Body balance: wzmacnia ciało i wycisza umysł. Na czym polegają zajęcia body balance?

Body Balance to zajęcia fitness, na które składają się elementy tai chi, jogi i pilatesu. Dzięki body balance wzmocnisz wszystkie grupy mięśni, poprawisz swoją koncentrację i koordynację ruchową. Ćwiczenia przywracają też wewnętrzną równowagę i odstresowują. Przeczytaj, na czym polega trening body balance i jakie jeszcze przynosi efekty.

Zajęcia body balance są przeznaczone dla wszystkich, bez względu na wiek i płeć.

Body balance: fitness 3w1. Na czym polega body balance?

Body balance to system treningów opracowany przez szkołę Les Mills, a konkretnie przez jej oddział w Nowej Zelandii. Gdziekolwiek na świecie postanowisz więc ćwiczyć body balance, zajęcia będą się składały z tego samego zestawu aktywności. Na każdy trening składają się elementy trzech, pozornie różnych, dyscyplin: tai-chi, pilatesu i jogi. Wszystko po to, by uzyskać oczekiwany efekt: zwiększyć siłę mięśni i ich elastyczność, a jednocześnie pozbyć się codziennych stresów. Bardzo często podkreśla się, że body balance to ćwiczenia dla każdego: bez względu na wiek i kondycję fizyczną.

Body balance: na czym polega trening?

Trening body balance trwa 55 minut - najpierw 5-minutowa rozgrzewka, później 40 minut właściwych ćwiczeń, a na koniec 10 minut relaksacji i medytacji. Zajęcia body balance rozpoczynają się od praktykowania tai-chi - wykonywaniu wolnych i płynnych ruchów, mających wprowadzić uczestników treningu w stan koncentracji i wyciszenia oraz zapobiec ewentualnej kontuzji. Potem przychodzi kolej na punkt główny zajęć, czyli ćwiczenia z elementami jogi i pilatesu, wzmacniające mięśnie i dodające im elastyczności. Ostatnie 10 minut przeznaczone na medytację ma zwiększyć skuteczność zastosowanych aktywności i wprowadzić uczestników treningu w stan relaksacji. Jako że body balance ma służyć stabilizacji sylwetki w różnych płaszczyznach, ćwiczenia wykonuje się w różnych pozycjach: leżąc, stojąc, klęcząc.

Trening body balance powinien odbywać się co najmniej 2 razy w tygodniu.

Trening body balance wykonuje się boso, ponieważ bezpośredni kontakt z podłogą pozwala zachować odpowiednią postawę. Początkowo do wykonania ćwiczeń nie są potrzebne żadne akcesoria - wskazana jest co prawda mata, ale nie stanowi ona elementu obowiązkowego treningów. Z czasem, aby utrudnić sobie zadanie, można wprowadzić ćwiczenia z piłką fitnessową czy bosu.

Zajęcia body balance odbywają się z towarzyszeniem spokojnej muzyki, a ich istotny element stanowią ćwiczenia oddechowe i te, które kształtują zmysł równowagi, np. stanie na jednej nodze. Co 3 miesiące zmieniana jest muzyka i choreografia, więc trening body balance raczej nikomu się nie znudzi.

Czytaj również: Pilates - dla kogo przeznaczony jest trening?

Pełen trening body balance

Zobacz, jak wygląda trening body balance i spróbuj samodzielnie wykonać go w domu!

Body balance: jak wyglądają zajęcia?

1. Rozgrzewka

Pierwszym elementem ćwiczeń jest trwająca około 5 minut rozgrzewka wykorzystująca elementy tai-chi. Trenujący wykonują najbardziej podstawowe ćwiczenia związane z tą sztuką walki: krążenie ręką w jednym miejscu, krążenie jedną ręką z krokami, ćwiczenia wzmacniające mięśnie skośne i mięśnie proste brzucha, ćwiczenia wzmacniające boki tułowia.

2. Ćwiczenia z elementami jogi i pilates

Na tym etapie ćwiczeń wykonuje się najpopularniejsze i uznawane za nietrudne do wykonania pozycje z jogi, m. in. pozycję góry, pozycję krokodyla, pozycję psa z głową w dół, pozycję kobry, pozycję wojownika, trójkąt. Czerpie się również z pilatesu, wykorzystując m. in. ćwiczenia pilates core, poprawiające stabilność kręgosłupa, a także różnego rodzaju skłony i obroty.

