Body balance: wzmacnia ciało i wycisza umysł. Na czym polegają zajęcia body balance?

Body Balance to zajęcia fitness, na które składają się elementy tai chi, jogi i pilatesu. Dzięki body balance wzmocnisz wszystkie grupy mięśni, poprawisz swoją koncentrację i koordynację ruchową. Ćwiczenia przywracają też wewnętrzną równowagę i odstresowują. Przeczytaj, na czym polega trening body balance i jakie jeszcze przynosi efekty.

Zajęcia body balance są przeznaczone dla wszystkich, bez względu na wiek i płeć.

Body balance: fitness 3w1. Na czym polega body balance?

Body balance to system treningów opracowany przez szkołę Les Mills, a konkretnie przez jej oddział w Nowej Zelandii. Gdziekolwiek na świecie postanowisz więc ćwiczyć body balance, zajęcia będą się składały z tego samego zestawu aktywności. Na każdy trening składają się elementy trzech, pozornie różnych, dyscyplin: tai-chi, pilatesu i jogi. Wszystko po to, by uzyskać oczekiwany efekt: zwiększyć siłę mięśni i ich elastyczność, a jednocześnie pozbyć się codziennych stresów. Bardzo często podkreśla się, że body balance to ćwiczenia dla każdego: bez względu na wiek i kondycję fizyczną.

Body balance: na czym polega trening?

Trening body balance trwa 55 minut - najpierw 5-minutowa rozgrzewka, później 40 minut właściwych ćwiczeń, a na koniec 10 minut relaksacji i medytacji. Zajęcia body balance rozpoczynają się od praktykowania tai-chi - wykonywaniu wolnych i płynnych ruchów, mających wprowadzić uczestników treningu w stan koncentracji i wyciszenia oraz zapobiec ewentualnej kontuzji. Potem przychodzi kolej na punkt główny zajęć, czyli ćwiczenia z elementami jogi i pilatesu, wzmacniające mięśnie i dodające im elastyczności. Ostatnie 10 minut przeznaczone na medytację ma zwiększyć skuteczność zastosowanych aktywności i wprowadzić uczestników treningu w stan relaksacji. Jako że body balance ma służyć stabilizacji sylwetki w różnych płaszczyznach, ćwiczenia wykonuje się w różnych pozycjach: leżąc, stojąc, klęcząc.

Trening body balance powinien odbywać się co najmniej 2 razy w tygodniu.

Trening body balance wykonuje się boso, ponieważ bezpośredni kontakt z podłogą pozwala zachować odpowiednią postawę. Początkowo do wykonania ćwiczeń nie są potrzebne żadne akcesoria - wskazana jest co prawda mata, ale nie stanowi ona elementu obowiązkowego treningów. Z czasem, aby utrudnić sobie zadanie, można wprowadzić ćwiczenia z piłką fitnessową czy bosu.

Zajęcia body balance odbywają się z towarzyszeniem spokojnej muzyki, a ich istotny element stanowią ćwiczenia oddechowe i te, które kształtują zmysł równowagi, np. stanie na jednej nodze. Co 3 miesiące zmieniana jest muzyka i choreografia, więc trening body balance raczej nikomu się nie znudzi.

Czytaj również: Pilates - dla kogo przeznaczony jest trening?

Pełen trening body balance

Zobacz, jak wygląda trening body balance i spróbuj samodzielnie wykonać go w domu!

Body balance: jak wyglądają zajęcia?

1. Rozgrzewka

Pierwszym elementem ćwiczeń jest trwająca około 5 minut rozgrzewka wykorzystująca elementy tai-chi. Trenujący wykonują najbardziej podstawowe ćwiczenia związane z tą sztuką walki: krążenie ręką w jednym miejscu, krążenie jedną ręką z krokami, ćwiczenia wzmacniające mięśnie skośne i mięśnie proste brzucha, ćwiczenia wzmacniające boki tułowia.

