Jak przygotować rower do sezonu? Praktyczne porady

Autor: Materiały prasowe

Zarówno rower, który przestał zimę jak i taki, który jest używany przez cały rok wymaga przed pełnią sezonu gruntownego przeglądu i serwisowania. Jeśli mamy trochę technicznej wprawy, to podstawowe czyszczenie i oględziny można zrobić w warunkach domowych. Jeśli nie czujemy się pewnie z rowerowymi naprawami, najlepiej wybrać się do sprawdzonego serwisu.

Przed rozpoczęciem sezonu trzeba sprawdzić stan hamulców, łańcucha, łożysk i układu jezdnego oraz kół.

Jak przygotować rower do sezonu? Praktyczne porady

Porady dla rowerzystów: przegląd i czyszczenie roweru

Czyszczenie przyda się zarówno sprzętowi, którym jeździliśmy po śniegu jak i takiemu, który został zakonserwowany na zimę. To podstawa gruntownego przeglądu, która pozwoli sprawdzić, czy wszystkie mechanizmy i części są sprawne – mówi Karol Popławski z serwisu Wygodny Rower. Do dokładnego umycia roweru wystarczy ciepła woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń. – Nie zaleca się czyszczenia roweru myjkami wysokociśnieniowymi – woda może się dostać do specjalnie uszczelnionych miejsc, jak łożyska i piasty. – ostrzega serwisant. Po myciu rower należy dokładnie osuszyć miękką ściereczką, np. z mikrofibry.

Sprawne hamulce w rowerze - podstawa bezpieczniej jazdy

Wracając na rower po zimowej przerwie należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo jazdy, zaczynając od sprawdzenia czy hamulce działają poprawnie. Jak to zrobić?

– Zaciskając hamulce i ruszając rowerem w przód i w tył możemy sprawdzić, czy nie trzeba dokręcić śrub w klamkach - wyjaśnia ekspert. Jeśli koło przetacza się nawet wtedy, gdy śruba jest wykręcona do końca, zaleca się naciągnięcie linki umieszczonej za ramieniem hamulca.

Jak sprawdzić stan łańcucha w rowerze?

W rowerach bez przełożenia lub z biegami ukrytymi w piaście łatwo możemy sprawdzić stan naciągnięcia łańcucha – dosłownie jednym palcem. Jeżeli możemy unieść go na więcej niż 1 cm, należy odciągnąć koło w tył, lub wymienić łańcuch.

Z rowerem z zewnętrznym systemem przełożenia, np. górskim, powinniśmy udać się do serwisu dysponującego narzędziem do mierzenia stanu zużycia łańcucha i albo go naciągnąć, albo wymienić.

Niebezpieczne luzy w łożyskach i układ jezdny

– Poluzowana piasta, czyli oś koła, podobnie jak każda niedokręcona część roweru, może być przyczyną szybszego zużywania się sprzętu, a nawet groźnego wypadku – wyjaśnia specjalista. – Aby sprawdzić stan piasty, jedną ręką chwytamy za ramę, drugą poruszamy kołem na boki. Wszelki wyczuwalny luz najlepiej od razu zgłosić do serwisu rowerowego, gdzie zostanie wyregulowany. Czasem może to wymagać wymiany zużytych części. Podobnie sprawdzamy działanie korbowodu: chwytamy za ramię korby i poruszamy nią na boki (do wewnątrz i na zewnątrz roweru).

W przypadku poluzowania trzeba dokręcić ramię lub nawet wymienić wkład suportu albo ramię korby. Płynna praca łożysk sterowych to również ważny element bezpiecznej jazdy i właściwej konserwacji sprzętu. – Gdy przechylimy rower lekko na bok, przednie koło powinno skręcić bez oporu. Luzy sprawdzamy zaciskając hamulec i ruszając rowerem w przód i w tył oraz na boki. Ewentualne luzy możemy wyregulować samodzielnie, ale przy braku wyczucia ryzykujemy zniszczeniem łożysk sterowych, co grozi poważaną wywrotką – ostrzega Karol Popławski. Wszelkie inne połączenia również należy sprawdzić.

Przed kolejnym sezonem należy zlikwidować ewentualne luzy śrub na wsporniku siodła, kierownicy, kołach i pedałach.

Jak sprawdzić stan kół w rowerze?

Sprawne koła to podstawa udanego startu w nowy sezon. Na początku sprawdzamy stan opon - całkowicie spuszczając powietrze z kół i ściskając mocno oponę palcami, możemy przyjrzeć się fakturze gumy. Ważny jest też naciąg szprych – jeśli są luźne, to znak, że należy dociągnąć je specjalnym kluczem do centrowania kół. Ostatnim krokiem przed wyruszeniem w trasę jest odpowiednie dopompowanie kół. Jeśli opony uginają się pod nami bardziej niż na centymetr, to znaczy, że ciśnienie jest zbyt małe. Jeśli niepokojąco często musimy dopompowywać koła to znak, że warto wymienić dętkę.

Jeśli decydujemy się na samodzielną naprawę, pamiętajmy by do podważania opony nie używać narzędzi o zaostrzonej krawędzi - wystarczy zwykła łyżka. Właściwe przygotowanie roweru do sezonu to gwarancja bezpiecznej i przyjemnej jazdy. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie dokonać pełnego przeglądu, a chcemy mieć pewność, że rower będzie działał bez zarzutu, skorzystajmy z usług profesjonalnego serwisu.

Jaki jest koszt przeglądu roweru przed sezonem?

Koszt podstawowej regulacji to około 50 zł, bardziej szczegółowy serwis może kosztować 100-150 złotych. Jednorazowy wydatek na początku sezonu może zaoszczędzić nam wielu kłopotów w użytkowaniu sprzętu oraz dalszych kosztów dodatkowych napraw.

Polecamy
Regulacja roweru - jak ustawić wysokość siodełka i kierownicy w rowerze?

Regulacja roweru - jak ustawić wysokość siodełka i kierownicy w rowerze?

Ustawienie siodełka i kierownicy roweru na odpowiedniej wysokości to klucz do przyjemnej i - przede wszystkim - zdrowej jazdy. Niestety, często można ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 07.03.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

990

Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet

Wypróbuj 12-tygodniowy plan treningowy dla początkujących kobiet, zaczynających przygodę z...

więcej

902

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

824

"Skalpel" i inne treningi Ewy Chodakowskiej. Zasady treningów osobistej instruktorki fitness "Skalpel" i inne treningi Ewy Chodakowskiej. Zasady treningów osobistej instruktorki fitness

Treningi Ewy Chodakowskiej wykonuje coraz więcej Polek. Wszystko dlatego, że wyznacznikiem sukcesu...

więcej

672

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Marzec 28, 2017

Ja jestem bardzo zadowolony z efektu jaki uzyskałem po zastosowaniu Largomass, w końcu mam pięciopak

data

Marzec 28, 2017

a ja polecam Bigup (Instoya), naturalny suplement zawierający wyciągi roślinne, fajnie działa razem z ćwiczeniami, tzn. ujędrnia, likwiduje cellulit, i skóra robi się fajnie napięta brzmi interesująco, stosujesz ten bigup?? możesz coś więcej napisać?

data

Marzec 25, 2017

duży wpływ na bóle mięśni, stawów, zmeczenie, stres ma brak magnezu w organizmie dlatego trzeba go uzupełniać. Ja polecić mogę ten preparat http://biowitalni.pl/sport/434-olejek-magnezowy-sport-spray-100ml.html szczególnie sportowcom którzy często trenują i odczuwają właśnie dolegliwości...

data

Marzec 21, 2017

czeeeeeeeeeeeeesc

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.