3. Wyciszenie

Na koniec czas na medytację i relaksację oraz ćwiczenia oddechowe, które mają wzmocnić efekty całego treningu.

Czytaj również: Joga dla początkujących - podstawowe asany

Warto wiedzieć

Ważne

Jak sprawdzić swój zmysł równowagi?

Ćwiczenia body balance nie są wymagające, a jednym z ich głównych celów jest udoskonalenie swojej umiejętności zachowania równowagi. Przed zapisaniem się na treningi możesz samodzielnie sprawdzić, jaki jest twój poziom zaawansowania w tej dziedzinie. Stań na jednej nodze, a drugą unieś, zegnij w kolanie i oprzyj o kolano nogi, na której stoisz. Jeśli wytrzymasz w tej pozycji 60 sekund na każdej nodze, masz bardzo dobrą równowagę, jeżeli twój wynik wyniesie poniżej 17 sekund - zdecydowanie musisz nad nią popracować. Wynik pomiędzy tymi wartościami oznacza, że twoje umiejętności zachowania równowagi są na umiarkowanym poziomie.

Body balance: efekty

Co daje uczestnictwo w zajęciach body balance? Efekty można zaobserwować już po pierwszym treningu - oczywiście ciało nie będzie jeszcze bardzo wzmocnione, ale odprężenie psychiczne - zauważalne. A to dzięki spokojnym, płynnym ruchom wywodzącym się z tai-chi, które mają działanie odprężające, redukujące stres i niepokój.

Body balance wprowadza w stan równowagi psychicznej i uczy większej odporności na niepowodzenia.

Body balance pozytywnie oddziałuje też na sylwetkę. Wzmacnia przede wszystkim mięśnie brzucha i kręgosłup oraz uczy zachowania wyprostowanej pozycji ciała. Treningi wzmacniają i wyszczuplają ciało, a także poprawiają koordynację ruchową, zwiększają elastyczność i ruchomość stawów.

Ćwiczenia body balance są bardzo bezpieczne, rzadko powodują kontuzje. Mogą na nie uczęszczać nawet kobiety w ciąży, jednak wcześniej muszą o swoim stanie poinformować instruktora - niektóre z ćwiczeń zostaną dla nich zmodyfikowane.

Polecamy
Barre, czyli fitness przy drążku - na czym polega? Ćwiczenia barre w domu

Barre, czyli fitness przy drążku - na czym polega? Ćwiczenia barre w domu

Barre to trening 3 w 1: łączy w sobie balet, jogę i pilates. Wykonując ćwiczenia barre nie musisz wylewać z ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 04.04.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia] Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia]

Ćwiczenia izometryczne to rodzaj ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Aby rozpocząć treningi nie musisz...

więcej

226

TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

215

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

206

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej powinien być precyzyjnie zaplanowany - ważna jest zarówno...

więcej

192

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Czerwiec 28, 2017

Moim zdaniem Largomass to jedne z najlepszych środków wspomagających budowę masy mięśniowej

data

Czerwiec 26, 2017

Ja mam płaściejszy brzuch dzięki diecie sportowej oraz odpowiedniemu planu treningowemu . Ogólnie czuję sie świetnie . Z tym ,ze ja najpierw udałam się do trenera personalnego , a dokłądniej pani Katarzyny Gryko z Białegostoku . dzięki niej , jej motywcjom , na prawde udało mi się...

data

Czerwiec 25, 2017

najważniejsze żeby zachować czujność, do tego właśnie jakiś dodatek typu gaz, paralizator i mozna czuć się o niebo bezpieczniej. ja kupowałam gaz i też taki zwykły i samej mi się po oczach dostało na szczęście przy próbnym strzale. myślę że to naprawdę powszechny problem - teraz mam...

data

Czerwiec 23, 2017

Ja tez lubię spędzać aktywnie wakacje, w ogóle lubię sport i nie wyobrażam sobie bez niego życia. W tym roku wyjeżdżam na obóz taneczny do Kołobrzego, na royal dance camp. Cały czas trwaja zapisy, więc jak ktoś jest chętny to warto. bedą codziennie zajęcia z tańca.

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.