2. Ćwiczenia z elementami jogi i pilates

Na tym etapie ćwiczeń wykonuje się najpopularniejsze i uznawane za nietrudne do wykonania pozycje z jogi, m. in. pozycję góry, pozycję krokodyla, pozycję psa z głową w dół, pozycję kobry, pozycję wojownika, trójkąt. Czerpie się również z pilatesu, wykorzystując m. in. ćwiczenia pilates core, poprawiające stabilność kręgosłupa, a także różnego rodzaju skłony i obroty.

3. Wyciszenie

Na koniec czas na medytację i relaksację oraz ćwiczenia oddechowe, które mają wzmocnić efekty całego treningu.

Czytaj również: Joga dla początkujących - podstawowe asany

Warto wiedzieć

Ważne

Jak sprawdzić swój zmysł równowagi?

Ćwiczenia body balance nie są wymagające, a jednym z ich głównych celów jest udoskonalenie swojej umiejętności zachowania równowagi. Przed zapisaniem się na treningi możesz samodzielnie sprawdzić, jaki jest twój poziom zaawansowania w tej dziedzinie. Stań na jednej nodze, a drugą unieś, zegnij w kolanie i oprzyj o kolano nogi, na której stoisz. Jeśli wytrzymasz w tej pozycji 60 sekund na każdej nodze, masz bardzo dobrą równowagę, jeżeli twój wynik wyniesie poniżej 17 sekund - zdecydowanie musisz nad nią popracować. Wynik pomiędzy tymi wartościami oznacza, że twoje umiejętności zachowania równowagi są na umiarkowanym poziomie.

Body balance: efekty

Co daje uczestnictwo w zajęciach body balance? Efekty można zaobserwować już po pierwszym treningu - oczywiście ciało nie będzie jeszcze bardzo wzmocnione, ale odprężenie psychiczne - zauważalne. A to dzięki spokojnym, płynnym ruchom wywodzącym się z tai-chi, które mają działanie odprężające, redukujące stres i niepokój.

Body balance wprowadza w stan równowagi psychicznej i uczy większej odporności na niepowodzenia.

Body balance pozytywnie oddziałuje też na sylwetkę. Wzmacnia przede wszystkim mięśnie brzucha i kręgosłup oraz uczy zachowania wyprostowanej pozycji ciała. Treningi wzmacniają i wyszczuplają ciało, a także poprawiają koordynację ruchową, zwiększają elastyczność i ruchomość stawów.

Ćwiczenia body balance są bardzo bezpieczne, rzadko powodują kontuzje. Mogą na nie uczęszczać nawet kobiety w ciąży, jednak wcześniej muszą o swoim stanie poinformować instruktora - niektóre z ćwiczeń zostaną dla nich zmodyfikowane.

Polecamy
Barre, czyli fitness przy drążku - na czym polega? Ćwiczenia barre w domu

Barre, czyli fitness przy drążku - na czym polega? Ćwiczenia barre w domu

Barre to trening 3 w 1: łączy w sobie balet, jogę i pilates. Wykonując ćwiczenia barre nie musisz wylewać z ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 04.04.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

25

Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć? Jazda na rowerze sposobem na odchudzanie Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć? Jazda na rowerze sposobem na odchudzanie

Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć? Wbrew pozorom nie trzeba się męczyć tak, jak podczas...

więcej

20

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

19

Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet

Wypróbuj 12-tygodniowy plan treningowy dla początkujących kobiet, zaczynających przygodę z...

więcej

19

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Kwiecień 29, 2017

Ja z tą dietą online schudłam 9 kg w ciągu 2 miesięcy i ładnie wyrzeźbiłam ciało ,dieta połączona jest z ćwiczeniami i ułożona jest przez dietetyków i trenerów ,można uzyskać dobre efekty w krótkim czasie :) http://dieta-lux.pl/44535

data

Kwiecień 28, 2017

Ja akurat jestem bardzo zadowolony z efektu jaki udało mi się uzyskać po zastosowaniu largomass. Moim zdaniem to jeden z najlepszych środków wspomagających budowę masy mięśniowej

data

Kwiecień 27, 2017

Ja też lubię jeździć na rowerze. Nawet sobie postanowiłem, że zrealizuję te trasy: http://www.menshealth.pl/wyzwania/5-najlepszych-tras-rowerowych-w-Polsce,9956,1

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.