Miesiączka a sport - czy można ćwiczyć w czasie okresu?

Autor: Anna Jakimiuk

Wbrew niektórym opiniom, aktywność fizyczna w czasie menstruacji wcale nie szkodzi, choć prawdą jest, że zbyt intensywne ćwiczenia mogą nasilić krwawienie. Zobacz co można, a czego nie powinno się trenować przed i w czasie miesiączki.

Endorfiny uwalniane podczas aktywności fizycznej działają przeciwbólowo, dlatego mogą łagodzić bolesne skurcze w trakcie miesiączki.

Miesiączka a sport - czy można ćwiczyć w czasie okresu?

Wysiłek fizyczny powinien być dostosowany do możliwości i predyspozycji podczas okresu. W wielu przypadkach, jeśli dolegliwości nie są bardo uciążliwe, umiarkowany wysiłek fizyczny zadziała jak środek przeciwbólowy i złagodzi ból.

Endorfiny wytwarzane przez organizm podczas ćwiczeń doskonale zwalczają również psychiczne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, eliminują rozdrażnienie, huśtawkę nastrojów, płaczliwość i problemy z koncentracją. Dlatego zamiast rozweselać się tabliczką czekolady, załóż dres i wybierz się na krótki trening.

Nie oszukujmy się jednak - dla każdej z nas menstruacja to wyjątkowo uciążliwy czas, którego wolałybyśmy unikać. Najmniej komfortowe są dni przed rozpoczęciem miesiączki - gdy progesteron osiąga swój najwyższy poziom. W tym czasie u wielu osób możliwości fizyczne, np. by osiągnąć daną prędkość w trakcie biegania, mogą ulec ograniczeniu, a częstotliwość oddechu często ulega podwyższeniu.

To ci się przyda

To ci się przyda

Co ćwiczyć w trakcie miesiączki

Jeśli przed miesiączką i w jej trakcie boli cię brzuch, masz skurcze mięśni i dopada cię ogólna bezsilność, ale bóle łagodzą zwykłe tabletki przeciwbólowe, to oznacza, że możesz ćwiczyć. Skoro trenujesz regularnie, nie dawaj sobie specjalnej taryfy ulgowej na te dni. Udowodniono, że podczas miesiączki oraz kilka dni po jej zakończeniu, zdolności wysiłkowe naszego organizmu są większe niż zazwyczaj - warto to wykorzystać. Możesz trenować tak, jak zazwyczaj. Jednak jeśli należysz do grupy osób ćwiczących sporadycznie, na czas napięcia przedmiesiączkowego i okresu zdecyduj się na następujące zajęcia czy treningi:

Doktor Grzegorz Południewski, ginekolog, odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące aktywności fizycznej w czasie miesiączki

1. Czy w każdym przypadku treningi podczas miesiączki będą wpływały korzystnie? Niektórym osobom skurcze i krwawienie podczas ćwiczeń się nasilają. Jakie zachowania organizmu powinny być sygnałem do przerwania ćwiczeń?

G.P.: Trening w czasie miesiączki często zmienia nasilenie dolegliwości jej towarzyszących. Nie zawsze są to zmiany na lepsze. U wielu kobiet nasila się wówczas zarówno krwawienie jak i bóle. W takich przypadkach należy ograniczyć treningi, a nawet przerwać na czas trwania okresu. Zawsze należy indywidualnie podchodzić do takich sytuacji, gdyż odpowiednio zmieniony profil treningu może sytuację poprawić.

2. Jakie ćwiczenia złagodzą objawy menstruacji?

G.P.: W tym czasie przeciwwskazane są intensywne siłowe treningi, przegrzewanie się (sauna, gorące kąpiele), forsowanie mięśni brzucha. Ćwiczenia mogą mieś charakter rozciągający i relaksacyjny. O ile jest to możliwe, to zalecam pływanie - stanowi ono równowagę między wysiłkiem a relaksem.

Czytaj też: Sauna po treningu - zdrowa czy nie?

3. Czy regularna aktywność fizyczna przez wiele miesięcy może wpływać na ogólne zmniejszenie odczuwania bólu miesiączkowego?

