówkach - o 20 cm dłuższe. Występuje również zależność: jeśli narta jest szersza, to powinna być krótsza, a jeśli węższa, to dłuższa.

Jakie kije wybrać?

Długość kija do narciarstwa biegowego powinna mieścić się pomiędzy dołem pachowym a wyrostkiem kruczym, tak, by po wzięciu kija do ręki ugięte w łokciu ramię i przedramię swobodnie tworzyły kąt prosty. Podobnie jak w przypadku nart, w wyborze kijów pomoże specjalista, dobierając je do wzrostu i stylu (w przypadku osób początkujących - klasycznego).

Jak dobrać buty do narciarstwa biegowego?

Buty do biegówek powinny być przede wszystkim wygodne, trwałe i wodoodporne. Te do narciarstwa klasycznego, czyli dla początkujących, są zazwyczaj cięższe od tych do trudniejszego narciarstwa łyżwowego, jednak niekoniecznie jest to ich wadą - niedoświadczeni biegacze czują się w nich pewniej i jest im cieplej.

Zobacz na wideo podstawowe techniki w narciarstwie biegowym:

Technika narciarstwa biegowego: bezkrok i jednokrok

Aby móc szusować na nartach biegowych, najpierw trzeba poznać kroki, bez których nie będzie to możliwe.

Bezkrok (pchanie) to pierwszy z nich. Krok polega na tym, że... żadnych kroków nie wykonujemy. Próbujemy odbijać się samymi kijami, nie odrywając nart od podłoża. Podczas trenowania bezkroku pracują mięśnie brzucha, pleców i barki.

Po opanowaniu bezkroku zabierz się za jednokrok, czyli ruch, w którym na jeden krok występuje jedno pchnięcie kijkiem. Aby jak najlepiej go opanować, warto ćwiczyć tzw. hulajnogę: stajemy na jednej narcie, z drugiej nogi nartę zdejmujemy i odbijając się nogą bez narty, staramy się jak najdłużej jechać na jednej nodze.

Technika narciarstwa biegowego: krok naprzemianstronny

Następny do opanowania w technice biegania na nartach jest krok naprzemianstronny, który wyróżnia się tym, że, jak sama nazwa wskazuje, rękoma i nogami pracujemy na przemian. Podczas odbijania się jedną nartą od podłoża środek ciężkości powinien znajdować się na środku stopy wykrocznej, czyli tej, która pozostaje w danym momencie na podłożu. Wtedy łatwo wbijemy kijek i oderwiemy drugą stopę od śniegu, podnosząc ją do tyłu, a po powrocie na podłoże - przenosząc na nią środek ciężkości. Noga porusza się w kroku naprzemianstronnym w trzech etapach: odbiciu, zamachu i poślizgu.

Technika narciarstwa biegowego: krok biegowy

Bieganie na nartach nie może się też odbyć bez kroku biegowego, który opanujemy, gdy nauczymy się już wykonywać dwa poprzednie ruchy. Krok biegowy od korku naprzemianstronnego odróżnia mocniejsze i dokładniejsze podniesienie nogi do tyłu. Początkowo najlepiej ćwiczyć go, podobnie jak i poprzednie, na terenie bez toru, pod okiem instruktora.

Jak pracować kijami podczas biegu na nartach?

Technika biegania na nartach, oprócz opanowania podstawowych kroków, wymaga również pracy kijami. Najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących jest zbyt szerokie rozstawianie kijów na boki. Tymczasem powinny być one ułożone równolegle do ciała, blisko niego. Opanowania wymaga również sposób wbijania kija w podłoże. Niepoprawna jest "dzida", czyli wyrzucenie kijka do przodu, który po takim wyrzucie nie pracuje prawidłowo. Kij powinien zostać wbity w śnieg pod kątem 70 stopni, w okolicy buta bądź nieznacznie za nim, jeśli teren jest pochylony. Jeśli właściwie pracujemy kijami, czujemy się na biegówkach tak, jak byśmy chodzili: lekko się ślizgamy, nie zatapiamy w śniegu, a narty same nas unoszą.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: archiwum ZPR Media S.A.

Aktualizacja: 13.02.2017

DlaPacjentow24.pl
Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Czerwiec 25, 2017

Ja jestem bardzo zadowolony z efektu jaki uzyskałem po zastosowaniu Largomass. W końcu widać efekt pracy na siłowni

data

Czerwiec 25, 2017

najważniejsze żeby zachować czujność, do tego właśnie jakiś dodatek typu gaz, paralizator i mozna czuć się o niebo bezpieczniej. ja kupowałam gaz i też taki zwykły i samej mi się po oczach dostało na szczęście przy próbnym strzale. myślę że to naprawdę powszechny problem - teraz mam...

data

Czerwiec 23, 2017

Ja tez lubię spędzać aktywnie wakacje, w ogóle lubię sport i nie wyobrażam sobie bez niego życia. W tym roku wyjeżdżam na obóz taneczny do Kołobrzego, na royal dance camp. Cały czas trwaja zapisy, więc jak ktoś jest chętny to warto. bedą codziennie zajęcia z tańca.

data

Czerwiec 23, 2017

ja tegoroczne wakacje spędze aktywnie na obozie royal dance camp w Kołobrzegu. Już się nie mogę doczekać, bo kocham taniec, a mają byc codziennie jakieś zajęcia taneczne.

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.