Joga na stres, depresję, niepokój: 6 asan, które odprężają i zwiększają witalność

1 komentarze
Autor: Aleksandra Urbaniak

Joga to naturalny lek na stres, depresję i stany niepokoju. Asany z jednej strony redukują napięcie będące przyczyną stresu, a z drugiej dotleniają, usuwają zmęczenie i dodają energii. Poznaj 6 asan, które łagodzą objawy stresu, depresji i odsuwają niepokojące myśli.

Praktyka jogi podnosi poziom serotoniny (hormonu szczęścia), redukując tym stres i napięcie oraz zmniejszając objawy depresji.

Joga na stres, depresję, niepokój: 6 asan, które odprężają i zwiększają witalność

Joga przywraca równowagę psychiczną, a tym samym pomaga walczyć z depresją, stresem i niepokojem. To także naturalna terapia zalecana w okresach wyczerpania nerwowego oraz zmniejszonych sił witalnych.

Poniższe pozycje zostały dobrane tak, aby działać zarówno odprężająco, jak i energetyzująco na umysł i ciało. Wykonując je regularnie zapewnisz sobie dobry nastrój oraz uwolnisz się od wewnętrznych napięć.

Joga na depresję i stres - jak często ćwiczyć?

Aby odczuć efekty ćwiczeń, wykonuj podane asany przynajmniej 3 razy w tygodniu. Możesz jednak wracać do nich zawsze, gdy tylko czujesz taką potrzebę. Na każdą pozycję przeznacz 2-3 minuty. Pamiętaj o mocnym, głębokim oddechu.

1. Pozycja góry z uniesionymi rękami (Urdhva Hastasana w Tadasanie)

Ta pozycja buduje poczucie wewnętrznej równowagi i stabilności. Wyciąganie rąk w górę podnosi na duchu i umacnia pewność siebie.

Wykonanie: przyjmij pozycję tadasany: stań prosto ze złączonymi stopami, ciężar ciała rozłóż równomiernie na obie nogi. Ściągnij łopatki, opuść barki i podkul kość ogonową do góry, aby miednica znalazła się prostopadle do podłogi. Następnie unieś ręce do góry tak, aby utworzyły jedną linię z ciałem. Łokcie powinny być całkowicie proste, wnętrza dłoni skierowane do siebie. Robiąc wdech ciągnij rękami do góry starając się maksymalnie rozciągnąć kręgosłup. Wzrok skieruj przed siebie. Oddychaj miarowo i spokojnie. Aby wyjść z pozycji, powoli opuść ramiona w dół.

2. Pozycja psa z głową w dół (Adho Mukha Svanasana)

Pies z głową w dół dotlenia mózg, a tym samym ożywia oraz dodaje energii osobom zmagającym się z objawami depresji. Pozwala także pozbyć się napięcia zgromadzonego w barkach, karku i lędźwiach.

Wykonanie: przejdź do klęku i podeprzyj się z przodu na rękach. Podwiń palce stóp i płynnie unieś biodra do góry, prostując jednocześnie ramiona, nogi i plecy. Twoje ciało powinno przyjąć kształt odwróconej litery V. Głowę schowaj między ramiona. Ręce, głowa, szyja i kręgosłup powinny znajdować się w jednej linii. Rozluźnij mięśnie barków, karku i szyi. Wytrwaj w pozycji przez kilka głębokich wdechów. Aby wyjść z pozycji, zrób krok do przodu zbliżając najpierw prawą, potem lewą nogę do dłoni położonych na podłodze i powoli, zaokrąglając plecy, wróć do pozycji stojącej.

3. Pozycja węża (Bhujangasana)

Mocne wygięcie kręgosłupa w tej pozycji usuwa napięcie z dolnej części pleców i dokładnie je rozciąga. Otwarcie klatki piersiowej pogłębia oddech i dodaje energii.

Wykonanie: połóż się na brzuchu z twarzą do podłogi. Złącz nogi i dociśnij grzbiety stóp do podłoża. Dłonie ułóż płasko na ziemi pod barkami, łokcie trzymaj blisko ciała. Robiąc wdech unieś do góry klatkę piersiową – staraj się nie zapierać mocno rękoma, lecz unieść tułów korzystając z siły mięśni pleców. Kość łonową wciśnij w podłogę, pośladki rozluźnij. Nie prostuj całkowicie rąk (nie rób przeprostu). Wyciągnij szyję i głowę do góry. Wraz z każdym oddechem otwieraj klatkę piersiową, a z wydechem staraj się jak najmocniej wyciągać kręgosłup ku górze. Wychodząc z pozycji powoli, kręg po kręgu opuszczaj tułów na podłogę.

4. Pozycja wojownika (Virabhadrasana II)

W tej pozycji główny nacisk kładziony jest na pracę nóg – powinny być stabilne i mocno przylegać do podłoża. Poczucie gruntu pod stopami dodaje odwagi i zwiększa pewność siebie. Asana sprzyja także koncentracji, przywraca harmonię oraz spokój ducha.