G.P.: O ile bóle związane z miesiączką nie mają charakteru chorobowego (endometrioza, krwotoki) to odpowiednio dobrane ćwiczenia zmniejszają dolegliwości bólowe. Regularne ćwiczenia rozciągające z elementami relaksu są dobrym sposobem na ograniczenie dolegliwości.

4. O czym należy pamiętać uprawiając sport w trakcie miesiączki?

G.P.: Należy unikać znacznego wysiłku, dlatego zawody i walka o wynik stoją w sprzeczności z miesiączką. Dobrym sposobem jest przesuwanie jej w sposób farmakologiczny tak, aby nie kolidowała z znacznym wysiłkiem, który został wcześniej zaplanowany. Ponadto sama świadomość krwawienia ogranicza swobodę ruchu. Dlatego warto, aby osoby czynnie uprawiające sport, konsultowały się z ginekologiem i znały metody takiego postępowania. Najprostszą z tych metod jest dobór i stosowanie odpowiedniej antykoncepcji.

Jednym z rozwiązań jest antykoncepcja o wydłużonym schemacie stosowania. Tabletki te mają takie samo działanie jak zwykłe tabletki antykoncepcyjne, jednak krwawienie pojawia się dopiero pod koniec trzeciego miesiąca stosowania i trwa zaledwie trzy do czterech dni. W związku z tym kobieta ma tylko cztery krwawienia w ciągu roku.

Poza powszechnie znaną metoda przyjmowania pigułek, istnieje wiele innowacyjnych metod, które oferują kobietom poczucie komfortu. Jedną z nich jest implant wielkości kilku centymetrów, który wprowadza się pod skórę na ramieniu. Wydziela tylko jeden żeński hormon, progestagen, który hamuje owulację.

Polecamy
Krwawienie z odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Krwawienie z odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Krwawienie z odstawienia u kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję to nie to samo, co miesiączka. Choć rzeczywiście krwawienie występuje zwykle w ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 09.12.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup? Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Jakie ćwiczenia pomogą, gdy boli kręgosłup?

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy wzmacniają mięśnie i zapobiegają bólom pleców. Ćwiczenia...

więcej

2170

Ćwiczenia na kaloryfer – 7 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha twarde jak stal Ćwiczenia na kaloryfer – 7 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha twarde jak stal

Marzysz o efekcie „kaloryfera” na brzuchu? Poznaj 7 najlepszych ćwiczeń, które pomogą ci wyrzeźbić...

więcej

1944

10 ćwiczeń odchudzających uda [trening w domu] 10 ćwiczeń odchudzających uda [trening w domu]

Chcesz schudnąć, pozbyć się tłuszczu z ud? Oto 10 prostych ćwiczeń odchudzających uda, które pomogą...

więcej

1795

Wyzwanie PLANK (30-dniowy plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych) Wyzwanie PLANK (30-dniowy plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych)

Podejmiesz miesięczne wyzwanie PLANK? Codzienny trening zajmie od 15 sekund do 5 minut - to bardzo...

więcej

1457

Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny...

Konsekwencja w działaniu i motywacja to podstawa sukcesu w odchudzaniu. Widać, że Tobie tego nie brakuje, tak trzymaj. Jesteś osobą młodą, czeka Ciebie jeszcze długa droga w poznawaniu swojego ciała...

Forum
data

Marzec 22, 2017

polecam jedzenie galaretek i kiślu ;)

data

Marzec 21, 2017

to forum stao się etykietą sprzedawcy czegoś co się nazywa largomass. LIPA!

data

Marzec 21, 2017

czeeeeeeeeeeeeesc

data

Marzec 17, 2017

Czy te ćwiczenia są dobre na pozbycie się nadmiaru stałego tłuszczu na brzuchu? Biorę Liporedium i mam pas do stymulacji mięśni brzucha ale to jak dla mnie zamało. Chciałbym rozpocząc ćwiczenie mięśni brzucha ale nie wiem czy akurat ten zestaw ćwiczeń. Jakie ćwiczenia sa najlepsze na...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.