Wykonanie: stań w tadasanie (opis pozycji w ćwiczeniu 1.). Weź wdech i z wydechem zrób szeroki rozkrok przesuwając stopę w bok. Ręce wyprostuj i unieś na boki (powinny znajdować się prostopadle do podłoża), wnętrza dłoni skieruj do dołu – ręce i barki powinny stworzyć jedną linię. Prawą stopę skręć o 90 stopni na zewnątrz (biodra pozostają nieruchome). Wciskając lewą piętę w podłogę, zacznij uginać prawe kolano i powoli schodź w dół aż udo znajdzie się równolegle do ziemi. Pilnuj przy tym, aby ramiona i barki cały czas znajdowały się na tej samej wysokości. Czubek głowy skieruj do góry. Na koniec skręć głowę w prawo. Zrób kilka wdechów i wydechów. Wyjdź z pozycji na wdechu, skręcając stopy do środka i łącząc nogi. Powtórz ćwiczenie na drugą stronę.

5. Intensywne rozciąganie w głębokim skłonie (Uttanasana)

Silnie relaksująca pozycja, która usuwa zmęczenie, dotlenia, zwalcza bezsenność, rozluźnia głowę oraz intensywnie rozciąga plecy i nogi.

Wykonanie: stań w tadasanie, stopy rozstaw na szerokość barków, dłonie oprzyj na biodrach. Z wydechem zrób połowiczny skłon – tak, aby tułów znalazł się równolegle do podłogi. Dłonie opuść w dół i postaraj się czubkami palców dotknąć ziemi. Ciężar ciała oprzyj na przedniej części stóp. Następnie zbliż klatkę piersiową do ud pogłębiając w ten sposób skłon, dłonie połóż obok kostek. Jeśli nie sięgasz rękami do podłoża, ugnij lekko kolana. Biodra kieruj w stronę sufitu, a pięty dociskaj do ziemi. Ciągnąc głową w dół, wydłużaj kręgosłup. Głowa powinna wisieć luźno. Dla większego odprężenia zamknij oczy i spokojnie oddychając licz do 30. Powróć do pozycji wyjściowej na wdechu, unosząc tułów do góry. Powtórz ćwiczenie 2-3 razy.

6. Pozycja dziecka (Balasana)

Pozycja dziecka kończy sekwencję asan, wyciszając umysł i pozostawiając ciało w stanie harmonii.

Wykonanie: usiądź na piętach, złącz stopy, kolana rozstaw na szerokość bioder. Na wydechu zrób skłon do przodu tak, aby klatkę piersiową położyć na udach. Czoło oprzyj o podłogę (jeśli masz z tym trudność, podłóż pod głowę zwinięty koc). Ramiona wyciągnij do tyłu i połóż swobodnie na podłodze, wnętrza dłoni skieruj do góry. Rozluźnij barki i szyję, nie usztywniaj palców. Staraj się ciągnąć biodrami do tyłu oddalając je od tułowia, głową wyciągaj do przodu. Oddychaj.

Polecamy
Joga: 30-dniowe wyzwanie

Joga: 30-dniowe wyzwanie

Wyzwanie 30 dni z jogą pozwoli ci w miesiąc wzmocnić, uelastycznić i zrelaksować ciało. Miesięczny plan treningowy obejmuje sekwencję Powitania ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 31.08.2016

Komentarze (1 - 1 z 1)
Eliza89, 18.10.2016 12.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ani aereobic, ani żadna zumba czy może ABT mi nie się nie spodobały. Znajoma namówiła mnie aby spróbowała zacząć praktykować jogę w domu. Tak też zrobiłam przez pierwszy miesiąc wykonywałam ćwiczenia z Youtube , jest ich tam naprawdę mnóstwo. Nie sądziłam a ćwiczenia mi się szalenie spodobały. Po całym dniu pracy mam bardzo spięte mięśnie a ta aktywność stała się dla mnie wybawieniem. Ostatnio do swojego domowego studio zamówiłam kostkę do jogi oraz matę na jogapomoce i teraz ćwiczy się jeszcze bardziej komfortowo.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

990

Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet Siłownia: plan treningowy dla początkujących kobiet

Wypróbuj 12-tygodniowy plan treningowy dla początkujących kobiet, zaczynających przygodę z...

więcej

901

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

824

"Skalpel" i inne treningi Ewy Chodakowskiej. Zasady treningów osobistej instruktorki fitness "Skalpel" i inne treningi Ewy Chodakowskiej. Zasady treningów osobistej instruktorki fitness

Treningi Ewy Chodakowskiej wykonuje coraz więcej Polek. Wszystko dlatego, że wyznacznikiem sukcesu...

więcej

671

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Marzec 28, 2017

Ja jestem bardzo zadowolony z efektu jaki uzyskałem po zastosowaniu Largomass, w końcu mam pięciopak

data

Marzec 28, 2017

a ja polecam Bigup (Instoya), naturalny suplement zawierający wyciągi roślinne, fajnie działa razem z ćwiczeniami, tzn. ujędrnia, likwiduje cellulit, i skóra robi się fajnie napięta brzmi interesująco, stosujesz ten bigup?? możesz coś więcej napisać?

data

Marzec 25, 2017

duży wpływ na bóle mięśni, stawów, zmeczenie, stres ma brak magnezu w organizmie dlatego trzeba go uzupełniać. Ja polecić mogę ten preparat http://biowitalni.pl/sport/434-olejek-magnezowy-sport-spray-100ml.html szczególnie sportowcom którzy często trenują i odczuwają właśnie dolegliwości...

data

Marzec 21, 2017

czeeeeeeeeeeeeesc

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.